(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 43-44
  • № 42
  • № 41
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/24
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Грудень , 2017/№ 49

«Подвійний удар» по списанню дебіторки, строк позовної давності якої минув

Лист ДФСУ від 17.11.17 р. № 2658/ІПК/28-10-01-03-11

У частині порядку списання дебіторської заборгованості, строк позовної діяльності якої минув, лист, що коментується, повторює роз’яснення, наведені в листі ДФСУ від 01.09.17 р. № 1783/6/99-99-15-02-02-15/ІПК // «БТ», 2017, № 39. Це свідчить про те, що податківці остаточно і безповоротно вирішили: заборгованість, строк позовної давності якої минув, можна вважати безнадійною, тільки якщо вживалися заходи щодо її стягнення і вони не призвели до позитивних результатів. Такі висновки простежуються в низці листів фіскалів (див., наприклад, листи ДФСУ від 06.04.17 р. № 7207/6/99-99-15-02-02-15, від 21.04.17 р. № 8490/6/99-99-15-02-02-15, від 22.08.17 р. № 1707/ІПК/-4-36-12-32-20).

Нагадаємо. Згідно з п.п. «а» п.п. 14.1.11 ПКУ безнадійною вважається заборгованість за зобов’язаннями, за якими минув строк позовної давності. Ніяких додаткових вимог для визнання «простроченої» заборгованості безнадійною ПКУ не встановлює.

Проте податківці, вчепившись за процесуальні судові тонкощі, наполягають: підставою для відмови в позові є сплив строку позовної давності, про застосування якого заявила сторона в спорі (ч. 4 ст. 267 ЦКУ). Тобто заборгованість буде безнадійною тільки в тому випадку, коли суд застосує норми ст. 267 ЦКУ і відмовить у задоволенні позову у зв’язку із закінченням строку позовної давності.

Відповідно, на думку фіскалів, платник має право зменшити фінрезультат до оподаткування на суму списаної безнадійної дебіторської заборгованості, строк позовної давності якої минув (п.п. 139.2.2 ПКУ), лише в тому випадку, якщо протягом строку позовної давності він вжив відповідні заходи зі стягнення такої заборгованості (направив претензію боржникові, звернувся до суду, подав заяву на банкрутство боржника тощо) і вони не мали успіху.

Ну а якщо ніяких «відповідних заходів» платник не вжив?

У цій ситуації фіскали фактично карають платника двічі. Дивіться самі:

по-перше, платник зменшить бухгалтерські витрати через збільшуючу різницю згідно з п.п. 139.2.1 ПКУ і відповідно збільшить фінрезультат до оподаткування на суму витрат на створення резерву сумнівних боргів. При цьому зменшити фінрезультат на суму списаної «простроченої» дебіторської заборгованості (тобто застосувати зменшуючу різницю з п.п. 139.2.2 ПКУ), на думку податківців, він не має права;

по-друге, «прострочену» дебіторську заборгованість, за якою протягом строку позовної давності не вживалися заходи зі стягнення, ДФСУ розглядає як безповоротну фінансову допомогу (п.п. 14.1.257 ПКУ) і вимагає враховувати її при збільшуючому коригуванні фінрезультату згідно з п.п. 140.5.10 ПКУ.

Зверніть увагу! Коригувати (збільшувати) фінрезультат за п.п. 140.5.10 ПКУ доведеться, якщо боржник — неплатник податку на прибуток (окрім фізичних осіб) або платник податку на прибуток за ставкою 0 %. Якщо боржником є звичайний платник податку на прибуток або фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування, то коригувати фінрезультат на підставі п.п. 140.5.10 ПКУ не потрібно. У випадку з підприємцем-єдиноподатником, з урахуванням останніх тенденцій*, податківці напевно зажадають застосовувати збільшуючу різницю.

* Див. листи ДФСУ від 18.04.17 р. № 9772/7/99-99-15-02-02-17 та Мінфіну від 10.04.17 р. № 11210-09-10/9617.

Якщо боржник — неприбуткова організація, то включається збільшуюче коригування з п.п. 140.5.9 ПКУ, а п.п. 140.5.10 ПКУ не застосовується.

На наш погляд, ця позиція контролерів спірна. Адже застосування до однієї і тієї самої операції двох збільшуючих коригувань призведе до подвійного оподаткування.

У цій ситуації логічніше було б або застосовувати відразу усі три різниці, або застосовувати тільки одну різницю згідно з п.п. 140.5.10 ПКУ.

списання дебіторської заборгованості, строк позовної давності додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті