Нежитлове приміщення у багатоповерхівці: земподаток сплачує ОСББ, а власник — компенсує витрати

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Нестеренко Максим
Бухгалтерський тиждень Липень, 2017/№ 31
Лист ДФСУ від 21.06.17 р. № 759/ІПК/04-36-12-23-19

Власники нежитлових приміщень, розміщених у багатоквартирному житловому будинку, зобов’язані сплачувати земельний податок. Цього вимагає п. 287.8 ПКУ.

Про те, що ця норма не справедлива і порушує загальні правила сплати земельного податку, говорять дуже давно. Річ у тім, що:

1) п. 287.8 ПКУ змушує платити земподаток осіб, які взагалі не є платниками цього податку. За загальним правилом платниками земподатку є власники землі та землекористувачі. Власники нежитлових приміщень у багатоповерхівці такого права на набувають;

2) з однієї і тієї ж земельної ділянки земподаток сплачується двічі: (1) власником нежитлових приміщень та (2) управителем багатоповерхівки чи ОСББ, які є власниками чи постійними землекористувачами такої землі (ст. 42 ЗКУ).

Водночас вимога про сплату земподатку власниками нежитлової нерухомості прямо прописана у ПКУ. Тому податківці і чути не хотіли жодних заперечень і одностайно заявляли: платити потрібно (див. листи ДПСУ від 12.11.12 р. № 2470/0/141-12/О/17-3214 та Міндоходів від 17.10.13 р. № 13491/6/99-99-15-03-01-16).

І от несподівано сталося диво! Нарешті податківці прозріли! У листі, що коментується, вони погодились, що оскільки власник нежитлового приміщення у багатоповерхівці не є користувачем землі чи її власником, то він земподаток не сплачує. За нього це робить управляюча організація чи ОСББ. При цьому власники нежитлових приміщень мають компенсувати організації, яка сплачує земподаток, такі витрати. І робити це їм потрібно на підставі укладених цивільно-правових угод.

Висновок гарний. І ми його підтримуємо. Водночас зроблений він у вигляді індивідуальної консультації. Тому щоб ним скористатись, варто отримати подібну консультацію.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити