Долютневі податкові накладні: ДФСУ «напружує» покупця

В обраному У обране
Друк
Жиленко Катерина, Кравченко Дар’я, Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Лютий, 2016/№ 9
Лист ДФСУ від 02.02.16 р. № 2052/6/99-99-19-03-02-15

У листі, що коментується, податківці продовжують обговорювати тему «старих» податкових накладних (ПН), складених до 01.02.15 р.

З одним із висновків погодитися можна. Він свідчить про таке: навіть якщо до 01.02.15 р. ПН складена на суму ПДВ менше 10 тис. грн. (такі ПН того часу не потрібно було реєструвати в ЄРПН), то, коригуючи її після 01.07.15 р., потрібно зареєструвати і ПН, і розрахунок коригування (РК) до неї. Про це прямо зазначено в п. 4 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.10 р. № 1246. У такому разі постачальник повинен протягом доби зареєструвати ПН і РК.

А ось другий висновок є досить спірним та явно суперечить нормам ПКУ. Так, на думку ДФСУ, реєструвати «зменшуючий» РК до такої долютневої ПН повинен не постачальник, а покупець. На їх думку, це випливає з  п. 192.1 ПКУ, де ролі розподілені так, що в разі, коли передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, то постачальник направляє РК одержувачу (покупцю), а покупець, у свою чергу, реєструє такий РК в ЄРПН.

Цікаво, що фіскали ігнорують пряму норму з того самого п. 192.1 ПКУ: якщо ПН виписана до 01.02.15 р., то складений до неї РК повинен реєструвати в ЄРПН сам постачальник.

Очевидно, проблема зовсім не в тому, що ДФСУ не вміє читати ПКУ. Річ у тім, що для реєстрації ПН і РК в ЄРПН розроблений певний алгоритм контролю. І особливі випадки, на зразок коригування долютневих ПН, не вписуються до цього загального порядку. Тому фіскали намагаються загнати виняток до загального алгоритму, щоб не переробляти своє програмне забезпечення. Боротися з ними можна, але в цьому випадку не варта справа й заходу. Простіше полюбовно вирішити питання зі своїм покупцем.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити