Трудові перевірки: актуальні акценти

В обраному У обране
Друк
Біляєва Олена, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2017/№ 37
Пристрасті навколо перевірок Держпраці не вщухають. По-перше, через надання перевіряючим «супергероїчних» повноважень. По-друге, привід відвідати роботодавця контролери можуть знайти майже завжди. І повідомна реєстрація інспекційних відвідувань тут особливо нічим не допоможе. Про це, а також про відомості, які ПФУ передаватиме Держпраці, ми сьогодні й поговоримо.

Повідомна реєстрація: кому повідомляємо?

Навесні цього року Кабмін затвердив Порядок держконтролю за додержанням законодавства про працю (див. постанову КМУ від 26.04.17 р. № 295 // «БТ», 2017, № 19-20, далі — Порядок № 295).

Так от, згідно з п. 5 цього Порядку:

1) інспекційне відвідування і

2) рішення інспектора праці про відвідування роботодавця, передбачене п. 33 Порядку № 295, підлягають повідомній реєстрації Держпраці або її територіальним органом до початку проведення такого відвідування.

Три місяці тому ще не було до кінця зрозуміло, отримають роботодавці якісь «бонуси» від такої реєстрації в плані контролю за діями перевіряючих чи ні.

Тепер же, з появою Порядку повідомної реєстрації*, стало зрозуміло, що, по суті, це лише формальність. І призначена вона передусім для самих трудівників.

* Порядок повідомної реєстрації інспекційних відвідувань та рішень інспектора праці про відвідування роботодавця, затверджений наказом Держпраці від 22.06.17 р. № 76.

Дивіться самі. Інформація про відвідування, які проводяться інспекторами праці, реєструється відповідним територіальним органом Держпраці. Для цього у відповідний Реєстр вносяться відомості про інспектора-«відвідувача» та об’єкт відвідування (тобто про роботодавця). Форма такого Реєстру наведена в додатку 1 до Порядку повідомної реєстрації.

Після внесення інформації відвідуванню присвоюється номер. Але перед цим інспектор праці, що реєструє відвідування, отримує повідомлення про всі відвідування роботодавця за останній рік, записи про які є в Реєстрі.

При цьому якщо роботодавця за останні 6 місяців вже відвідували, керівник територіального органу (інша уповноважена ним посадова особа) вивчає питання про доцільність повторного відвідування. І, треба розуміти, на власний розсуд може прийняти рішення: іти чи не йти.

Виходить, уся ця повідомна реєстрація фактично використовуватиметься для внутрішніх цілей самої Держпраці. Ні про який аналог графіка проведення планових перевірок, до якого мав би доступ роботодавець (чи хоча б про публікацію Реєстру), не йдеться. Та це й логічно, адже Порядок № 295, по суті, «заточений» під позапланові заходи.

Фактично роботодавець лише може перевірити дійсність службового посвідчення інспектора.

Нагадаємо: під час інспекційного відвідування роботодавець має право перевіряти в інспектора праці наявність службового посвідчення (п.п. 1 п. 14 Порядку № 295).

Зробити це можна на сайті Держпраці (http://dsp.gov.ua/informatsiia-pro-sluzhbovi-posvidchennia-inspektoriv-pratsi/).

Зверніть увагу: посвідчення, за яким відсутня інформація в Реєстрі, вважається недійсним. А це вже привід не допустити інспектора до перевірки.

З невиїзними інспекціями окрема історія. Вони не підлягають повідомній реєстрації, що може породити зловживання з боку перевіряючих. Адже їх кількість стосовно кожного конкретного роботодавця не відстежуватиме ніхто. Та й права роботодавців у межах невиїзних інспекцій у Порядку № 295 узагалі не прописані.

І ще один важливий момент. Роботодавець може не допустити інспектора до проведення інспекційного відвідування в разі, якщо на офіційному сайті Держпраці відсутні рішення Мінсоцполітики про форми службового посвідчення інспектора праці, акта, довідки, припису, вимоги, перелік питань, що підлягають інспекції (п.п. 2 п. 14 Порядку № 295). При цьому сьогодні з усіх перелічених документів затверджена тільки форма службового посвідчення. Інші — на стадії проектування. Незважаючи на це, трудівники, як показує практика, почали активно виходити «на стежку» відвідувань. Тож думайте, пускати їх чи не пускати.

Нагадаємо: за недопуск до перевірки може загрожувати штраф у стократному розмірі мінімальної зарплати.

Як ПФУ «стукатиме» в Держпраці і ДФСУ

Можливість інформаційного обміну між ПФУ і Держпраці передбачена вже давно — у ст. 17 Закону про ЄСВ. Але Порядок обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників, та порушень законодавства про працю, правління ПФУ затвердило лише нещодавно — постановою від 29.05.17 р. № 11-1 (далі — Порядок № 11-1). І пов’язано це з контролем, що посилився останнім часом, за дотриманням трудового законодавства. Розпочав діяти Порядок № 11-1 з 11.08.17 р.

Положення розділу IV «Дані, що надаються суб’єктами інформаційного обміну на центральному рівні» Порядку № 11-1 багато в чому дублюють підстави для інспекційних відвідувань, перераховані в п. 5 Порядку № 295. Але є і нововведення. Для наочності структуру інформації, що передається, наведемо у вигляді таблиці.

Інформаційний обмін на центральному рівні (без урахування обміну на територіальному рівні)

Хто кому передає інформацію

Які відомості передаються

ПФУ → Держпраці

Дані про застрахованих осіб, які:

• працюють за сумісництвом у 5 і більше страхувальників;

• виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного страхувальника більше року.

Дані про страхувальників:

• у яких кількість застрахованих осіб, що виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, перевищує чисельність штатних працівників у звітному місяці та/або їх кількість значно збільшено порівняно з попереднім звітним місяцем;

• які у звітному місяці збільшили на 20 % і більше кількість застрахованих осіб з ознакою «неповний робочий час»;

• які нараховують зарплату нижче мінімальної за основним місцем роботи, окрім тих, хто заповнив ознаку «неповний робочий час», і тих, хто почав і закінчив трудові відносини в одному звітному місяці;

• які у звітному місяці показали початок трудових відносин з працівником, але не подали повідомлення про прийняття працівника на роботу;

• які у звітному місяці надали відомості про застрахованих осіб, що перебували у відпустці без збереження зарплати тривалістю більше встановленої законодавством без нарахування зарплати;

• у яких протягом року показники кількості застрахованих осіб і загальної суми нарахованої зарплати не змінювалися;

• у яких у звітному місяці зменшилася штатна чисельність працівників на 10 % і більше порівняно з попереднім звітним місяцем

ПФУ → ДФСУ

Дані про страхувальників, які:

• нараховують зарплату нижче мінімальної за основним місцем роботи, окрім тих, хто заповнив ознаку «неповний робочий час», і тих, хто почав і закінчив трудові відносини в одному звітному місяці;

• у звітному місяці порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (у частині застосування базової ставки ЄСВ 22 % і дотягування ЄСВ до мінбази);

• подали повідомлення про прийняття працівника на роботу, але не відобразили дані про нараховану йому зарплату за відповідний місяць і дату закінчення трудових відносин

Держпраці → ПФУ

Відомості про:

• виявлені факти порушень законодавства про оплату праці за результатами перевірок страхувальників (у розрізі застрахованих осіб);

• установлення фактів допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) (у розрізі застрахованих осіб);

• застосовані заходи реагування на порушення законодавства про працю

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити