(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 3
  • № 1-2
  • № 52
  • № 51
  • № 50
  • № 49
  • № 48
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/25
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Січень , 2016/№ 4

Єдиноподатники групи 3 у зоні дії п'ятимільйонного критерію

Лист ДФСУ від 18.01.16 р. № 1527/7/99-99-17-02-02-17

З початку 2016 року платники ЄП групи 3 не могли спати спокійно. Річ у тім, що Закон № 909* урізав річний обсяг доходу, який дає право на перебування у групі 3 ЄП, з 20 млн грн. до 5 млн грн. Виникло запитання: чи зможуть у 2016 році залишитися на спрощенці єдиноподатники групи 3 з доходом за 2015 рік від 5 до 20 млн грн.?

* Закон України від 24.12.15 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

І ось податківці сказали своє слово в листі, що коментується. І воно, на жаль, досить невтішне. ДФСУ все ж таки зайняла фіскальну позицію: з 01.01.16 р. єдиноподатники** групи 3 можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування лише в тому випадку, якщо їх дохід за 2015 рік не перевищив 5 млн грн. Ті ж, у кого торішній дохід перевищив цю межу, з 01.01.16 р. повинні перейти на загальну систему (ЗС). Третьогрупників, які за підсумками 2015 року задекларують дохід понад 5 млн грн. і добровільно не перейдуть на ЗС, контролери мають виключити з реєстру платників ЄП за рішенням контролюючого органу відповідно до п. 299.10 ПКУ.

** ДФСУ чомусь говорить лише про підприємців, однак слід розуміти, що все зазначене стосується і юросіб.

Ми попереджали про можливість такого сценарію у «БТ», 2016, № 1-2, с. 40, але в думках усе ж таки сподівалися на лояльність, здоровий глузд і законослухняність податківців.

Нагадаємо. Минулого року, коли Закон від 28.12.14 р. № 71-VIII підвищив розміри граничного річного доходу, податківці дозволили до доходу за 2014 рік застосовувати нові межі (лист ДФСУ від 21.01.15 р. № 1573/7/99-99-17-02-02-17 // «БТ», 2015, № 8, с. 9). Це зіграло на руку та врятувало деяких єдиноподатників, які вийшли за межі старого граничного доходу, але залишилися у межах нового. Однак таку позицію можна було виправдати тим, що законодавство пом’якшило вимоги до платників податків (зворотна дія закону).

Тепер же ситуація складається не на користь платників ЄП. Простіше кажучи, це повна підстава. По-перше, виявити бажання про перехід на ЗС (подати заяву про застосування спрощеної системи із зазначенням причини відмови) потрібно було не пізніше 20.01.16 р. ( п. 293.8 ПКУ).

А по-друге, якщо заяву про перехід на ЗС можна було ще подати, «встрибнувши в останній вагон потягу, що відходить», то з ПДВ склалася досить невтішна ситуація. Річ у тім, що при переході на ЗС через перевищення п’ятимільйонного критерію платники податків автоматично переступають і мільйонний критерій для реєстрації платником ПДВ ( п. 181.1 ПКУ). А для того, щоб зареєструватися платником ПДВ, потрібно було подати заяву за ф. № 1-ПДВ не пізніше 11.01.16 р. Тим, хто цього не зробив, довелося б з 12.01.16 р. і до дати ПДВ-реєстрації нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ без права на податковий кредит.

Але засмучуватися не варто! На фіскалів обрушився шквал критики з боку громадськості. І вони дуже оперативно відреагували та змінили свою позицію на протилежну. На своєму офіційному сайті ДФСУ опублікувала новину, в якій ідеться про внесення змін до листа, що коментується (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/232706.html).

Отже, єдиноподатники групи 3, які у 2015 році отримали доходи понад 5 млн грн., але не перевищили обсяг доходу 20 млн грн., залишаються на спрощеній системі в 2016 році. Але якщо зазначені спрощенці протягом 2016 року перевищать п’ятимільйонну межу, то будуть зобов'язані перейти на ЗС з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Позиція абсолютно правильна і законна, адже закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі (ст. 58 Конституції України), а на цей раз про пом'якшення відповідальності (умов роботи) мова не йде. Отже, п’ятимільйонники можуть спокійно продовжувати працювати на ЄП.

єдиноподатники додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті