Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Якщо підвищувалася зарплата, або Загадка п. 10 Порядку № 100

Соломіна Марія, експерт з питань оплати праці
Бухгалтерський тиждень Квітень, 2017/№ 15
Друк
Якщо потрібно розрахувати середню зарплату для оплати періоду відпустки, відрядження, підвищення кваліфікації, виконання працівниками державних і громадських обов’язків у робочий час (наприклад, часу військової служби), вихідної допомоги і т. д., ми з вами керуємося Порядком № 100*. Так ось, у цьому Порядку є «непростий» п. 10. Чим він непростий? Зараз і розповімо.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Підвищення заробітної плати є приємною подією для кожного працівника підприємства. Проте воно додає роботи бухгалтерам, які розраховують працівникам середню зарплату відповідно до Порядку № 100. Уся справа в його п. 10. Цей пункт Порядку зобов’язує роботодавців проводити коригування виплат, що враховуються при розрахунку середньої зарплати.

В яких випадках потрібно проводити коригування і який у ньому сенс? Відповіді на ці й інші запитання ми навели в табл. 1.

Таблиця 1. Експрес-відповіді на «коригувальні» запитання

Запитання

Відповідь

Коли проводять коригування виплат, що враховуються при розрахунку середньої зарплати?

Коригування проводимо, якщо в розрахунковому періоді або в періоді, упродовж якого за працівником зберігався середній заробіток, на підприємстві відбулося підвищення тарифних ставок або окладів згідно з актами законодавства та/або рішеннями, передбаченими колективним договором

Для чого проводиться коригування?

Його мета — не допустити зниження суми доходу за час відпустки

Як розрахувати коефіцієнт коригування?

Його визначають шляхом ділення тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові після підвищення, на тарифну ставку (оклад), яка була в працівника до підвищення.

Зверніть увагу! Жодної зрівнялівки. Коефіцієнти коригування розраховують для кожного працівника окремо в кожному випадку підвищення тарифної ставки (окладу)

Які виплати підлягають коригуванню?

Усі виплати, які враховуються при обчисленні середнього заробітку згідно з Порядком № 100 (наприклад, доплати і премії, які не мають разового характеру, суми індексації), а не тільки тарифна ставка (оклад).

Розібратися з тим, як потрібно проводити коригування, вам допоможе табл. 2

Чи потрібно розраховувати коефіцієнт коригування у зв’язку зі зростанням з 01.01.17 р. «мінімалки» до 3200 грн.?

Якщо на підприємстві в січні 2017 року в працівників не підвищувалися тарифні ставки (оклади), а збільшення заробітної плати виникло за рахунок виплати «трудової» доплати до рівня мінімальної заробітної плати, розраховувати коефіцієнт коригування за грудень-2016 — січень-2017 не потрібно. Адже тарифні ставки (оклади) не змінилися, тобто його величина дорівнюватиме 1

Чи потрібно розраховувати коефіцієнти коригування при розрахунку лікарняних/декретних?

Ні, не потрібно. Розрахунок коефіцієнтів коригування передбачений тільки для випадків обчислення середньої зарплати згідно з Порядком № 100.

Розрахунок лікарняних і декретних робиться відповідно до іншого Порядку (Порядку № 1266**)

У яких випадках можна не проводити коригування?

Коригування виплат, що враховуються при розрахунку середньої зарплати, не робиться у двох випадках: якщо (1) підвищення тарифної ставки (окладу) працівника пов’язане з присвоєнням йому більш високого розряду або переведенням на іншу високооплачувану роботу (посаду) і т. д.; (2) відбулося пониження розміру тарифних ставок (окладів)

Чи повинні проводити коригування підприємці?

Так, повинні. Чому? Дійсно, підприємці прямо не згадуються в тексті Порядку № 100. Але вони використовують його при обчисленні відпускних, відрядних, «військових» своїм працівникам. Адже іншого «суто підприємницького» порядку розрахунку середньої зарплати просто не існує. І якщо погоджуємося, що Порядок № 100 поширюється і на підприємців, значить, він поширюється на них у повному обсязі. Відзначимо, що таку ж думку поділяють в усних консультаціях фахівці Мінсоцполітики

Чи можуть підприємства зменшити коефіцієнт коригування?

Так, можуть. Госпрозрахункові підприємства мають право проводити коригування зарплати й інших виплат з урахуванням їх фінансових можливостей (абз. 1 п. 10 Порядку № 100). Тобто в разі скрутного фінансового становища госпрозрахункове підприємство має право зменшити коефіцієнт коригування. Проте не здійснювати коригування взагалі таке підприємство не має права (див., зокрема, лист Мінпраці від 24.10.08 р. № 696/13/84-08)

Як оформити документальне рішення знизити коефіцієнт коригування?

Для цього необхідно видати наказ (розпорядження) про зниження коефіцієнта коригування. У цьому документі вказують причини, які не дозволяють провести коригування в повному обсязі: зниження рентабельності, обсягу виробництва, недостатність обігових коштів і т. п. (див. консультацію в газеті «Праця і зарплата», 2017, № 4, с. 13). При цьому такий наказ (розпорядження) має бути погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації підприємства або іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом (див. листи Мінпраці від 05.12.05 р. № 06-4/165 і від 15.10.07 р. № 250/06/186-07).

Приклад такого наказу див. наприкінці цієї статті

** Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266.

Таблиця 2. Коригування виплат, що враховуються при розрахунку середньої зарплати

Проводимо коригування, якщо працівникові…

Що коригуємо?

…підвищували тарифну ставку (оклад) у розрахунковому періоді, за який робиться розрахунок середньої зарплати

Заробіток за проміжок часу до підвищення

Приклад 1. Працівник іде в щорічну відпустку з 10.05.17 р. Розрахунковий період травень 2016 року — квітень 2017 року.

У грудні 2016 року працівникові підвищували оклад.

Підвищення окладу відбулося в розрахунковому періоді. Тому потрібно відкоригувати заробіток за місяці до підвищення, тобто за травень — листопад 2016 року

…підвищили тарифну ставку (оклад) у періоді, впродовж якого за працівником зберігався середній заробіток (наприклад, у період відпустки)

Заробіток за період з дня підвищення тарифної ставки (окладу)

Приклад 2. Працівник іде у відпустку з 15.05.17 р. по 08.06.17 р. З 01.06.17 р. йому підвищують оклад.

Працівникові слід відкоригувати відпускні за період з 01.06.17 р. по 08.06.17 р.

Приклад 3. Працівникові надається щорічна відпустка з 18.04.2017 р. тривалістю 18 календарних днів. Розрахунковим періодом є квітень 2016 року — березень 2017 року. Упродовж розрахункового періоду заробітна плата працівника підвищувалася двічі:

з 01.06.16 р. — у зв’язку з підвищенням посадового окладу працівника згідно з умовами колективного договору;

з 01.10.16 р. — у зв’язку з переведенням на більш високооплачувану посаду.

Оклад працівника складав:

у квітні й травні 2016 року — 3100,00 грн.;

у червні — вересні 2016 року — 3565,00 грн.;

з жовтня 2016 року по березень 2017 року — 3950,00 грн.

У розрахунковому періоді працівникові була нарахована заробітна плата (включаючи премії й інші виплати, що враховуються при розрахунку відпускних) у сумі 49455,00 грн., у тому числі:

з квітня по травень 2016 року — 6900,00 грн.;

з червня по вересень 2016 року — 15960,00 грн.;

з жовтня 2016 року по березень 2017 року — 26595,00 грн.

З 01.05.17 р. згідно з положеннями колективного договору оклади працівників підприємства будуть підвищені на 10 %. Оклад працівника складе 4345,00 грн.

Відразу зазначимо, що коригування зарплати у зв’язку з підвищенням окладу в жовтні 2016 року не робиться, оскільки таке підвищення було пов’язане з переведенням працівника на більш високооплачувану посаду.

Визначимо коефіцієнт, на який необхідно відкоригувати нарахований працівникові дохід, для розрахунку відпускних у зв’язку з підвищенням окладу з червня 2016 року:

3565,00 : 3100,00 = 1,15.

Коригуємо заробіток за квітень і травень 2016 року на коефіцієнт підвищення окладу в червні 2016 року:

6900,00 х 1,15 = 7935,00 (грн.).

Визначимо суму відкоригованого заробітку за 12 місяців:

7935,00 + 15960,00 + 26595,00 = 50490,00 (грн.).

Кількість календарних днів за розрахунковий період без урахування святкових і неробочих днів складає 355 (365 - 10).

Розрахуємо середньоденний заробіток:

50490,00 : 355 = 142,23 (грн./к. дн.).

Сума відпускних складе:

142,23 х 18 = 2560,14 (грн.).

У зв’язку зі збільшенням окладів з 01.05.2017 р. усім працівникам підприємства на 10 % необхідно відкоригувати суму середньої зарплати, що виплачується за 5 днів відпустки, яка припадає на травень 2017 року, на коефіцієнт 1,1 і доплатити працівникові відпускні.

Сума середньої зарплати з урахуванням коефіцієнта підвищення окладу в травні 2017 року дорівнює 156,45 грн. (142,23 х 1,1).

Сума відпускних, яку треба буде доплатити працівникові, складе:

(156,45 - 142,23) х 5 = 71,10 (грн).

img 1
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі