Теми статей
Обрати теми

Як звітувати за землю та нерухомість у зоні АТО

Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Біляєва Олена, Павленко Олексій, Хмелевський Ігор
Лист ДФСУ від 11.09.17 р. № 1889/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Податок на нерухомість. Якщо нерухомість розташована у населених пунктах тих районів, що визначені розпорядженням № 1085*, то вона не є об’єктом обкладення податком на нерухоме майно та, відповідно, щодо неї не виникає обов’язок надання податкової декларації.

* Йдеться про розпорядження КМУ від 07.11.14 р. № 1085, яким затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (додаток 1), та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (додаток 2).

Про такий підхід фіскалів до декларування «нерухомого» податку за АТОшними об’єктами нерухомості ви чули вже неодноразово. Тож і цього разу вони не стали вигадувати велосипед. Та й навіщо, якщо у консультації із категорії 106.07 ЗІР ДФСУ чітко прописано: за об’єкт нерухомості, що не є об’єктом оподаткування, подавати декларацію не треба. А об’єкти нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, не є об’єктом обкладення «нерухомим» податком у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершиться проведення АТО (п.п. 38.6 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Плата за землю. За земельні ділянки, розташовані у зоні АТО, податок не нараховується та не сплачується, проте вони є об’єктом обкладення платою за землю. Отже, за такі ділянки подають декларацію, у якій нарахована сума земельного податку зазначається як пільга у розмірі 100 %, а розмір орендної плати вказується з нульовим значенням.

Щодо земельних ділянок сільгосппризначення, які розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення, у 2017 році «земельна» декларація подається на загальних підставах.

Стосовно АТОшних земельних ділянок податківці сповідують такий підхід: оскільки про їх необ’єктність у п.п. 38.7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ не згадується, то звільнення від плати за землю за такі ділянки є податковою пільгою! Отже, за них треба подавати «земельну» звітність як за будь-які інші пільговані землі, визначені ст. 282 і 283 ПКУ. Бо наявність пільги із земельного податку (нехай навіть 100 %) не звільняє платників від цього обов’язку (див. категорію 112.02 ЗІР ДФСУ).

Інша справа, що податкове зобов’язання до сплати у таких землекористувачів буде нульовим. Але декларацію, ще раз підкреслимо, подати все одно потрібно.

Тож не схибте. Інакше разом з АТО-пільгою отримаєте штрафи за неподання декларації.

Важливо! Не забудьте подати ще й Звіт про пільги (за формою, затвердженою постановою КМУ від 27.12.10 р. № 1233) із земельного податку за такі АТОшні земельні ділянки (коди пільг у чинному наразі Довіднику пільг № 84/2 станом на 01.10.17 р. — 18010589 і 18010590).

Якщо ж ви орендуєте у зоні АТО земельні ділянки державної та/або комунальної власності, то щодо них звітність також подається, причому у ній розмір орендної плати вказується з нульовим значенням.

І насамкінець — про виняток, передбачений абзацом другим п.п. 38.7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ щодо земельних ділянок, які розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та є землями сільгосппризначення. Вони з 01.01.17 р. від плати за землю не звільняються. Хоча ця норма і запрацювала заднім числом, після того як з 15.04.17 р. набув чинності Закон України від 23.03.17 р. № 1989-VIII (див. консультацію «Виправлення «новорічних» помилок: ставки податку для дивідендів та звільнення в зоні АТО» // «БТ», 2017, № 17, с. 5). Тож за такі землі плату за землю у поточному році декларують та провадять у загальному порядку.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі