(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 26
  • № 25
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 21
  • № 19-20
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/28
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2017/№ 27-28

Самостійна ліквідація основних засобів: і ПДВ нарахуй, і документи подай

Лист ДФСУ від 26.05.17 р. № 383/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

У листі, що коментується, ДФСУ торкнулася теми ліквідації основних засобів (ОЗ) з незалежних від платника ПДВ причин (у зв’язку з їх знищенням, розбиранням або перетворенням). Скажемо відразу: відповідь вийшла дивною.

1. Спочатку контролери продублювали висновки, зроблені ними в більш ранньому листі ДФСУ від 02.03.17 р. № 4338/6/99-99-15-03-02-15 // «БТ», 2017, № 16, с. 4. У якому вони дійшли висновку, що піти від нарахування ПДВ можна, тільки якщо ліквідація ОЗ відбувається під впливом зовнішніх чинників (без згоди платника ПДВ). До них контролери відносять (1) обставини непереборної сили і (2) розкрадання (п. 189.9 ПКУ).

Якщо ж платник ПДВ вирішив позбутися застарілих ОЗ з доброї волі (розібрати, оскільки вони вже не можуть використовуватися за призначенням), то йому потрібно нарахувати податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ.

Причому навіть якщо будуть складені документи, що підтверджують неможливість використання ОЗ за первісним призначенням і ліквідацію такого ОЗ.

Ми з такою позицією не погоджувалися, вважаючи, що п. 189.9 ПКУ і п. п. 14.1.191 ПКУ виводить з-під ПДВ-обкладення також і третій випадок — коли платник ПДВ надає документи про знищення, розбирання або перетворення таких ОЗ іншим способом, унаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

На нашому боці:

• не лише численні листи самих контролюючих органів (див. лист ДПАУ від 27.04.11 р. № 11976/7/16-1517-15, лист ДФСУ від 06.01.16 р. № 157/6/99-99-19-02-02-15);

• але і судові рішення (рішення ВАдСУ від 15.03.16 р. № К/800/984/15).

Проте податківці їх явно не помічають і продовжують іти своєю дорогою. Підтвердженням тому ще один лист ДФСУ від 03.05.17 р. № 52/6/99-99-15-03-02-15/ІПК з аналогічним висновком.

Виходить, чекати від них інших рекомендацій не варто.

2. Коли податківці дійшли до порядку надання підтверджувальних документів, вони раптом згадали всі випадки ліквідації ОЗ. Податківці наполягають: якщо за незалежних від платника ПДВ обставин він вимушений відмовитися від використання ОЗ унаслідок загрози або неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації, то такий платник ПДВ усе одно повинен подати документи, що підтверджують проведену операцію.

Такими документами є (категорія 101.07 ЗІР ДФСУ):

• висновки відповідної експертної комісії про неможливість використання в майбутньому цих засобів за первісним призначенням;

• акти на списання ОЗ відповідної форми.

Виникає запитання: а навіщо тоді подавати такі документи? Адже:

• на думку самих же контролерів, така операція все одно потрапляє під обкладення ПДВ;

• такі документи надаються в податкову виключно для підтвердження правильного застосування вимог п.п. 14.1.191 ПКУ і другого абзацу п. 189.9 ПКУ (визначення ВАдСУ від 15.03.16 р. № К/800/984/15).

3. Стосовно самого порядку подання документів про ліквідацію ОЗ фіскали, як і раніше, радять подавати їх у складі ПДВ-декларації за той звітний період, у якому проходила ліквідація ОЗ.

Хоча, на наш погляд, можна не поспішати і дочекатися документальної перевірки.

Звичайно, у п.п. 16.1.3 ПКУ прописаний обов’язок платника податків надавати в контролюючі органи декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням та сплатою податків і зборів.

Але! Водночас надавати контролерам документи в повному обсязі платник податків зобов’язаний тільки, якщо вони відносяться або пов’язані з предметом перевірки.

Тож у вас є вибір. Але попереджаємо: документи, що свідчать про ліквідацію ОЗ, можна подавати тільки в паперовій формі (особисто або поштою).

ліквідація основних засобів, платник ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті