Неоплачуваний листок непрацездатності — чи аргумент для перенесення відпустки?

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Солошенко Людмила, Бєлєвцова Людмила
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2017/№ 34-35
Лист Мінсоцполітики від 17.07.17 р. № 1922/0/101-17/284

У листі, що коментується, Мінсоцполітики роз’яснило порядок перенесення щорічної відпустки у разі тимчасової непрацездатності працівника (п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504).

У загальному випадку цю норму слід застосовувати так: якщо на період щорічної (основної або додаткової) відпустки припала хвороба працівника, підтверджена належно оформленим листком непрацездатності, то ця відпустка підлягає продовженню або перенесенню на інший період на кількість днів тимчасової непрацездатності. Аналогічне правило діє і щодо соціальної додаткової відпустки на дітей (ч. 7 ст. 20 Закону № 504)*.

* Див. статтю «Додаткова відпустка на дітей: є запитання і є відповіді (ч. 2)» // «БТ», 2017, № 33.

Проте на практиці зустрічаються ситуації, коли працівник надає листок непрацездатності, який через низку обставин не підлягає оплаті.

1. Захворювання або травма сталися в результаті алкогольного сп’яніння, про що свідчить відповідна позначка в лікарняному листі.

Нагадаємо: допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням (п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV).

Варто врахувати, що лікарняний лист не оплачується лише у тому випадку, якщо алкогольне сп’яніння стало прямою причиною отримання травми або захворювання (див. листи ФСС з ТВП від 07.10.11 р. № 2966-07, від 26.02.09 р. № 04-29-352 та від 23.01.04 р. № 04-29-95). Якщо такий зв’язок доведено, то у комісії із соцстрахування є усі підстави для відмови в оплаті лікарняного листа.

На підставі такого листка непрацездатності в табелі обліку використання робочого часу дні хвороби працівника позначають буквеним кодом «НН» або цифровим кодом «27» (наказ Держкомстату від 05.12.08 р. № 489).

Тобто в цьому випадку листок непрацездатності оформлений правильно, але він не оплачується через те, що хвороба настала внаслідок алкогольного сп’яніння.

Так от, як випливає з листа, який коментується, Мінсоцполітики вважає, що будь-який правильно оформлений листок непрацездатності у зв’язку з хворобою працівника (незалежно від причин непрацездатності) вважається підставою для продовження або перенесення на інший період щорічної відпустки, якщо хвороба за таким листком припала на період вказаної відпустки. При цьому не має значення, здійснюється виплата лікарняних за таким листком чи ні.

2. Листок непрацездатності оформлений неналежно (наприклад, немає печатки лікаря).

У разі виявлення неналежно оформленого листка непрацездатності комісія із соцстраху установи повинна прийняти рішення про повернення такого листка непрацездатності застрахованій особі для внесення закладом охорони здоров’я, яким він був виданий, відповідних доповнень. Тільки після цього комісія із соцстраху установи може прийняти рішення: призначити або не призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності за таким лікарняним листом (лист ФСС з ТВП від 25.05.16 р. № 5.2-32-813).

На думку Мінсоцполітики, неналежно оформлений листок непрацездатності не може вважатися підтвердженням «тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку» для цілей продовження або перенесення на інший період щорічної відпустки. Отже, у такому випадку щорічна основна відпустка працівника не підлягає продовженню на дні хвороби, що припали на період відпустки, оскільки листок непрацездатності оформлений з порушеннями. При цьому в табелі обліку використання робочого часу такі дні залишаться позначеними як дні щорічної основної відпустки (буквений код — «В» або цифровий код — «08»).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити