Списуємо безнадійну дебіторку: ПДВ-наслідки

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2017/№ 37
Лист ГУ ДФС у Дніпропетровській обл. від 22.08.17 р. № 1707/ІПК/04-36-12-32-20

У листі, що коментується, податківці розповіли про ПДВ-наслідки списання безнадійної дебіторської заборгованості, що виникла за перерахованим авансом.

Що ж, як і раніше, контролери продовжують наполягати — покупцю необхідно відкоригувати суму податкового кредиту (ПК), сформованого за передоплатою непоставлених товарів/послуг.

Звичайно, з таким висновком хочеться посперечатися, адже «коригувальна» ст. 192 ПКУ не містить такої основи для коригування ПДВ-зобов’язань або ПК як списання заборгованості. Тому, на перший погляд, здається, що в ПДВ-обліку нічого робити не треба.

Проте фіскали правильно зауважили: при списанні заборгованості за виданим авансом перестає виконуватися базовий критерій формування ПК, прописаний у п. 198.3 ПКУ.

Нагадаємо, згідно з цією нормою ПК звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, що складається із сум податків, нарахованих (сплачених) протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

придбанням або виготовленням товарів і наданням послуг;

• придбанням (будівництвом, споруджуванням) основних засобів;

• ввезенням товарів і/або необоротних активів на митну територію України.

Те, що підприємство списало безнадійну дебіторку за авансом, свідчить саме про те, що придбання товару так і не відбулося.

Тому йому все ж слід відкоригувати суму сформованого раніше ПК за такою операцією. За допомогою бухдовідки (лист ДФСУ від 29.08.16 р. № 18609/6/99-99-15-03-02-15).

А враховуючи те, що таку заборгованість списують на витрати з урахуванням ПДВ, такий варіант стає не лише логічнішим, але і менш ризикованішим.

Про коригування в податковоприбутковому обліку ви можете прочитати в консультації «Списуємо дебіторку: чи треба коригувати фінрезультат» // «БТ», 2017, № 34-35.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити