(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
21/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Квітень , 2017/№ 16

Внутрішньорічні ПДФО-аванси у підприємця на загальній системі

Уже рік підприємці платять ПДФО-аванси по-новому: не з віртуальних доходів, а з реальних. Відпрацювали квартал — отримали дохід — сплатили з нього ПДФО-аванс. ЄСВ-аванси взагалі вже давно «на відпочинку». Проте запитання ще є. А отже, є і відповіді.

Аванси

«Друзі нерозлийвода» підприємців на загальній системі — ПДФО, військовий збір і ЄСВ.

З ЄСВ і військового збору авансових платежів немає зовсім. Їх підприємець платить один раз на рік — після закінчення звітного року. До речі, відсутність необхідності платити військовий збір «усередині» року навіть у разі подання ПДФО/військовий збір-деки за перший квартал потрапляння на загальну систему зараз є чим обґрунтувати. Підтвердження знайдемо в п.п. 2 п. 3 розд. IV Інструкції № 859*.

* Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Мінфіну від 02.10.15 р. № 859.

Таким чином, усередині року є аванси тільки з ПДФО, і їх три: за I, II і III квартали (ПДФО-авансу за IV квартал узагалі не існує) — п.п. 177.5.1 ПКУ . Строк сплати цих авансів — не пізніше 19 квітня, 19 липня і 19 жовтня відповідно.

Тобто строк сплати першого цьогорічного ПДФО-авансу спливає зовсім скоро – 19 квітня. Якщо ви його ще не сплатили, то покваптесь.

Новачки

Тут може виникнути запитання такого характеру.

Дивіться: згідно з п.п. 177.5.2 ПКУ ФОП-загальносистемник, який щойно потрапив на загальну систему, зобов’язаний подати свою першу деку в такому статусі за той календарний квартал, упродовж якого він був зареєстрований або з початку якого перейшов зі спрощенки на загальну систему.

Термін сплати ПДФО за такою «першою» декларацією (впродовж 10 днів, що йдуть за останнім днем граничного терміну подання декларації) стоїть далі за термін сплати ПДФО-авансу за відповідний квартал (див. вище). На який термін орієнтуватися?

Податківці «схиляються» до сплати в більш ранній «авансовий» термін. Зрозуміло, що при такому підході після подання «першої» деки (за квартал потрапляння на загальну систему) платити за нею ще раз нічого не треба.

Адже сплачений аванс уже сформував переплату.

Визначаємо суму авансу

Розрахувати суму авансу не складе труднощів.

Крок перший, він же останній: беремо 18 % від підсумку гр. 9 «Сума чистого оподатковуваного доходу» Книги обліку доходів і витрат за минулий квартал (тобто за той квартал, за який платимо аванс). При цьому якщо в якомусь кварталі підсумок за гр. 9 Книги обліку вийшов ≤ 0, то ПДФО-аванс за цей квартал = 0 (не сплачується) — п.п. 177.5.1 ПКУ.

Не забувайте, що із цього року на пониження чистого доходу «грає» в тому числі й амортизація. Детальніше про це ви можете прочитати у «БТ», 2017, № 8, с. 39 та № 9, с. 27.

Остаточний розрахунок

Після того, як звітний рік закінчився, підприємець розраховує остаточну суму «підприємницького» ПДФО до оплати. Вона дорівнюватиме:

18 % х підсумок гр. 9 Книги обліку за рік.

Сплачені впродовж року ПДФО-аванси обліковуються податківцями як переплата. За підсумками року ці суми «згортаються».

А як бути, якщо, наприклад, у I кварталі ФОП отримає збиток, а у II — прибуток: чи можна буде йому при розрахунку ПДФО-авансу за II квартал врахувати збиток I кварталу?

На наш погляд — ні. Річ у тім, що в п.п. 177.5.1 ПКУ йдеться про розрахунок ПДФО-авансів за даними кожного кварталу. При цьому про збиткові квартали зазначено тільки те, що за них ПДФО-аванси не сплачуються. Але про перенесення збитків на наступний квартал і наростаючий підсумок з метою розрахунку ПДФО-авансу не зазначено нічого.

Нюанс: за несплату ПДФО-авансу (або неповну його сплату) податківці не можуть оштрафувати ФОПа. Адже ПДФО-аванс не є погодженим податковим зобов’язанням, оскільки його не зазначають у декларації про доходи (пп. 54.1 і 126.1 ПКУ).

ПДФО-аванси, підприємець-загальносистемник додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті