Відповідне звільнення вже давно діяло для єдиноподатників. І — о диво! — з 01.01.2017 р. почало працювати і стосовно загальносистемників. Потрібно розуміти, як компенсація за «загін» під ЄСВ «сплячих», малодохідних і збиткових загальносистемників.
«Червоною ниткою» в цьому випадку проходить питання «фільтрації» претендентів на пільги. Тут усе стабільно.
Від ЄСВ «за себе» звільняються:
1) усі інваліди (незалежно від групи), які отримують пенсію або соцдопомогу;
2) тільки ті пенсіонери, які отримують пенсію за віком.
Сюди належать чоловіки і жінки, які отримують пенсію після досягнення 60 років, пенсіонери-чорнобильці й особи, які отримують пенсію на пільгових умовах (тобто раніше 60 років) за роботу в особливо важких умовах.
А ось військові пенсіонери й особи, які одержують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, на жаль, не є пенсіонерами за віком. Тому вони не звільнені від сплати ЄСВ «за себе».
Але ми сьогодні хотіли сказати не про це.
Раніше, щойно у підприємця з’являлася підстава не платити ЄСВ «за себе», щоб «закріпити» цю справу, податківці вимагали відповідного повідомлення (подання заяви і копії пенсійного посвідчення або довідки МСЕК), хоча в законодавстві такої вимоги не було. Так ось, із січня 2017 року це правило «наполовину» зникло.
Чому тільки наполовину? Тому, що податківці почали напряму обмінюватися інформацією з Пенсійним фондом. А ось із фондом соцстраху і соцзабезом контакт ще не налагоджений. У результаті:
• підприємці (пенсіонери/інваліди), які отримують пенсію з Пенсійного фонду, більше не зобов’язані сповіщати податківців про те, що стали пенсіонерами або інвалідами! Податківці отримають цю інформацію автоматично.
Ура! І вже за наступний місяць після призначення пенсії (за віком або у зв’язку з інвалідністю) і далі ви спокійно можете не сплачувати ЄСВ.
За той місяць, у якому ви отримали право на пенсію, на жаль, ще доведеться сплатити ЄСВ, причому в повному обсязі. І не забудьте про форму № Д5 (тип — «призначення пенсії») за період до дати формування заяви про призначення пенсії;
• а ось від інвалідів, які отримують не пенсію, а соцдопомогу з фонду соцстраху або соцзабезу, податківці, як і раніше, чекатимуть повідомлення про «інвалідний» статус. Для цього доведеться відвідати свою податкову і надати їм копію довідки МСЕК. І хоча в законодавстві такої вимоги немає, краще перестрахуватися і сповістити податківців.