Злощасні форми № 1-РА і № 1-РТ: нам спокій тільки сниться?

В обраному У обране
Друк
Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2016/№ 41
Ось уже і вересень позаду. А форми алко- та тютюнової звітності для роздробу, що випробовують терпець та нервову систему бухгалтерів, усе ще не скасовано. Хоча усе нібито до того йде. Якщо не вдасться, то форми № 1-РА та № 1-РТ відсвяткують піврічний міні-ювілей. Тобто уже протягом півроку бухгалтери змушені їх заповнювати та подавати. І що ж, зміни знову оминають цю сферу?

* Форми затверджені наказом № 49.

Про перспективи скасування

Історія, власне кажучи, почалася одразу після появи форм звітів. Необхідність їх заповнення та подання охопила жахом суб’єктів мікро- та малого підприємництва. Їх сумарна частка серед суб’єктів, що отримали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкоголем та тютюновими виробами, становить близько 99,92 %.

Обурення громадськості дуже рідко минає марно. «Першою ластівкою» у боротьбі проти звітів був законопроект № 2498а. Але його ВРУ, на жаль, не прийняла.

Результатом численних подальших скарг та звернень до різних органів стала поява рішення № 8**. Не вдаючись у подробиці, зауважимо лише, що в ньому Державна регуляторна служба України запропонувала Мінфіну внести зміни до наказу № 49. Причому рекомендувала при цьому скасувати необхідність подання «роздрібних» звітів.

** Див. «БТ», 2016, № 30, с. 10.

На виконання цих вимог Мінфіну було дано два місяці (відлік яких стартував 04.07.16 р.). Причому Міністерство зобов’язали підготувати відповідний проект та подати його на узгодження службі не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення зазначеного строку. Інакше дію наказу № 49 було б зупинено.

Але проект*** таки з’явився. Його було опубліковано 02.09.16 р. І судячи з того, що наказ № 49 на момент відправлення цього номера до друку все ще був чинним, Державну регуляторну службу України він, схоже, задовольнив.

*** Проект наказу Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 11 лютого 2016 року № 49». Знайдете тут: http://www.minfin.gov.ua/news/view/proekty-rehuliatornykh-aktiv-dlia-obhovorennia?category=aspekti-roboti.

Але де «собака заритий», у проекті Мінфіну про скасування звітних форм для роздрібних торговців не йдеться! У ньому закладено ідею лише деякого спрощення форм. Крім того, Мінфін обіцяв розв’язати проблему з поданням уточнених декларацій. Але! Подання уточненок буде можливе… тільки до 10-го числа місяця, наступного за звітним. Тобто по факту це рівнозначно поданню звітних нових звітів.

Детально зупинятися на пропонованих змінах не будемо, адже до 01.10.16 р. проект наказу перебував на стадії громадського обговорення.

Але невже цим усе й скінчиться? Сподіваємося, що ні. Є й інші ініціативи, якими пропонується підійти до вирішення питання «з іншого боку». А саме шляхом зміни ч. 3 ст. 16 Закону № 481.

Так, законопроект № 4958 вже на півшляху до мети. Тобто він уже пройшов перше читання (ще 08.09.16 р.). Ось тільки скорочення строку підготовки проекту до другого читання народні обранці не підтримали. А коли так, то на швидке прийняття розраховувати годі.

З огляду на це за вересень потрібно відзвітувати за «старою схемою».

Є ще законопроект ДФСУ****. Але в тому вигляді, в якому він був на момент підготовки номера до друку, такий законопроект не лише не спрощує життя роздрібним торговцям, а й ускладнює його виробникам алкоголю та тютюнових виробів і оптовикам. І це — всупереч задекларованим (у тому числі в пояснювальній записці) добрим намірам!

**** Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Розміщений тут: http://sta-sumy.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/ 2016-rik/69530.html.

Тобто, як бачите, поки надія на скасування необхідності подання звітів туманна.

Якщо вже подавати, що у звітах зазначати?

З основними нюансами подання «алкогольно-тютюнових» звітів ви давно знайомі*****.

***** У цьому аспекті для вас могли бути корисними матеріали з «БТ», 2016, № 23, с. 26 та № 37, с. 45.

Пропонуємо звернути увагу на деякі аспекти, яких у своїх роз’ясненнях торкнулися податківці.

Так, у листі від 17.05.16 р. № 10689/6/99-99-12-02-02-15 вони підтвердили, що до звіту № 1-РА слід включати у тому числі й алкогольні напої, що реалізуються суб’єктом у роздрібній мережі, якщо ті були отримані ним на комісію від виробників.

Крім того, податківці зазначили: до цього звіту включають алкогольні напої, що реалізуються виробником у власному роздрібному магазині. Вони таким чином мають «засвітитися» в колонках 4 та 5 звіту.

У листі від 05.05.16 р. № 4626/К/99-99-12-01-01-14 ДФСУ рекомендувала відображати обсяги зіпсованих, знищених, втрачених товарів у колонці 7 «Примітки» звітів № 1-РА та № 1-РТ. Причому з відповідними поясненнями.

Підтверджує це ДФСУ і у листі від 29.04.16 р. № 15535/7/99-99-12-01-01-17, в якому вона спробувала надати стислі рекомендації щодо заповнення звітів.

Насамкінець побажаємо вам безпроблемного заповнення «алкогольно-тютюнових» звітів та швидкого скасування їх подання!

Документи статті

Закон № 481Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP.

Наказ № 49 наказ Мінфіну «Про затвердження форм звітів з виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення» від 11.02.16 р. № 49.

Рішення № 8Рішення Державної регуляторної служби України «Про необхідність усунення Міністерством фінансів України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 04.07.16 р. № 8.

Законопроект № 2498апроект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення дозвільних процедур у сфері зовнішньоекономічної діяльності» від 11.08.15 р. № 2498а.

Законопроект № 4958 проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ліцензійних процедур у сфері зовнішньоекономічної діяльності» від 12.07.16 р. № 4958.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити