(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 48
 • № 47
 • № 46
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
7/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2017/№ 45

Закордондобові у гривнях — від коливання курсу може з’явитися дохід

http://tinyurl.com/yxsborrs
Лист ДФСУ від 19.10.17 р. № 2301/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

Податківці розглянули ситуацію, коли аванс на закордонвідрядження видано працівникові у гривнях. Таке цілком можливо, якщо ви — госпрозрахункове підприємство. Адже ні ПКУ, ні КЗпП не зобов’язують «госпрозрахунківців» видавати закордонвідряджувальний аванс у валюті країни відрядження або у вільно конвертованій валюті. Єдині документи, які висувають подібні вимоги, — це Інструкція № 59* та постанова № 98**. Але для «госпрозрахунківців» вони носять усього лише рекомендаційний характер.

* Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59.

** Постанова КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.11 р. № 98.

Головне — простежте, щоб заборона на видачу авансу на закордонвідрядження у гривнях не була прописана у вашому внутрішньому локальному акті, що регулює порядок направлення працівників до закордонвідряджень (наприклад, в Положенні про відрядження).

Згідно із загальним правилом фактичний час перебування працівника за кордоном з метою розрахунку добових визначають у разі відрядження:

• до країн, в’їзд громадян України на територію яких не вимагає наявності візи (дозволу на в’їзд), — відповідно до наказу (розпорядження) про відрядження і відповідних первинних документів;

• до країн, в’їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), — згідно з наказом (розпорядженням) про відрядження за наявності документальних доказів перебування працівника у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування працівника у відрядженні).

З 01.01.17 р. гранична сума неоподатковуваних добових для закордонвідряджень дорівнює 80 євро за кожен календарний день закордонвідрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, встановленого НБУ, з розрахунку на кожен такий день (п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ). Виходить, для того щоб визначити неоподатковувану суму добових, підприємство повинне за кожен день відрядження проводити перерахунок добових відповідно до п.п. 170.9.1 ПКУ. При цьому внаслідок коливання валютних курсів може виявитися, що сума виданих працівникові добових перевищить установлену межу. Зокрема, таке можливо, якщо в період відрядження курс євро зменшується порівняно з курсом дня видачі авансу***.

*** Детально про нюанси розрахунку закордондобових ви можете дізнатися зі статті «Новий розмір закордондобових: як рахувати й оподатковувати»? // «БТ», 2017, № 10.

Тож сума добових, що перевищує неоподатковувану межу, має бути повернена до каси або зарахована на банківський рахунок підприємства до або одночасно з поданням Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. У загальному випадку зробити це треба до закінчення 5-го банківського дня, що йде за днем, в якому працівник повернувся з відрядження (п.п. «а» п.п. 170.9.2 ПКУ). Інакше надгранична сума добових перетворюється для працівника в оподатковуваний дохід у вигляді додаткового блага. Причому для цілей утримання ПДФО базу оподаткування визначають із застосуванням коефіцієнта з п. 164.5 ПКУ. За ставки ПДФО 18 % коефіцієнт дорівнюватиме 1,219512 (100 : (100 - 18)).

Для військового збору застосування цього коефіцієнта ПКУ не передбачено.

Наша порада. Якщо хочете убезпечити себе і працівника, що відряджається, від «несподіваного доходу», встановіть граничний розмір закордондобових на підприємстві нижче 80 євро. Наприклад, 70 євро. І тоді незначні коливання курсу вам будуть не страшні.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
закордонвідрядження, видача авансу, розрахунок добових, коливання валютних курсів, гранична сума, оподатковуваний дохід, додаткове благо додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті