(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 38
 • № 37
 • № 36
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
17/21
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2017/№ 39

Оновлена форма № 20-ОПП: правила заповнення і подання

http://tinyurl.com/y3z4e9bm
Усі суб’єкти господарювання (юрособи і фізособи) зобов’язані повідомляти ДФС про виникнення або зміну даних за об’єктами оподаткування за формою № 20-ОПП. Навесні цього року форма повідомлення і порядок його подання істотно змінилися*. Керуючись останніми роз’ясненнями податківців, розглянемо особливості заповнення і подання повідомлення.

Запитання

Відповідь

Чи можна подати форму № 20-ОПП в електронній формі?

Так, можна.

Тепер ця можливість реалізована. Для цього потрібно укласти з ДФС договір про визнання електронних документів. Як і при поданні електронної звітності, платник на свою електронну адресу повинен отримати дві квитанції — № 1 (засвідчує доставку в ДФС) і № 2 (підтверджує приймання/неприймання документа)

Подали форму № 20-ОПП в електронному вигляді. У який строк буде внесена інформація у Єдиний банк даних юросіб (Реєстр самозайнятих осіб)?

Спеціальні строки обробки форми № 20-ОПП ні ПКУ, ні Порядком № 1588** не встановлені. Тому податківці керуються Типовою інструкцією***.

Згідно з цим документом відомості з повідомлення за формою № 20-ОПП вносяться у Єдиний банк даних юросіб (Реєстр самозайнятих осіб):

• у день отримання контролерами електронного повідомлення (підтверджується квитанцією № 2);

• протягом 15 днів (30 днів для великих за обсягом) з дня надходження контролерам форми № 20-ОПП на паперових носіях

Як заповнити графу 3 «Тип об’єкта оподаткування» форми № 20-ОПП, якщо в Довіднику відсутній відповідний тип об’єкта?

Довідник типів об’єктів оподаткування розміщений на офіційному сайті ДФСУ (у розділі «довідники, реєстри, переліки»). Причому він оновлений за станом на 04.09.17 р. ДФС повідомила, що категорії приміщення і нежитлового приміщення занадто широкі, тому для заповнення форми № 20-ОПП з Довідника потрібно обрати найвідповідніший об’єкт — у цьому випадку об’єкт нерухомості

Які правила заповнення розд. 3 повідомлення за формою № 20-ОПП?

Тим, хто стикається з формою № 20-ОПП уперше, корисно знати, що при першому поданні цього повідомлення в ньому необхідно вказати всі об’єкти оподаткування. Надалі ви подаєте його тільки за новими об’єктами й об’єктами, за якими відбулися зміни. Коротко пройдемося по графах розд. 3 форми № 20-ОПП.

Графа 2 «Код ознаки надання інформації» може мати одне з трьох значень:

«1» — при первинному наданні інформації;

«3» — при зміні відомостей про об’єкт (якщо міняється тип об’єкта, найменування, місцезнаходження, вид права або стан об’єкта — тобто при зміні даних, які вносяться в графи 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10);

«6» — при закритті об’єкта.

Але врахуйте: якщо міняється призначення об’єкта, відбувається його перепрофілювання або міняється його ідентифікатор, то за одним об’єктом заповнюють два рядки: в одному вказують інформацію про закриття об’єкта оподаткування (код «6»), а в другому — оновлену інформацію про об’єкт, створений або відкритий на основі закритого (код «1»).

У графі 3 вказують тип об’єкта оподаткування відповідно до Довідника типів об’єктів оподаткування (див. вище).

У графі 4 вказують найменування об’єкта оподаткування в тому випадку, якщо об’єкт обліковується з найменуванням.

Графа 5 — це числове значення, яке складається з двох частин: (1) коду типу об’єкта оподаткування (див. його в Довіднику типів об’єктів оподаткування — наприклад, для заводу це код «213») і (2) внутрішнього ідентифікатора з 5 знаків, прийнятого самим платником. Таким чином, наприклад, для заводу такий ідентифікатор може виглядати як «21300001».

У графах 6 — 8 зазначається адреса об’єкта оподаткування.

У графі 9 записують один зі станів об’єкта: «будується / готується до введення в експлуатацію»; «експлуатується»; «тимчасово не експлуатується»; «здається в оренду»; «орендується»; «не придатний до експлуатації»; «об’єкт відчужений / повернений власнику»; «зміна призначення / перепрофілювання».

У графі 10, як і раніше, вказуємо право, на підставі якого використовуємо об’єкт.

Зверніть увагу! Кількість РРО, а також види діяльності, що ліцензуються, і строк дії ліцензій з 20.03.17 р. у формі № 20-ОПП указувати не потрібно

Де у формі № 20-ОПП указувати контролюючий орган, у якому підприємство хоче стати на облік за неосновним місцем обліку у зв’язку з появою нового об’єкта оподаткування, щоб не подавати форму № 17-ОПП?

У загальному випадку для взяття на облік за неосновним місцем обліку платник подає форму № 17-ОПП. Але з 20.03.17 р. її дозволено не подавати платникам, що визначили у формі № 20-ОПП контролюючий орган, у якому вони хочуть стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування (п. 7.2 Порядку № 1588). Але заковика в тому, що в оновленій формі № 20-ОПП передбачили графу 11, де можна поставити лише позначку про те, що платник бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування. Виконати вимоги п. 7.2 Порядку № 1588 і вказати конкретний контролюючий орган платники не в змозі — у формі № 20-ОПП немає такого реквізиту.

Цілком можливо, що контролери самі визначатимуть, у який орган поставити платника на облік, на підставі позначки в графі 11 форми № 20-ОПП і інформації про місцезнаходження об’єкта оподаткування. Принаймні, такий висновок напрошується з п. 8 Пам’ятки, де зазначено, що на підставі позначки в графі 11 здійснюється постановка на облік за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування. Але до появи позитивних роз’яснень податківців радимо перестрахуватися і все-таки подати форму № 17-ОПП

Як внести зміни про ідентифікатор об’єкта оподаткування за тими об’єктами, за якими повідомлення було подане до 20.03.17 р.?

Ідентифікатор об’єкта оподаткування (гр. 5 розд. 3 форми № 20-ОПП) — це новий показник. З його заповненням ви ознайомилися вище.

Інформацію про об’єкти оподаткування, подану платниками до 20.03.2017 р., у тому числі про присвоєні ідентифікатори, ДФСУ повинна була внести у Єдиний банк даних юросіб / Реєстр самозайнятих осіб сама (до 20.04.17 р.). Платник може проглянути цю інформацію в Електронному кабінеті. Про внесення змін до ідентифікатора див. вище

Госпсуб’єкт — власник нерухомого майна надає в оренду частину приміщень (окремі кімнати, офіси, квадратні метри). Як правильно подати форму № 20-ОПП?

У цьому випадку форму № 20-ОПП подає й орендодавець, і орендар. При цьому орендодавець відображає однотипні об’єкти оподаткування (кімнати, офіси, квадратні метри):

• як один об’єкт оподаткування, якщо вони розташовані за однією адресою;

• як різні об’єкти оподаткування, якщо вони розташовані за різним місцезнаходженням.

У гр. 9 розд. 3 форми № 20-ОПП орендодавець указує стан об’єкта оподаткування «здається в оренду». Орендар у цій графі зазначає «орендується».

Якщо за однією адресою є декілька однакових типів об’єктів без найменування, то орендар у формі № 20-ОПП відображає інвентарний номер об’єкта оподаткування, вказаний у договорі оренди

З якої дати відраховують 10-денний строк для подання форми № 20-ОПП?

Початком спливання 10-денного строку є дата отримання платником права на об’єкт оподаткування (або його зміну). Цю дату визначають відповідно до правовстановлюючих документів або документів, що підтверджують право користування, розпорядження об’єктом оподаткування

ФОП, який здійснював підприємницьку діяльність за місцем проживання, припиняє діяльність. Як заповнити форму № 20-ОПП?

Після держреєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП заповнює розд. 3 форми № 20-ОПП з урахуванням таких особливостей:

• у гр. 2 вказується ознака «6»;

• у гр. 9 указується «Зміна призначення / перепрофілювання»;

• у гр. 10 указується вид права на об’єкт, у якому фізособа займалася підприємницькою діяльністю за місцем проживання: право власності, право володіння тощо

* Див. консультацію «Реєстрація та облік платників: чергове оновлення порядків та форм» // «БТ», 2017, № 8.

** Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588.

*** Типова інструкція з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів АРК, місцевих органах виконавчої влади, затверджена постановою КМУ від 30.11.11 р. № 1242.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
форма № 20-ОПП, заповнення повідомлення, подання повідомлення додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті