Теми статей
Обрати теми

Спрощенка у ФОП: рік 2019-й

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Останні декілька років фізичні особи — підприємці (ФОП) — спрощенці весь час у напруженні: чи не скасують єдиний податок (ЄП)? На щастя, цього року спрощенку не зачепили. Отже, напередодні Нового року ми ще раз згадаємо базові правила роботи на спрощенці і поговоримо про можливі зміни.

Нові суми ЄП і ЄСВ

Розпочнемо з животрепетних запитань: скільки платити?

Змін на рівні ПКУ в цьому плані немає. Але з 01.01.19 р. традиційно «підростуть» мінзарплата і прожитмінімум, до яких прив’язаний ЄП (для підприємців груп 1, 2) і ЄСВ. Тому відповідним чином підростуть і платежі з ЄП і ЄСВ.

Уперше нові суми ЄП потрібно буде платити (підприємцям груп 1, 2) за січень (не пізніше 18.01.19 р.), а ЄСВ — за I квартал 2019 року (не пізніше 19.04.19 р.).

Нагадуємо, що від ЄСВ, як і раніше, звільнені єдиноподатники груп 1 — 4, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, зазначеного в ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03 р. № 1058-IV, й отримують соцдопомогу або пенсію. Це визначено у п. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ. У цьому плані нічого не змінюється.

Єдиноподатники групи 4 (з 15.08.18 р. у групі 4 можуть бути фізособи-підприємці), нагадаємо, ЄП сплачують щоквартально. Базою оподаткування ЄП для них згідно з п. 2921.2 ПКУ є нормативна грошова оцінка 1 гектара сільськогосподарських угідь / ріллі з урахуванням коефіцієнта індексації.

РРО

Друге важливе запитання: чи потрібно застосовувати РРО?

Єдиноподатники груп 1 — 4 мають право не застосовувати РРО, навіть якщо торгують за готівку. Але для цього потрібно, щоб ваш сумарний дохід з початку року не перевищував 1 млн грн. і ви не торгували ані технічно складними побутовими товарами, ані ліками чи медзасобами (п. 296.10 ПКУ). Щодо новацій — див. консультацію «Ліки і медвироби: ФОП на ЄП тепер з РРО» цього номера.

Якщо ваш дохід перевищить 1 млн грн., податківці вважають, що ви втратите РРО-імунітет назавжди. І тоді від РРО вас не врятує ні тимчасовий перехід на загальну систему, ні навіть зняття з держреєстрації з подальшою повторною держреєстрацією (категорія 109.02 ЗІР ДФСУ)*.

* Основні правила застосування РРО на сьогодні залишаються незмінними. Про них ви можете дізнатися зі статті «Шпаргалка підприємця із застосування РРО на 2018 рік» («БТ», 2018, № 11).

Основні правила роботи на спрощенці

Ну а тепер — базові правила, яких потрібно дотримуватися спрощенцю (див. табл. 1).

Таблиця 1. Вимоги до фізосіб-єдиноподатників

Критерій

Групи підприємців-єдиноподатників

група 1

група 2

група 3

група 4

Обсяг доходу протягом календарного року

≤ 300 тис. грн.

≤ 1,5 млн грн.

≤ 5 млн грн.

Немає обмежень

Чисельність працівників

0 осіб(1)

0 — 10 осіб(2)

Не обмежено

0 осіб(1)

Дозволені види діяльності

Тільки роздрібна торгівля товарами на ринку та/або побутові послуги населенню за встановленим п. 291.7 ПКУ переліком

Оптова та роздрібна торгівля товарами (де завгодно), ресторанне господарство, виробництво. Також можна виконувати роботи/послуги для населення або платників єдиного податку.

Для групи 2 заборонено (у групі 3 це дозволено): бути посередниками купівлі-продажу або оренди/оцінки нерухомості (але від свого імені орендою займатися можна), а також виготовляти або продавати «ювелірку» (останній абзац п.п. 2 п. 291.4 ПКУ)

Усі, крім заборонених для всіх спрощенців (п. 291.5 ПКУ)

Виключно вирощування, відгодівля сільськогосподарської продукції (у розумінні п.п. 14.1.234 ПКУ), збір, вилов, переробка такої продукції та її продаж(3)

Заборонені види діяльності

Зазначені в п. 291.5 ПКУ, а також: технічні випробування і дослідження, діяльність у сфері аудиту (бухоблік дозволений), надання в оренду землі понад 0,2 га, житла — понад 100 кв. м, нежитлових приміщень — понад 300 кв. м

Усі, крім дозволених (див. вище)

Строк надання декларації з єдиного податку

Раз на рік, протягом 60 календарних днів, що йдуть за останнім днем звітного року (п. 296.2 ПКУ)

Раз на квартал, протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу (п. 296.3 ПКУ)

Раз на рік, до 20 лютого поточного року (наперед) — п.п. 295.9.1 ПКУ

Строк сплати єдиного податку

Щомісячно, не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця

Раз на квартал, протягом 50 календарних днів після закінчення кварталу

Раз на квартал, протягом 30 календарних днів після закінчення кварталу

Строк подання форми № Д5

Раз на рік, до 10 лютого року, наступного за звітним (за 2018 рік — не пізніше 11.02.19 р.)

Раз на рік, до 1 травня року, наступного за звітним (за 2018 рік не пізніше 30.04.19 р.)

Строк сплати ЄСВ

Раз на квартал, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом (тобто останній день сплати — 19 число)

(1) Групи 1, 2 і 4 можуть залучати сторонніх фізосіб до виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами (як підприємців, так і звичайних громадян). Але ваш договір не повинен мати ознак трудових відносин (категорія 107.01 ЗІР ДФСУ)!

(2) Не враховуються працівники, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах і у відпустці для догляду за дитиною до 3 (6) років, а також мобілізовані (п.п. 291.4.1 ПКУ).

(3) Крім того, підприємець обов’язково повинен:

1) зареєструвати сімейне фермерське господарство без статусу юрособи;

2) здійснювати госпдіяльність (окрім постачань) за місцем податкової адреси;

3) використовувати як членів фермерського господарства тільки членів сім’ї в значенні, визначеному ч. 2 ст. 3 Сімейний кодекс України від 10.01.02 р. № 2947-III;

4) мати площу сільгоспугідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні не менше 2 га і не більше 20 га.

Пам’ятайте: єдиноподатники груп 1 — 3 можуть здійснювати розрахунки за відвантажені товари (роботи/послуги) тільки в грошовій формі (готівкою та/або безготівково) — жодного бартеру, векселів, взаємозаліків або електронних грошей!

Як перейти на спрощенку з 01.01.19 р.

Групи 1 — 3. Якщо ви — уже єдиноподатник, подовжувати свій статус спрощенця не потрібно.

Якщо ж ви щойно зареєструвалися або хочете перейти на спрощенку із загальної системи, то алгоритм такий:

1) подаємо Заяву про перехід на єдиний податок (п.п. 298.1.4 ПКУ). Діючі підприємці мали подати її не пізніше 14.12.18 р. Якщо не встигли — зможете стати спрощенцем аж із 01.04.19 р.

Трохи по-іншому йтимуть справи, якщо ви тільки плануєте пройти реєстрацію підприємцем і відразу після реєстрації хочете стати єдиноподатником. У такому разі (не плутати з діючими підприємцями, про яких було сказано вище) Заяву про перехід на єдиний податок можете подати відразу держреєстраторові як додаток до заяви про держреєстрацію або трохи пізніше — податківцям, якщо ви зареєструвалися в грудні 2018 року (п.п. 298.1.2 ПКУ):

• Заяву про перехід на єдиний податок в групу 1 або 2 можна подати аж до 31.12.18 р. У такому разі ви станете єдиноподатником з 01.01.19 р.;

• Заяву про перехід на єдиний податок до групи 3 (без ПДВ) можна подати протягом 10 днів з дня держреєстрації.

У цьому разі ви станете єдиноподатником з дня держреєстрації.

Якщо хочете стати відразу ПДВшником, то в «особливий строк» можна «зайти» на спрощенку за ставкою 5 % без ПДВ, а з початку будь-якого наступного кварталу поточного року перейти на ставку з ПДВ, тобто стати ПДВшником згодом.

Коли будете заповнювати заяву, рекомендуємо:

• у пункті 7 зазначати адресу офісу (магазину) або вашу прописку. Якщо плануєте займатися орендою — зазначте адреси всіх об’єктів нерухомості. Якщо плануєте торгувати на виставках, ярмарках тощо в межах одного населеного пункту, краще зазначте конкретне місто, ніж просто «Україна»;

• зазначати в полі 10 максимальну кількість видів діяльності, якими ви плануєте займатися (обмежень немає — категорія 107.01 ЗІР ДФСУ). Якщо всі не поміщаються, роздрукуйте ще одну сторінку бланка заяви;

2) до заяви додаємо Розрахунок доходу за 2018 рік. Дохід розраховуємо за «єдиноподатними» правилами, тобто до нього не потрапляють:

а) «цивільні» доходи (наприклад, дивіденди, відсотки, страхові виплати, доходи від продажу нерухомості та ін.);

б) у розрахунок не йдуть надходження з п. 292.11 ПКУ (поворотна допомога на строк до 1 року, повернення авансу покупцеві тощо);

в) за договорами доручення / комісії / транспортного експедирування / агентськими договорами в дохід іде тільки винагорода повіреного (агента) (п. 292.4 ПКУ).

Заяву про перехід на спрощенку подаємо до кінця року. Тому дохід за 2018 рік визначаємо так: дохід, отриманий на момент подання заяви + запланована сума доходу, яка ще надійде до кінця 2018 року (категорія 107.01 ЗІР ДФСУ);

3) із заявою і Розрахунком доходу-2018 подаємо чисту Книгу обліку доходів (для груп 1 — 3 без ПДВ) або Книгу обліку доходів і витрат для групи 3 (з ПДВ) для реєстрації в податковій;

4) якщо ви плануєте змінити свій ПДВ-статус, то потрібно подати Заяву про ПДВ-реєстрацію або анулювання ПДВ-реєстрації. Наприклад, підприємець був ПДВшником на загальній системі, а з 01.01.19 р. переходить до групи 2. У цьому випадку Заяву про анулювання ПДВ-реєстрації краще подати разом із Заявою про перехід на єдиний податок (так діяти просять податківці — категорія 101.03 ЗІР ДФСУ). Якщо ж підприємець не був ПДВшником, а з 01.01.19 р. переходить до групи 3 з ПДВ, то Заяву про ПДВ-реєстрацію потрібно було подати не пізніше 17.12.18 р. (п.п. 3 п. 3.6, п. 3.11 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130, п. 183.6 ПКУ).

Група 4. Єдиноподатники групи 4 зобов’язані щорічно продовжувати своє право працювати в цій групі. Ну а ті, хто ще не в їх лавах, можуть потрапити сюди:

• «новенькі» підприємці — відразу в рік їх держреєстрації (п.п. 291.4.7 ПКУ). Для цього потрібно подати Заяву про вибір спрощенки або держреєстраторові (разом із заявою про держреєстрацію), або податківцям (до кінця місяця, в якому відбулася держреєстрація) — п.п. 298.8.5 ПКУ.

Крім того, протягом 20 календарних днів після подання Заяви про вибір спрощенки (група 4) потрібно подати своїм податківцям загальну декларацію з єдиного податку групи 4 і додаток до неї з відомостями про земділянки (п.п. 298.8.1 ПКУ);

• діючі підприємці (загальносистемники або єдиноподатники груп 1 — 3) — з початку нового звітного року. Заяву про перехід на спрощенку до групи 4 вони зобов’язані були подати, мабуть, у стандартний строк (не пізніше 14.12.18 р.). А протягом 20 календарних днів — ще і декларацію з додатком до неї;

• діючі єдиноподатники групи 4 зобов’язані подати деку і додатки до неї до 20 лютого поточного року, щоб підтвердити свій намір працювати в групі 4 в новому році (п.п. 298.8.1 ПКУ).

Якщо звіт не подати — податківці позбавлять вас спрощенки (п.п. 5 п. 299.10 ПКУ).

Перехідні операції

Переходячи зі спрощенки на загальну систему і навпаки, врахуйте таке (див. табл. 2).

Таблиця 2. Перехідні операції

Загальна система → Спрощенка

Перша подія

Чи відображаються дохід і витрати?

Друга подія

Чи відображаються дохід і витрати?

Відвантаження

Немає ні доходу, ні витрат

Оплата

Відображаємо дохід, витрат немає(1)

Оплата

Відображаємо дохід і витрати

Відвантаження

Немає ні доходу, ні витрат

Спрощенка → Загальна система

Відвантаження

Немає ні доходу, ні витрат

Оплата

Відображаємо дохід і витрати

Оплата

Відображаємо дохід, витрат немає

Відвантаження

Немає ні доходу, ні витрат

(1) Якщо це дохід від діяльності, забороненої для спрощенця, то доведеться заплатити єдиний податок 15 % (без вирахування витрат). Тому краще розрахуватися до переходу.

ПДВ нараховується тільки в тому випадку, якщо на дату першої (!) події підприємець уже був платником ПДВ. Інакше ПДВ не виникає.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі