Судова система України: повне оновлення!

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Липень, 2016/№ 30
Закон України від 02.06.16 р. № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів»

Законом, що коментується, Верховна Рада України оновила організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні. Судова система України буде складатись із трьох рівнів:

• місцеві суди;

• апеляційні суди;

• Верховний Суд.

Крім того, для розгляду окремих категорій справ у системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої інстанції (див. рисунок на с. 5).

Головна відмінність — функції касаційного перегляду рішень апеляційних судів буде здійснювати Верховний Суд, а не вищі спеціалізовані суди, як було раніше.

Крім цих структурних змін, відбудуться й інші організаційні зміни.

1. Змінено склад суду. Так, справи в судах розглядаються суддею одноособово, а у випадках, визначених процесуальним законом, — колегією суддів, а також за участю присяжних.

2. Оновлено порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад. Голова суду та його заступник обираються на посади зборами суддів відповідного суду з числа суддів цього суду. Голову Верховного Суду та його заступника обирає Пленум Верховного Суду.

Звільняти суддів будуть у випадку:

• отримання від них заяв про звільнення;

• триваючого незадовільного виконання обов’язків;

• систематичного або грубого одноразового порушення закону при виконанні своїх функцій.

До відома! Суддя, якого достроково звільнено з посади в суді (крім звільнення з посади за його заявою), не може бути обраний на будь-яку посаду в судах протягом двох років з дня такого дострокового звільнення.

3. Підвищено вікові та професійні цензи до кандидатів, запроваджено конкурсний принцип призначення судді. Так, на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший 30 та не старший 65 років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 5 років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою.

4. Встановлено відповідальність суддів. Так, суддя буде нести кримінальну чи дисциплінарну відповідальність за злочини (наприклад, отримання неправомірної вигоди) та дисциплінарні проступки, що опосередковано можуть впливати на юридичну позицію судді при здійсненні ним правосуддя. Зокрема, суддя може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності у разі, якщо він порушує встановлені законом вимоги щодо змісту судового рішення, не дає оцінки аргументам сторін, не викладає обґрунтування свого рішення тощо.

Водночас передбачено, що суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку. Щодо дій, не пов’язаних із виконанням суддівських функцій, суддя нестиме юридичну відповідальність у загальному порядку.

Розглядати справи, в яких фігурують судді, буде Вища рада правосуддя. До її компетенції належать повноваження щодо розгляду дисциплінарних справ стосовно усіх суддів, ухвалення рішення про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя за клопотанням Генпрокурора, про відрядження суддів до іншого суду тощо.

Закон, що коментується, набере чинності з 30.09.16 р. Одночасно Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 02.06.16 р. № 1401-VIII будуть внесені відповідні зміни до Конституції України.

При цьому суди, що діють зараз, будуть продовжувати здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності нових судів, юрисдикція яких поширюється на відповідну територію.

Нова структура судової системи України

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити