Оплата отримана після ПДВ-реєстрації: що загрожує єдиноподатнику

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2017/№ 43-44
У ІІ і ІІІ кварталі 2017 року ФОП — платник єдиного податку (ЄП) групи 3 (без ПДВ) виконав роботи для замовника. З 01.10.17 р. він перейшов на сплату єдиного податку з ПДВ (ставка 3 %). І тільки 06.10.17 р. надійшла плата за виконані раніше роботи. Чи треба сплачувати ПДВ у цьому випадку? За якою ставкою сплачувати єдиний податок з отриманої суми — 3 % або 5 %?

Після ПДВ-реєстрації ФОП бере на себе всі обов’язки й отримала можливість користуватися усіма правами, прописаними в розд. V ПКУ. У тому числі нараховувати податкові зобов’язання (ПЗ) за операціями з постачання за «першою» подією (п. 187.1 ПКУ).

У вашому випадку «перша» подія (оформлення акта виконаних робіт) відбулася в безПДВшний період. Тоді ФОП ще не був платником ПДВ, тобто не повинен був і нараховувати ПЗ.

«Друга» подія (отримання грошей) відбулася вже у статусі платника ПДВ. Проте за «другою» подією ПЗ не нараховуються (категорія 101.07 ЗІР ДФСУ). Відповідно, проведена операція пройде повз ПДВ-облік ФОП.

Але! За умови, що на «перехідні» операції не поширюється касовий метод визначення ПЗ (пп. 187.1, 187.7, 187.10 і п. 44 підрозд. 2 розд. XX ПКУ)*. Тоді, у разі надходження оплати, ФОП зобов’язаний задекларувати ПЗ з ПДВ та сплатити їх до бюджету.

* Детальніше див. у Темі тижня «Касовий метод з ПДВ» // «БТ», 2017, № 33.

А ось, що стосується розміру ставки ЄП, то тут слід застосовувати поточну ставку ЄП 3 %.

Річ у тому, що доходом ФОП — платника ЄП є дохід, отриманий протягом звітного періоду у грошовій формі, матеріальній або нематеріальній формі (п. 292.1 ПКУ).

Отримані кошти від замовника є доходом, отриманим у IV кварталі 2017 року, коли ФОП уже став платником ПДВ (п. 293.3 ПКУ). Відповідно і ЄП він повинен сплачувати за новою ставкою (3 %).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити