(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 26
 • № 25
 • № 24
 • № 23
 • № 22
 • № 21
 • № 20
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
20/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2016/№ 27-28

Зустрічаємо новий Звіт з ЄСВ

Роботу бухгалтера в жодному разі не можна назвати нудною. То законодавство постійно змінюється, то форми звітності під такі зміни підлаштовуються… Нема коли нудьгувати — тільки встигай освоювати нововведення! Ось і зараз ви маєте ознайомитися з черговим творінням, що вийшло нещодавно з-під пера Мінфіну, — новою формою Звіту з ЄСВ. Давайте вивчимо його уважно і як слід підготуємося до подання контролерам! Тим паче що на це ще є час.

Згадайте! З 01.01.16 р. для страхувальників-роботодавців законодавець визначив єдину ставку ЄСВ у розмірі 22 %. Разом з тим залишились пільгові ставки 8,41 %, 5,3 % та 5,5 %. А ось утримання ЄСВ з доходів працівників узагалі відмінили.

Проте, незважаючи на такі революційні зміни, Мінфін не затвердив нову форму Звіту з ЄСВ одразу на початку року. Як наслідок, аж до червня 2016 року роботодавці змушені були звітувати з ЄСВ за формою, затвердженою наказом № 435, використовуючи для цього вказівки фіскалів щодо порядку її заповнення.

І от після довгих місяців наполегливої праці мінфінівці таки видали результат — наказ № 441, яким викладено у новій редакції «ЄСВшний» Порядок № 435, що діяв дотепер. Дякуємо і за це!

Нарешті страхувальники отримали «осучаснену» форму Звіту з ЄСВ та оновлений Порядок його заповнення, якими враховано вже нові правила справляння внеску.

Наказ № 441 набрав чинності 01.06.16 р.

Уперше відзвітувати за новою формою страхувальники повинні будуть за червень 2016 року не пізніше 20 липня 2016 року. Про це фіскали повідомили у листі ДФСУ від 30.05.16 р. № 18633/7/99-99-13-02-01-17.

Увага! Якщо ви повинні були подати звітність з ЄСВ за звітний період до січня 2016 року, але не зробили цього вчасно і тепер бажаєте виправитися, то таку звітність слід подавати за формою, затвердженою попередньою редакцією Порядку № 435. Причому за один звітний період тільки один раз!

Чому так? Причина — в «утриманнях» ЄСВ: ще раз повторимо, що з 2016 року їх немає. І це, зрозуміло, позначилося на «наповненості» оновленої ЄСВшної звітності. Та про все по порядку.

Що подаємо?

Склад ЄСВ-звітності не змінився. Як і раніше, оновлений Порядок № 435 зобов’язує звичайних роботодавців подавати два види звітів:

форму № Д4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» ( додаток 4 до Порядку № 435, далі — Звіт за формою № Д4);

форму № Д7 «Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» ( додаток 7 до Порядку № 435, далі — Звіт за формою № Д7).

У яких випадках їх подавати? Звіт за формою № Д4 подають усі страхувальники, які використовують працю фізичних осіб:

1) на умовах трудового договору (контракту);

2) за цивільно-правовими договорами (далі — ЦПД) на виконання робіт (надання послуг). Виняток — ЦПД, укладені з підприємцями, якщо виконувані ними роботи (послуги, що надаються) відповідають видам діяльності, зазначеним в ЄДР.

Звіт за формою № Д7 подають роботодавці, тільки якщо на виробництві стався нещасний випадок або у працівника виявлено професійне захворювання.

Цікаво, чи збереглися категорії роботодавців, яким можна не морочитися з поданням Звіту за формою № Д4? Так, збереглися — їх перелічено в абзаці першому п. 11 розд. II Порядку № 435. Це, як і раніше, особи, які:

• не мають найманих працівників;

• не нараховували (не виплачували) у звітному періоді винагороду за ЦПД за виконані роботи (надані послуги).

Куди подаємо?

Звіти з ЄСВ роботодавець подає до податкового органу за місцем узяття його на облік як платника ЄСВ.

Великі платники звітують з ЄСВ за основним місцем обліку (див. консультацію з категорії 301.06 ЗІР ДФСУ). Тобто до контролюючого органу, що здійснює супровід великих платників податків, — Офісу великих платників податків ДФС.

Якщо підприємство протягом звітного періоду перебралося до іншого адміністративного району, подавати ЄСВ-звіт за цей період (з першого до останнього календарного числа цього періоду) йому належить уже за новим місцем взяття на облік (див. п. 7 розд. III Порядку № 435, консультацію з категорії 301.06 ЗІР ДФСУ).

Роботодавці, які були зареєстровані в Криму на початок тимчасової окупації, звільнені від подання ЄСВ-звітності протягом строку такої окупації та після її завершення ( абзац другий п. 11 розд. II Порядку № 435).

А як щодо роботодавців з Луганської та Донецької областей? Про них ані в новому, ані в старому Порядку № 435 — ані слова. Але, за роз’ясненнями контролерів, страхувальників з цих областей тимчасово обслуговують інші податкові інспекції зазначених областей (див. консультацію з категорії 301.04 ЗІР ДФСУ).

Якими способами подаємо?

Подати Звіт з ЄСВ усі роботодавці можуть одним із способів, передбачених п. 1 розд. II Порядку № 435, а саме:

• в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством. Порядок подання Звіту у такий спосіб регулює відповідна Інструкція, затверджена наказом ДПАУ від 10.04.08 р. № 233. При цьому роздрукований оригінал Звіту на паперових носіях подавати не потрібно;

• на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації.

При цьому електронна форма Звіту має бути ідентична його паперовій формі.

До речі, новий Звіт з ЄСВ ви вже можете знайти в оновлених версіях ОПЗ 1.34 від 23.06.16 р. і «Єдиного вікна» 1.23.0.0 від 24.06.16 р.

А страхувальники, у яких кількість застрахованих осіб не перевищує 5, можуть подати ЄСВ-звіт ще й у такі способи:

• або особисто (чи через уповноважену на це особу) на папері,

• або поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення.

У разі вибору «поштового» способу керуйтеся Порядком, затвердженим постановою КМУ від 28.07.97 р. № 799 (ср. 025069200). Якщо Звіт, поданий поштою, раптом не дійде до податківців або дійде із запізненням, відповідати буде пошта. Страхувальникові ж доведеться подати другий примірник Звіту разом з копією повідомлення про втрату або псування поштового відправлення.

На жаль, роботодавцям, у яких працюють 6 і більше працівників, «паперовим» та «поштовим» варіантами подання Звіту скористатися не можна.

У які строки подаємо?

Наново зазубрювати, у які строки подавати ЄСВ-звітність, не потрібно — вони залишилися колишніми. Упевнені, ви їх добре пам’ятаєте. Проте повторення — основа навчання, тому нагадаємо ці строки ще раз (див. таблицю нижче).

Строки подання ЄСВ-звітності

Вид Звіту

Базовий звітний період

Строк подання

Звіт за формою № Д4

Календарний місяць

Протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду

( п. 1 розд. III Порядку № 435)(1)

Звіт за формою № Д7

Х

Протягом 5 робочих днів ( п. 6 розд. III Порядку № 435):

• після дати складання акта про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом (за формою Н-1, наведеною в додатку 4 до Порядку № 1232)(2),

або

• з дати складання акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (за формою П-4, наведеною в додатку 17 до Порядку № 1232)(3)

(1) Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, то останнім днем подання вважається перший після нього робочий день ( п. 14 розд. II Порядку № 435).

(2) Акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1 складає комісія, яка розслідує нещасний випадок, протягом 3 робочих днів з моменту її створення.

(3) Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4 складає комісія з розслідування обставин та причин виникнення професійного захворювання протягом 3 днів після закінчення розслідування.

Також будьте готові до того, що Звіт ви повинні надіслати:

• в електронній формі — не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання;

• поштою (для страхувальників з кількістю застрахованих осіб не більше 5) — не пізніше ніж за 10 днів до закінчення граничного строку подання.

І ще один важливий момент. Він стосується подання Звіту з ЄСВ у період мобілізації фізособи-підприємця, яка є роботодавцем. Такий Звіт за формою № Д4 подає ( п. 12 розд. ІІ Порядку № 435):

• або уповноважена особа фізособи-підприємця в стандартні строки, тобто протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця;

• або у разі відсутності уповноваженої особи — сама демобілізована фізособа-підприємець — протягом 10 календарних днів після демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.

Як заповнити паперову форму: прості поради

Заповнити Звіт з ЄСВ в електронній формі легко. Навіть якщо ви десь помилитеся, то одразу це помітите — програма сама «скаже» вам про це.

З паперовою формою звітності складніше, адже за правильністю її заповнення стежить вже не автоматика, а людина. А людині властиво помилятися.

Щоб усе пройшло гладко, дотримуйтесь основних правил складання ЄСВ-звіту:

1) Звіт на паперовому носії заповнюйте українською мовою в друкованому вигляді або кульковою ручкою із синім або чорним чорнилом друкованими літерами без помарок та виправлень;

2) рядки Звіту, які не заповнені через відсутність операцій, прокреслюйте. В електронній формі Звіту незаповнені поля залишайте порожніми. Нагадаємо: роботодавці, у яких немає найманих працівників і які не нараховували (не виплачували) винагороди за ЦПД у звітному місяці, Звіт з прокресленнями не подають;

3) при заповненні полів, що складаються з клітинок, кожен із необхідних символів акуратно вписуйте до відповідної окремої клітинки. Слідкуйте, щоб символи не виходили за межі клітинок, а також не накладалися на сусідні клітинки. Символи (крапка, апостроф, кома, дефіс тощо) проставляйте в окремих клітинках;

4) при заповненні полів без клітинок записи в цих полях не накладайте на сусідні поля та не перекривайте службові написи бланка;

5) грошові суми в таблицях Звіту заповнюйте в гривнях з копійками;

6) наводьте у Звіті всі обов’язкові реквізити, передбачені п. 6 розд. II Порядку № 435. Інакше Звіт не вважатиметься Звітом і розглядатиметься як неподаний.

Тепер поговоримо про нюанси заповнення безпосередньо звітів, які зобов’язані подавати роботодавці. Зараз нас цікавлять звіти за формами № Д4 та № Д7.

Звіт за формою № Д4: що змінилося?

Звіт за формою № Д4, як і раніше, включає титульний аркуш і 9 таблиць, які, власне, і є звітними формами.

Як і раніше, звичайні страхувальники-роботодавці заповнюють тільки титульний аркуш, а також таблиці 1, 5, 6 та 7 Звіту за формою № Д4.

Причому більшість із них «тісно співпрацюють» тільки з титульним аркушем і таблицями 1, 5 та 6. Чи змінилися вони? Про це ми зараз з вами і поговоримо.

Титульний аркуш. Це перший аркуш Звіту за формою № Д4. У ньому наведено перелік таблиць цього Звіту. Тут навпроти назви кожної таблиці, яку ви заповнюєте і подаєте, у графі «Відмітка про подання» проставляйте по одній-єдиній відмітці.

Зазначати кількість аркушів документів однієї таблиці, кількість заповнених рядків на аркушах документів однієї таблиці, загальну кількість аркушів документів та загальний підсумок заповнених рядків на цих аркушах більше не потрібно.

Далі — про Таблицю 1.

Шапка Таблиці 1. У шапці Таблиці 1 нового Звіту за формою № Д4 більше немає рядків для проставляння класу професійного ризику та для інформації про знижуючий коефіцієнт. Це логічно, адже форму Звіту приведено у відповідність до Закону про ЄСВ та Інструкції № 449.

Розділи Таблиці 1. Відтепер Таблиця 1 Звіту за формою № Д4 містить 6 розділів, а не 8, як це було у старому Звіті. Крім того, зник додаток 1 до Таблиці 1. Отже, на заповнення цієї Таблиці вам знадобиться менше часу, ніж раніше. Чудово!

Неймовірно, але факт! Цього разу контролери не знайшли, чим іще можна доповнити Таблицю 5, тому її граф зміни не торкнулися.

Кілька слів про Таблицю 6 Звіту за формою № Д4. Вона не змінилася. Уточнимо лише таке.

Порядок № 435 не містить норм щодо черговості обліку виплат працівнику для порівняння з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ.

Причина — в єдиній ставці для різних виплат. А отже, як їх не тасуй, все одно більше ЄСВ не заплатиш. Разом з тим рекомендуємо, як і раніше, в першу чергу враховувати зарплату, щоб у разі хвороби (декрету) працівника не зменшити йому розмір лікарняних (декретних). Адже в розрахунку середньоденної зарплати для оплати періоду тимчасової непрацездатності (відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами) бере участь нарахована в розрахунковому періоді зарплата, з якої стягувався ЄСВ.

Звіт за формою № Д7: усе, як раніше (поки)

Що стосується Звіту за формою № Д7, то тут принципових змін немає. В очі впадає лише те, що в шапці Звіту:

• зникла згадка про клас професійного ризику;

• замість граф «Кількість аркушів» та «Кількість рядків» з’явилася графа «Відмітка про подання».

Тому новий варіант цього Звіту заповнюйте так само, як і старий.

Ось ми й переглянули побіжно основні новинки в ЄСВ-звітності. Вивчайте, звітуйте вчасно та без помилок!

Висновки

 • Нова форма Звіту з ЄСВ та Порядок її заповнення враховують уже нові правила справляння внеску.
 • Якщо роботодавець помилково не подав Звіт з ЄСВ за звітні періоди до 2016 року, то повинен подати його за старою формою, затвердженою первісною редакцією Порядку № 435.
 • Звіт за формою № Д4 можуть не подавати роботодавці-страхувальники, які не мають найманих працівників і не нараховували (не виплачували) у звітному періоді винагороду за ЦПД за виконані роботи (надані послуги).

Документи статті

Порядок № 1232 — Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою КМУ від 30.11.11 р. № 1232.

Наказ № 435 — наказ Мінфіну «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо ЄСВ» від 14.04.15 р. № 435.

Наказ № 441 — наказ Мінфіну «Про внесення змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо ЄСВ» від 11.04.16 р. № 441.

Інструкція № 449 — Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449.

звіт з ЄСВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті