(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
  • № 52
  • № 51
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/24
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Лютий , 2017/№ 7

АТО-податки і податкова реформа

Податкова реформа не оминула і підприємців, підприємства із зони окупації, їх філії, представництва, а також контрагентів, що співпрацюють із ними. Усі новинки вмістилися в один-єдиний п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Саме його аналізу і присвячено статтю, пропоновану вашій увазі.

Плата за землю: не платити і повернути!

Радісна новина. У частині плати за землю із спроби №… законодавцеві таки вдалося помістити логічне і «по-людськи» сформульоване звільнення в потрібне місце — у ПКУ. Ті, хто намагався скористатися таким «аналогом-визволителем» (у декількох іпостасях), уведеним свого часу Законом № 1669*, оцінять.

* Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.14 р. № 1669-VII.

Зрадіють і ті, кому раніше «і не світило», — платники податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки.

Тепер у ПКУ (п. 38.7 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) прямо вказано, що не є об’єктом оподаткування платою за землю (земельним податком і орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності) земельні ділянки, які (одночасно):

• розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення;

• перебувають у власності та/або користуванні (у тому числі на умовах оренди) фіз- чи юросіб у період з 14.04.14 р. до 31 грудня року, в якому буде завершено АТО.

При цьому прямо вказано, що вже сплачені за такі земділянки кошти (плата за землю) вважаються надмірно сплаченими і підлягають поверненню.

А де дивитися перелік таких територій? Вони перераховані у розпорядженні № 1085**.

** Розпорядження КМУ «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07.11.14 р. № 1085-р.

Податок на нерухомість

Що стосується податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, звільнення осягнуло об’єкти житлової і нежитлової нерухомості, розташовані на вказаних територіях. Знову-таки ці об’єкти зберігають пільговий статус з 14.04.14 р. до 31 грудня року, в якому буде завершено АТО.

Уже сплачені за такі об’єкти кошти (податок на нерухомість) також вважаються надмірно сплаченими і підлягають поверненню.

Очевидно, щоб «устаканити» це довгоочікуване звільнення, платникам краще узяти ініціативу у свої руки і подати з відповідних податків «уточненки».

При заповненні тієї ж прибуткової декларації за 2016 рік ці проплати у витратах не враховуєте. Податок на прибуток на такий «нерухподаток» не зменшуєте.

Єдиний податок для платників групи 4

Тут новини також приємні. Земельні ділянки, що знаходяться у власності та/або користуванні єдиноподатників групи 4 і розташовані на вказаній вище території, не є об’єктом оподаткування єдиним податком.

Необоротні активи — для ПДВ-цілей господарські і виробничі!

Ідеться про необоротні активи, які:

1) придбані*** до 14.04.14 р. і

*** Побудовані, споруджені, створені.

2) станом на 01.01.17 р. знаходяться на території населених пунктів на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Як ми вже сказали, для таких цілей див. додатки 1 і 2 до розпорядження № 1085.

Установлено, що такі активи для цілей оподаткування ПДВ не вважаються:

• використовуваними або призначеними для використання в негоспдіяльності;

• невиробничими в розумінні ПКУ.

Це застереження відповідно захищає платника ПДВ від нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань за п. 198.5 ПКУ.

Для цілей податку на прибуток «невиробниче клеймо», про яке ДФСУ говорила у тому числі в листі від 18.02.16 р. № 3621/6/99-99-19-02-02-15, залишається.

Виплата доходу підприємцеві із зони окупації

Купуючи товари (роботи або послуги) у підприємця, зареєстрованого на території тимчасово окупованого населеного пункту або населеного пункту, який розміщений на лінії зіткнення (про перелік таких територій ми вже говорили вище), будьте обережними.

З 01.01.17 р. ви зобов’язані в такій ситуації у будь-якому випадку утримувати з виплати ПДФО. Причому не має значення, на якій системі оподаткування працює підприємець.

Про військовий збір, до речі, нічого подібного не говорять. Але оскільки він «іде слідами» ПДФО, то, потрібно розуміти, його теж треба утримувати з виплати.

Тобто принцип «підтверджуєш податковому агентові свій підприємницький статус — отримуєш дохід без утримання ПДФО і військового збору» у такому разі не працює.

Така вимога закріплена в п. 38.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ і діятиме до закінчення АТО.

А ось можливість не сплачувати ЄСВ з такої підприємницької виплати, виходить, залишилася без змін (актуальна тільки для договорів щодо робіт/послуг). Якщо види діяльності в Єдиному держреєстрі відповідають тим, за які робите виплату підприємцеві, ЄСВ сплачувати не треба****.

**** Подробиці знайдете у статті «ФОП замість найманого працівника: привабливе перевтілення» // «БТ», 2016, № 45, с. 39.

Інші АТО-особливості

Також у п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ законодавець помістив низку цікавих норм. Стосуються вони:

• штрафів, пені за несвоєчасне погашення визначених станом на 14.04.14 р. грошових зобов’язань;

• розмежування «зон відповідальності» філії / представництва / відокремлені підрозділи / головне підприємство;

• акцизного податку, у тому числі «алкогольного»;

• первинки, яка загублена, зіпсована чи знищена в ході АТО або яку неможливо вивезти звідти.

Але детально на цих моментах у межах статті ми зупинятися не будемо.

податкова реформа, АТО, плата за землю, податок на нерухомість, єдиний податок, необоротні активи, виплата доходу, зона окупації додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті