(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 31
 • № 29
 • № 27-28
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
20/21
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2017/№ 30

Чи може ФОП отримати готівкою інвалютну виручку

http://tinyurl.com/y25ykscd
Чи може ФОП зняти інвалюту зі свого підприємницького рахунку, яка зарахована туди після обов’язкового продажу частини валютної виручки?

Як відомо, постанова НБУ від 30.05.17 р. № 45 зобов’язує вас продавати 50 % інвалютної виручки, а друга половина заробленої вами валюти таки зараховується на ваш підприємницький інвалютний рахунок. Зрозуміле ваше обурення відмовою банку видати вам на руки чесно зароблених і навіть абсолютно легально оформлених «президентів»… Але в обслуговуючого банку є на те формальні підстави від НБУ.

Дійсно, Інструкція № 492* чітко розділяє поточні рахунки:

* Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492.

суб’єктів господарювання (до останніх згідно з п. 1.2 належать відповідно юридичні особи і ФОП), використання коштів з яких регулюється в розд. 5, і

фізичних осіб (до речі, у назві розд. 6 акцентовано — «для особистих потреб»), використання коштів з яких регулюється в розд. 7.

Причому це розділення дотримується стосовно як гривневих, так і інвалютних рахунків клієнтів. Тобто разом з підприємницькими інвалютним і гривневим поточними рахунками ФОП можуть користуватися аналогічними поточними рахунками, але відкритими для особистих потреб. Зауважимо: п. 7.7 Інструкції № 492 забороняє фізичним особам рахунок «для особистих потреб» використовувати для операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю. За цим стежить ваш обслуговуючий банк.

Але якщо із вилученням коштів у готівковій формі з поточного гривневого підприємницького рахунку ФОП проблем з банками не виникає, то провести таку операцію з інвалютою на аналогічному, але інвалютному підприємницькому рахунку того ж ФОП банки відмовляються. До речі, перерахувати інвалюту з підприємницького рахунку ФОП на його ж «особистий» рахунок, щоб уже звідти зняти валюту для особистих потреб, теж не вдасться (див. лист НБУ 14.09.2016 р. № 57-0002/76798 // «БТ», 2016, № 39, с. 5).

При цьому відмову видати валюту з підприємницького рахунку ФОП вони аргументують тим, що режим поточного рахунку в іноземній валюті ФОП і юросіб — резидентів однаковий (п. 5.6 Інструкції № 492). А випадки виплати готівки з такого рахунку встановлені спеціальними Правилами, затвердженими постановою Правління НБУ від 30.05.07 р. № 200. Так-от, згідно з п. 2.1 цих Правил зняти готівкову валюту з поточного інвалютного рахунку можна тільки для забезпечення відрядних і представницьких закордонвитрат.

Відразу ж зазначимо, що на відміну від цього, у п.п. «а» п. 7.13 Інструкції № 492 з інвалютного рахунку «для особистих потреб» фізичної особи (і ФОП теж) виплата готівкової інвалюти дозволяється (окрім отриманих від нерезидента кредиту, позики, поворотної фіндопомоги).

Який же вихід? Можна продати на міжбанку інвалюту з підприємницького інвалютного рахунку, а зараховану від цього продажу гривню потім спокійнісінько зняти готівкою і вже у статусі звичайної фізичної особи конвертувати її назад. А куплену готівкову інвалюту можна буде чи то зберігати «у банці» (скляній), чи то покласти від імені звичайної фізичної особи хоч на інвалютний депозитний, а хоч і на інвалютний поточний рахунок, відкритий «для особистих потреб». Хоча виглядає це, звичайно, як формене «обдиралово».

Сподіваємося, що, займаючись валютною лібералізацією, НБУ таки скасує свою несправедливу заборону.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
інвалютна виручка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті