Теми статей
Обрати теми

Відсутність графіка відпусток і повідомлень про початок відпустки: ходіння по лезу бритви

Біляєва Олена, податковий експерт
Ситуація. До 01.01.17 р. підприємство не оформляло графік відпусток і не повідомляло працівникам про вихід у відпустку. Узгодження дати виходу у відпустку робилося на підставі відповідної заяви працівника і наказу про надання відпустки. На цей рік графік уже склали. Яким способом потрібно повідомляти працівників про початок відпустки? Чи є сенс зараз «заднім числом» складати графіки відпусток за минулі роки?

І великому і маленькому…

Спочатку як повинно бути в ідеалі, так би мовити ☺. Не важливо, що ви за роботодавець: підприємець чи юрособа. Численний або нечисленний. Графіку відпусток бути! Без нього не можна.

Так, у ч. 4 ст. 79 КЗпП і ч. 10 ст. 10 Закону про відпустки сказано, що черговість надання відпусток визначається графіками, які:

1) затверджуються власником або уповноваженим ним органом;

2) узгоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом;

3) доводяться до відома всіх працівників.

Графік відпусток зазвичай складає кадрова служба. Роблять це на початку кожного календарного року на поточний рік у довільній формі. Типової/примірної форми цього документа не існує.

Ідеальний варіант — складати графік не пізніше за 5 січня поточного року. Хоча, думаємо, не буде біди, якщо ви трохи забаритеся. Головне — встигнути до того, як у поточному році у відпустку вирушить перший працівник.

У графік потрібно включити не лише щорічні основні відпустки поточного року, але і:

• щорічні додаткові відпустки ( ст. 7, 8 Закону про відпустки) і додаткові відпустки працівникам, що мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи (далі — відпустка на дітей) ( ст. 19 Закону про відпустки);

• щорічні відпустки і відпустки на дітей, не використані минулого року.

Якщо відпустка ділиться на частини — це також вказують у графіку.

Увага! Графік відпусток складають на всіх працівників: як основних, так і сумісників.

Відповіді на запитання, яким чином виконати припис про ознайомлення працівників з графіком відпусток, у чинних нормативно-правових актах ви не знайдете. Як показує практика, найзручніший спосіб — передбачити в графіку відпусток окрему графу «Підпис працівника про ознайомлення з графіком».

З графіком розібралися. Тепер що стосується повідомлення.

Повідомити працівникові про початок відпустки — це не право, а обов’язок роботодавця. Як це робиться? Не пізніше ніш за 2 тижні до встановленого графіком терміну роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівникові про дату початку відпустки. Зробити це можна двома способами:

1) вручити працівникові повідомлення про дату початку відпустки. Форму повідомлення підприємство розробляє самостійно. Переконайтеся, що працівник на вашому варіанті повідомлення поставив свій підпис;

2) ознайомити працівника під підпис із наказом про надання йому відпустки. Але пам’ятаєте, щоб дотриматися терміну повідомлення, виданий такий наказ має бути як мінімум за 2 тижні до дати відпустки.

А якщо…

Що загрожує роботодавцеві / його посадовим особам за відсутність графіка і повідомлень про відпустки?

Відповідальність роботодавців за ці порушення з’явилася з 01.01.15 р. в ст. 265 КЗпП. Представники Держпраці кваліфікують їх як «порушення інших вимог трудового законодавства» і накладають штраф у розмірі однієї мінзарплати на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП.

Зверніть увагу: розмір цього штрафу не залежить від кількості працівників, стосовно яких здійснено правопорушення. Крім того, його застосовують до загальної маси порушень, що кваліфікуються як «порушення інших вимог трудового законодавства», а не до кожного правопорушення окремо*.

* Див. лист Держслужби з питань праці від 25.01.17 р. № 828/4.3/4.1-ДП-17.

Зверніть увагу! Штрафи за ст. 265 КЗпП не належать до адмінгоспсанкцій і на них не поширюються обмежувальні терміни зі ст. 250 ГКУ (6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше за 1 рік з дня його здійснення).

Відповідно, щоб уникнути претензій перевіряючих, про минулі роки теж «потрібно подумати».

Але не поспішайте засмучуватися і «строчити» графіки відпусток на всі попередні роки життя вашого підприємства.

У листі від 04.01.17 р. № 57/4.1/4.1-ДП-17 Держпраці абсолютно справедливо говорить про те, що штрафні санкції за ст. 265 КЗпП застосовуються за правопорушення, здійснені після 01.01.15 р., а також за ті, що були здійснені до 01.01.15 р., але є такими, що тривають.

Застосуємо це роз’яснення до графіків відпусток і повідомлень про початок відпустки.

Розпочнемо з періодів до 01.01.15 р. Тут важливо з’ясувати, чи є відсутність графіків відпусток і повідомлень правопорушенням, що триває? А для цього заглибимося трохи в теорію.

Визначення терміна «правопорушення, що триває» у чинному законодавстві немає. Ґрунтуючись на теорії права, свою позицію із цього питання неодноразово висловлював Мін’юст (див. листи від 01.12.03 р. № 22-34-1465, від 02.08.13 р. № 6802-0-4-13/11). Так, триваючим вважається проступок, пов’язаний з тривалим, безперервним невиконанням обов’язків, передбачених правовою нормою, який припиняється або виконанням регламентованих обов’язків, або притягненням винної особи до відповідальності.

Правопорушення, що триває, характеризується тим, що особа, яка вчинила певні дії або бездіяльність, надалі перебуває в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності).

Ці дії безперервно порушують закон упродовж якогось часу.

Тепер під цим кутом подивимося на відсутність графіка відпусток. Вона цілком вписується в правопорушення, що триває, але тільки впродовж того року, на який мав бути складений графік. Пояснимо. Складати графік відпусток підприємство повинне на кожен календарний рік. Якщо графіка на певний рік немає, то впродовж усього такого року воно перебуває в стані здійснення правопорушення.

Але ось після закінчення року, вважаємо, можна говорити про те, що правопорушення припинилося, оскільки наступного року складається вже інший графік, а попередній втрачає свою актуальність.

Що стосується неповідомлення працівника, то, вважаємо, триває це порушення взагалі лише до того моменту, поки працівник не піде у відпустку.

Таким чином, у принципі, можна говорити про те, що за періоди до 01.01.15 р. штрафувати за ст. 265 КЗпП за відсутність графіків відпусток і повідомлень працівників про дату початку відпустки перевіряючі не повинні.

А ось за відсутність графіків відпусток на 2015 — 2017 роки і повідомлень про початок відпусток, що припадають на такі роки, можна отримати штраф. Протиставити що-небудь перевіряючим буде достатньо складно.

Притягнути сьогодні до відповідальності за ст. 265 КЗпП може безпосередньо Держпраці.

Тепер про адмінвідповідальність за ч. 1 ст. 41 КпАП. Відсутність графіка відпусток і повідомлень може загрожувати посадовим особам роботодавців і підприємцеві-роботодавцю адмінштрафом у розмірі від 510 до 1700 грн. У разі повторного здійснення такого ж порушення впродовж року або його здійснення стосовно неповнолітнього, вагітної жінки, самотнього батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, штраф істотно зростає і може складати від 1700 до 5100 грн.

Протоколи про адміністративне правопорушення сьогодні складають уповноважені посадові особи Держпраці і передають їх на розгляд у районні, районні в місті, міські або міськрайонні суди, які і накладають адмінстягнення.

Важливий момент. Адмінстягнення в цьому випадку може бути накладено не пізніше ніж через 3 місяці з дня здійснення правопорушення, а при правопорушенні, що триває, — не пізніше ніж через 3 місяці з дня його виявлення ( ст. 38 КпАП).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі