Реалізуємо пальне на АЗС: роздрібний та паливний акциз

В обраному У обране
Друк
Жиленко Катерина, Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Березень, 2016/№ 13
Лист ДФСУ від 12.03.16 р. № 5315/6/99-99-03-03-15

У листі, що коментується, податківці розглянули кілька практичних запитань, що виникають у платників, які продають пальне на АЗС. При цьому основний акцент вони зробили на роздрібний акциз. Ми адаптували роз’яснення фіскалів та додали свої пояснення.

1. Оператор ринку нафтопродуктів є експлуатантом АЗС і відпускає пальне представникам (безготівковим клієнтам) суб’єктів господарювання за пред’явленими відомостями або іншими документами. Розрахунок проводиться у безготівковій формі оплати через зареєстровані та переведені у фіскальний режим РРО. Чи є об’єкт обкладення роздрібним акцизом? Хто є платником акцизу (експлуатант АЗС чи госпсуб’єкт)?

Тут ДФСУ зазначає про два нюанси, які також зустрічаються і при роз’ясненні інших питань:

• роздрібний акциз виникає у разі фізичного відпуску пального з автозаправних станцій (АЗС) та/або автогазозаправних станцій (АГЗС), що являє собою заправку автомобілів моторним паливом або зрідженим вуглеводневим газом через паливо-, оливо- та газороздавальні колонки;

• реалізація пального має проводитися з використанням спеціалізованих комп’ютерно-касових систем, які включені до держреєстру, відповідають Технічним вимогам* та забезпечують відпуск пального у єдиному технологічному циклі з друкуванням фіскального касового чека.

* Технічні вимоги до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для сфери застосування на АЗС, затверджені протокольним рішенням Держкомісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним та грошовим обігом від 27.06.02 р. № 13.

Зауважимо, що в цьому випадку має місце передача пального на відповідальне зберігання з подальшим відпуском за відомостями, талонами, смарт-картками. Причому АЗС відпускає пальне пред’явникові документа, а ним може бути як сам покупець, так і його клієнти, яким покупець передав/продав документи на пальне. Детальніше — на схемі.

(1) Суб’єкт господарювання — покупець перераховує гроші АЗС за пальне, але фізично його не забирає.

(2) Суб’єкт господарювання перепродає пальне (передає відомості, талони, смарт-картки своїм клієнтам). По суті, клієнт отримує право забрати пальне на АЗС.

(3) АЗС відпускає пальне клієнтам суб’єкта господарювання (за відомостями, талонами, смарт-картками).

Реалізація пального за відомостями, талонами, смарт-картками

Отже, відповіді:

• об’єкт оподаткування роздрібним акцизом виникає під час фізичного відпуску пального (етап 3 на схемі). Зверніть увагу: при первинній купівлі пального і передачі його на відповідальне зберігання (етап 1) роздрібний акциз не сплачується! Це підтвердила ДФСУ у листі від 12.03.16 р. № 5311/6/99-95-42-01-16-01 («БТ», 2016, № 12, с. 6);

• сплачує роздрібний акциз АЗС, але не суб’єкт господарювання — покупець пального.

Нагадаємо про паливний акциз. Акцизну накладну на відпуск пального АЗС повинна скласти на етапі «розливу» пального, якщо договір купівлі-продажу передбачав відпуск пального через АЗС ( п. 231.3 ПКУ). Госпсуб’єкт-покупець не складає акцизну накладну, адже, по суті, він передає клієнтам право отримати пальне на АЗС, а не саме пальне.

Далі ДФСУ розглянула цю ж ситуацію, але дещо під іншим кутом.

2. Чи виникає об’єкт обкладення роздрібним акцизом, якщо АЗС відпускає пальне безпосередньо покупцеві (суб’єкту господарювання), а не його клієнтам?

Тут податківці не дали прямої відповіді, проте натяк можна зрозуміти. Отже, ДФСУ зауважила: РРО можна не застосовувати лише у разі відпуску оптових партій пального, розрахунки за які здійснено шляхом безготівкового переказу коштів з рахунку на рахунок чи шляхом взаємозаліку, або пального, яке знаходиться на відповідальному зберіганні, за умови, що такий відпуск здійснюється з ємностей, спеціально призначених для зберігання та відпуску оптових партій пального.

А якщо відпуск оптовий, то про роздрібний акциз не може бути й мови. Отже, щоб не сплачувати роздрібний акциз при відвантаженні пального його безпосередньому покупцеві за договором відповідального зберігання-відпуску, потрібно:

• зберігати такі об’єми пального в окремих «оптових» резервуарах:

• розрахунки проводити безготівковим способом;

• не використовувати РРО.

І насамкінець — ситуація, не пов’язана з договором відповідального зберігання.

3. Чи виникає об’єкт обкладення роздрібним акцизом при відпуску пального через власну АЗС на власні потреби?

На думку ДФСУ, і тут є роздрібний акциз. Аргументів два:

• все той же фізичний відпуск через паливо- та газороздавальні колонки;

• розрахункова операція, проведена через РРО.

Хоча з другим аргументом можна посперечатися, адже згідно зі ст. 2 Закону про РРО у розрахунковій операції бере участь покупець, а при відвантаженні пального самому собі покупця навряд чи можна знайти. Є обхідний варіант: зберігати власне пальне в окремому резервуарі і не проводити заправку через РРО.

Кілька слів про паливний акциз. У разі використання пального на власні потреби слід скласти акцизну накладну. Це зазначено в проекті Порядку заповнення акцизної накладної (його так і не затверджено).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд