Виплатили завдаток фізособі? ДФСУ вимагає сплатити ПДФО та ВЗ

Кравченко Дар’я, Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2016/№ 37
В обраному У обране
Друк
Лист ДФСУ від 18.08.16 р. № 17968/6/99-99-13-02-03-15

Контролери наполягають: сума завдатку є доходом фізособи. Така сума включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу останнього, як інші прибутки та обкладається ПДФО, а також військовим збором (ВЗ) на загальних підставах.

Як основний аргумент на захист своєї позиції фіскали наводять ст. 165 ПКУ, що містить вичерпний перелік доходів, які не потрапляють до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО. І, певна річ, суму завдатку ви там не знайдете.

Погодитися з таким підходом можна далеко не завжди. Розуміють це й самі контролери. Тому радять: задля уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в кожній конкретній ситуації ретельно аналізувати документи.

Дійсно, тут усе залежатиме від самого договору.

Нагадаємо, що завдаток є одним з видів забезпечення зобов’язань за договором (ст. 546 ЦКУ). Причому він має низку особливостей:

• до моменту виконання договору завдаток виконує забезпечувальну функцію;

• завдаток може бути переданий тільки на забезпечення вже існуючого зобов’язання (сторони вже підписали основний договір), а не зобов’язання, яке виникне у майбутньому.

Однак податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ (п.п. 168.1.1 ПКУ).

Тому перш ніж сплачувати податки із завдатку, слід з’ясувати:

• чи є дохід, отриманий за договором, оподатковуваним? Наприклад, дохід від продажу одного автомобіля протягом року не оподатковується ПДФО (п. 173.2 ПКУ);

• за якою ставкою слід нарахувати ПДФО? Наприклад, доходи від продажу комерційної нерухомості обкладаються ПДФО за ставкою 5 % (пп. 172.2 та 167.2 ПКУ).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд