(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 34-35
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 27-28
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
23/29
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2017/№ 36

Єдиноподатник «йде»: ситуації, питання, нюанси

Сьогодні поговоримо про тих підприємців-єдиноподатників, які вирішили припинити діяльність. Виявляється, навіть на «останній станції» є немало підводних каменів. Обережніше!

«Передумав»

Підприємець подав держреєстратору заяву про припинення діяльності, але через місяць передумав. Чи можна подати держреєстратору заяву про відміну власного рішення про припинення підприємницької діяльності?

У Законі № 755* така можливість не передбачена. Тому навіть якщо ви і подасте таку заяву, держреєстратор відповість на неї відмовою.

* Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і громадських формувань» від 15.05.03 р. № 755-IV.

Проте вихід є — знову подайте заяву на реєстрацію як підприємця. Протягом доби, якщо ви усе зробите правильно, ви знову будете в лавах підприємців ( ст. 26 Закону № 755).

Ще такі цікаві моменти.

1. Держкомпідприємництва в листі від 04.06.2010 р. № 7093 відзначав, що можна подавати заяву про відміну власного рішення щодо припинення підприємницької діяльності. І у держреєстратора є можливість її обробити. При цьому строк подання такої заяви не є обмеженим.

2. Держрегслужба у своєму листі від 09.09.2013 р. № 458/21-13-4.2 також рекомендувала тим, хто «передумав», подавати заяву про анулювання власного рішення про припинення підприємницької діяльності. Як аргумент наводилося посилання на ч. 3 ст. 214 ЦКУ, згідно з якою особа, що вчинила односторонню угоду, має право відмовитися від неї.

3. Є велика судова практика щодо звернення до суду з метою примусити держреєстратора анулювати запис про припинення підприємницької діяльності. Є позитивні прецеденти (постанова Миколаївського окружного адмінсуду від 30.06.15 р. у справі № 814/1321/15, визначення Харківського апеляційного адмінсуду від 27.05.14 р. у справі № 816/842/14).

Так, може, логічніше піти таким шляхом? Навряд чи варто це робити!

Тут є один важливий нюанс. Усі ці листи і судові розгляди відносяться до періоду, коли «розреєстрація» підприємця йшла за «іншими рейками» — фактично у два етапи. Спочатку реєструвалося рішення підприємця припинити госпдіяльність. Потім підприємець розраховувався з усіма кредиторами, проходив перевірки податкової, ПФУ. І тільки після цього реєструвалося припинення підприємницької діяльності.

Так-от, у затяжному багатомісячному інтервалі (за фактом цей інтервал міг перевалити за рік) між поданням заяви і власне реєстрацією припинення діяльності за підприємцем цілком логічно визнавали можливість передумати.

Але… з кінця 2014 року діє інша ідеологія «самогубства» підприємця. Досить подати заяву про припинення діяльності держреєстратору, і все — не пізніше наступного робочого дня у Єдиний держреєстр буде внесений запис про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Якщо потім фізична особа вирішить, що знову хоче зайнятися підприємництвом, їй треба подати «нову» заяву на реєстрацію. Жодного анулювання попереднього рішення про «саморозреєстрацію», вважаємо, бути вже не може!

«Заробився»

Підприємець-єдиноподатник подав держреєстратору заяву про припинення діяльності в середині місяця, але до кінця місяця продовжував торгувати, отримуючи безготівковий дохід. Як тепер бути? Як сплатити податки?

Насамперед треба розуміти, що якщо ви здійснюєте активні дії, що відповідають визначенню підприємництва (із ст. 42 ГКУ), при цьому з реєстрації зняті (зареєстровано припинення підприємницької діяльності), то ви перебуваєте в зоні підвищеного ризику.

За такі дії, зокрема, може загрожувати адмінштраф за ст. 164 КУпАП у розмірі 17000 — 34000 грн. з можливою конфіскацією виготовленої продукції / знарядь виробництва / сировини і грошей, отриманих унаслідок здійснення цього правопорушення!

У той же час, якщо йдеться про ситуацію, коли ваші боржники лише погашають зобов’язання перед вами за «старими» договорами, складу правопорушення немає.

З оподаткуванням ситуація також нерадісна.

Причому «нежданчик» можуть отримати і контрагенти «колишнього» підприємця.

З того дня, у якому держреєстратор уніс до Держреєстру запис про припинення підприємця, отриманий ним дохід — «цивільний». Отже, у «підприємницьку» Книгу обліку доходів (і витрат) його записувати не треба. При цьому з нього в загальному випадку треба сплатити ПДФО (18 %) і військзбір (1,5 %) — після закінчення року, на підставі поданої громадянином декларації про доходи (подається до 1 травня року, що йде за звітним, — п.п. 49.18.4 ПКУ). ЄСВ платити не треба, оскільки за договорами купівлі-продажу цей внесок не сплачується в принципі.

Подивитися, з якого дня ви позбулися підприємницького статусу, можна на сайті Мін’юсту за посиланням: https://online.minjust.gov.ua/edr-search/.

Тут, до речі, важливо, від кого саме колишній підприємець отримував безготівковий дохід. Якщо від громадян, то, дійсно, треба подати декларацію і самостійно заплатити ПДФО і військзбір.

Якщо ж від інших підприємців або юросіб, то «камінь впаде у їхній город», оскільки саме вони зобов’язані утримати з нього ПДФО і військзбір. Якщо не утримали — податківці стягнуть податки й оштрафують саме їх як податкових агентів, а громадянин (тобто «колишній» підприємець) від погашення зобов’язань і штрафу звільнений п. 127.1 ПКУ.

Чи можна електронно-віддалено?

Чи можна подати заяву про зняття з реєстрації в електронному вигляді?

Зараз сервіс працює (https://online.minjust.gov.ua/registration-fiz), тому заяву можна подати і в електронному вигляді. Знову ж таки, для цього вам знадобиться електронний цифровий підпис.

Прощання з податківцями і ПФУ

Чи треба повідомляти податківців про зняття з держреєстрації? Чи треба повідомляти Пенсійний фонд про зняття з держреєстрації? Як довго чекати перевірку (у підприємця були найняті робітники)?

Податківців повідомляти не треба. ПФУ теж. Це зробить сам держреєстратор у день унесення до Держреєстру запису про припинення підприємця (п. 2 ст. 13 Закону № 755). На підставі цієї інформації Пенсійний фонд зніме з обліку підприємця (п. 5.2 Порядку № 21-6*). Але оскільки у підприємця були найняті робітники, то орган Пенсійного фонду повинен провести документальну перевірку протягом 10 днів після отримання інформації від держреєстратора про припинення підприємця (п. 5.2 Порядку № 21-6). По податківцях чітких строків немає.

* Порядок взяття на облік і зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою ПФУ від 27.09.10 р. № 21-6.

Здаємо останні звіти

Єдиноподатник групи 2 подав держреєстратору заяву про припинення діяльності 10.08.17 р. Держреєстратор уніс запис у Держреєстр 11.08.17 р. Коли подавати останні звіти й платити єдиний податок і ЄСВ?

Декларацію єдиноподатника треба подати за 2017 рік (статус «звітна»). У ній показуємо підприємницький дохід, отриманий з 1 січня по 11 серпня 2017 року. Граничний строк її подання — 01.03.18 р. (п. 294.6 ПКУ). Єдиний податок за серпень сплачуємо в повному обсязі ( п. 295.8 ПКУ) і більше вже не платимо.

Звіт з ЄСВ (форму № Д5) подаємо за період з 1 січня по 11 серпня 2017 року. Статус «ліквідаційна», строк подання не встановлений (на наш погляд, не пізніше 09.02.18 р., але можна здати і у 2017 році). ЄСВ за серпень сплачуємо повністю (704 грн.) — до подання форми № Д5 з типом «ліквідаційна» або в день її подання.

Звіти можна подати особисто або відправити поштою з повідомленням про вручення і описом вкладення (п. 49.3 ПКУ). А ось відправити їх через Інтернет навряд чи вийде, оскільки після зняття з держреєстрації електронний цифровий підпис підприємця вже недійсний.

«Пропечатали»

Підприємець знявся з держреєстрації, куди здавати печатку?

Здавати кудись печатку вже давно не треба. З 2011 року печатка більше не належить до предметів, на які треба отримувати дозвіл МВС (постанова КМУ від 29.12.10 р. № 1216). Тому можна знищити печатку самостійно (склавши про це акт) або зберігати її у себе на пам’ять.

підприємець-єдиноподатник, припинення діяльності додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті