Теми статей
Обрати теми

Документальна перевірка підприємця: про що потрібно знати

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Ось і добігає кінця 2016 рік, а з ним закінчується і мораторій на податкові перевірки. Щоправда, на горизонті замайорів новий мораторій. Проте поки не зрозуміло, чи торкнеться він податківців. Отож сьогодні ми розповімо про те, які різновиди податкових перевірок можуть бути у підприємців та які документи при цьому можуть вимагати податківці.

Днями законодавці прийняли законопроект*, згідно з яким мораторій на перевірки обіцяють продовжити ще на рік — до 31.12.17 р.! Але поки немає остаточного тексту закону, не зовсім зрозуміло, чи обмежить цей мораторій податківців (є шанс, що так, але не 100 %-й). Будемо сподіватися на краще, а готуватися…

* Проект Закону про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 18.09.15 р. № 3153.

Отже, податкові перевірки можуть бути різні: документальні, камеральні, фактичні. Ми сьогодні зупинимося на документальних.

Планова документальна перевірка

Податківці проводять її за планом і попереджають про неї заздалегідь — за 10 календарних днів до початку (п. 77.4 ПКУ). Зазвичай вона охоплює питання сплати усіх податків і зборів за конкретний період, а також може стосуватися дотримання трудового законодавства та застосування РРО..

Ця перевірка, найімовірніше, проходитиме у самих податківців (хоча можливий і виїзд до підприємця, якщо той має офіс). При цьому особиста присутність підприємця під час перевірки не завжди обов’язкова (п. 79.3 ПКУ). Головне, щоб він надав податківцям документи, необхідні для перевірки.

Позапланова документальна перевірка

На відміну від планових перевірок, позапланові охоплюють вузьке коло питань. Здебільшого тих, які стали причиною проведення перевірки (п. 78.1 ПКУ). Про цю перевірку не попереджають. Часто підставою для її проведення є ненадання інформації на письмовий запит податківців (п.п. 78.1.1 ПКУ).

Позапланова електронна перевірка

Цю перевірку ініціює сам підприємець, подаючи податківцям заяву на її проведення. Для чого?

Заяву можна подати після офіційного повідомлення податківцями про те, що проводяться перевірки для відповідних платників (абз. 7 п.п. 75.1.2 ПКУ).

Та для того, що за результатами цієї перевірки ані зобов’язання, ані штрафи, ані пеню податківці не нараховують. Вони складають лише довідку із зазначенням суми завищення або заниження податкових зобов’язань. Протягом 20 робочих днів після складання довідки підприємець може подати уточнюючі звіти та самостійно виправити помилки. Якщо ж він цього не зробить, податківці матимуть право провести у нього позапланову перевірку (п.п. 78.1.17 ПКУ).

Документи для перевірки

І планову, і позапланову перевірку податківці проводять на підставі одних і тих самих документів. Вони перелічені у п.п. 75.1.2 ПКУ: податкові декларації (розрахунки), фінансова, статистична та інша звітність, регістри податкового і бухгалтерського обліку; первинні документи, пов’язані зі сплатою податків і зборів; документи та інформація, отримані податківцями за результатами перевірок інших платників податків.

Оскільки підприємці не ведуть бухоблік, то фінзвітність та регістри бухобліку від них ніхто не вимагає.

Які ж саме регістри податкового обліку та первинні документи податківці захочуть побачити, прийшовши на перевірку?

Книга обліку доходів і витрат. Її наявність у торговельній точці не обов’язкова, але, в принципі, підприємець повинен її мати, причому неодмінно зареєстровану у податківців.

Книга обліку розрахункових операцій. Якщо ви використовуєте РРО або працюєте без нього, але з обов’язковим застосуванням цієї Книги, то вона має бути на місці проведення розрахунків.

Виписка (витяг з Держреєстру). Податківці, зрозуміло, можуть вимагати у підприємця цей документ, але частіше вони проситимуть копії виписок (витягів) з Держреєстру щодо ваших партнерів-підприємців, у яких ви купували товари (роботи або послуги). Адже тільки за наявності таких копій ви мали право не утримувати ПДФО та військзбір при виплаті їм грошей (п. 177.8 ПКУ).

Це правило стосується загальносистемників. Але краще дотримуватися його і при роботі з єдиноподатниками (у крайньому разі можна обмежитися і роздруківкою інформації про них із Реєстру єдиноподатників — категорія 107.12 ЗІР ДФСУ).

Ліцензії. Податківці можуть перевірити наявність ліцензій, якщо діяльність підприємця підлягає ліцензуванню (п.п. 191.1.4 ПКУ).

Трудові договори з працівниками. Вони мають бути у підприємця у письмовій формі (реєструвати їх у центрі зайнятості вже не потрібно). Податківці можуть перевірити їх наявність. До речі, крім трудового договору, у вас мають бути наказ про прийняття працівника та запис у його трудовій книжці (вона зберігається у працівника). Не забудьте також надіслати податківцям повідомлення про прийняття працівника (до того, як він стане до роботи).

Податкові накладні та інші документи в електронному вигляді. А що робити підприємцям, у яких усі документи (або їх частина) ведуться в електронному вигляді — як їх надати? ДФСУ у листі від 05.05.16 р. № 10089/6/99-99-14-03-03-15 пояснює: необхідно зробити копії електронних документів та засвідчити їх підписом і печаткою підприємця (за її наявності).

Документи на товар (та інші первинні документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків). Для загальносистемників це документи, що підтверджують дохід (банківські виписки, записи про виручку в Книзі обліку розрахункових операцій та Книзі обліку доходів і витрат) та витрати (договори, рахунки, акти виконаних робіт/послуг, платіжні доручення, квитанції, чеки, закупівельні акти, МД, накладні, товарно-транспортні накладні, подорожні листи тощо). Для єдиноподатників — банківські виписки, записи про виручку в Книзі обліку доходів і витрат, документи про купівлю товару.

Отже, податківці можуть ознайомитися з оригіналами будь-яких первинних документів, пов’язаних з предметом перевірки. Але тільки після початку цієї перевірки (п. 85.2 ПКУ). При цьому вилучати оригінали вони не мають права (п. 85.5 ПКУ), за винятком кримінальних справ (та й то за рішенням суду)! Крім того, податківці мають право отримати копії документів, але тільки у разі, якщо ці документи пов’язані з предметом перевірки або доведено, що вони свідчать про заниження об’єктів оподаткування (пп. 85.4 та 85.8 ПКУ). Отримання таких копій оформляється описом, самі копії засвідчуються підписом підприємця та скріплюються його печаткою (за наявності).

Радимо в процесі перевірки надавати фіскалам оригінали документів тільки за описом або актом приймання-передачі. Виносити їх не дозволяйте! Щоправда, у разі невиїзної перевірки доведеться все ж віддати податківцям оригінали за описом (п. 1.3 Порядку від 14.03.13 р. № 395, категорія 136.02 ЗІР ДФСУ).

Документи для електронної перевірки

Щоб замовити електронну перевірку, підприємцю потрібно вести Книгу обліку доходів і витрат та весь документообіг в електронному вигляді, а також мати належним чином зареєстрований електронний цифровий підпис. Тільки в цьому разі він зможе виконати вимоги п. 85.2 ПКУ й надати податківцям для перевірки документи в електронній формі.

За необхідності податківці мають право вимагати від підприємця «паперові» копії електронних документів, засвідчені його підписом та печаткою (за наявності).

Як довго зберігати документи

Документи потрібно зберігати не менш як 3 роки з дня подання звітності, до якої вони належать (п. 44.3 ПКУ). Крім того, конкретні строки зберігання зазначено у Переліку 578**. Поки ці терміни не сплинули, документи потрібно зберігати, навіть якщо податкова перевірка за цей період уже відбулася (категорія 136.02 ЗІР ДФСУ).

** Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затверджений наказом Мін’юсту від 12.04.12 р. № 578/5.

І навпаки: якщо усі терміни сплинули, а податкова ці документи ще не перевіряла, краще (безпечніше) їх зберегти.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі