Підвищення окладів до настання права на індексацію

В обраному У обране
Друк
Коновалова Олена, заступник директора Департаменту - начальник відділу з питань трудових відносин Держпраці
Бухгалтерський тиждень Травень, 2018/№ 19
Відповідно до колективного договору, укладеного на підприємстві, оклади (тарифні ставки) працівникам підвищуються щорічно в січні на 20 %, а у березні, травні, липні, вересні та листопаді на 30 грн. У зв’язку із застосуванням такого механізму підвищення окладів (тарифних ставок) право на індексацію у працівників не настає. Чи є в цьому випадку порушення вимог трудового законодавства?

Почнемо з головного. Індексація належить до мінімальних державних гарантій в оплаті праці (див. ст. 95 КЗпП і ст. 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР). Отже, непроведення індексації заробітної плати за наявності підстав для її проведення загрожує:

• роботодавцю штрафом у розмірі 10 мінімальних заробітних плат (наразі — 37230 грн.) за кожного працівника, щодо якого скоєно таке порушення (див. абзац четвертий ч. 2 ст. 265 КЗпП);

• посадовим особам роботодавця адмінштрафом у загальному випадку від 510 до 1700 грн. (ст. 41 КпАП).

Проведення індексації регулюють Закон про індексацію* та Порядок № 1078**. Індексувати зарплату працівників зобов’язаний кожен роботодавець. Законодавство не звільняє від цього обов’язку ані бюджетника, ані госпрозрахункові підприємства, і навіть підприємця, який використовує працю найманих працівників.

* Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII.

** Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078.

Зарплату працівників індексують у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Згідно з абзацом першим п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) у місяці підвищення (далі — «базовий» місяць) приймається за 1 або 100 %. Для проведення подальшої індексації обчислення ІСЦ здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення грошового доходу (абзац другий п. 5 Порядку № 1078).

Право на індексацію у працівників виникне, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить встановлений поріг індексації (з 01.01.16 р. — 103 %).

Отже, в умовах високої інфляції право на індексацію може виникнути не раніше ніж на третій місяць після підвищення окладу.

Якщо у працівника взагалі немає індексації (ще не настало право на поточну і немає збереженої фіксованої (як різниця)), то підвищення окладу (тарифної ставки) через місяць призводить до того, що у працівника право на індексацію не настає, оскільки «базовий» місяць для розрахунку суми індексації постійно зсувається.

Порядок підвищення окладів, описаний у запитанні, не порушує вимоги чинного трудового законодавства. Також не порушено тут положення Закону про індексацію та Порядку № 1078.

Водночас звертаємо увагу роботодавця на те, що за цієї ситуації як альтернативним варіантом замість проведення індексації він може скористатися механізмом підвищення доходів працівників випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції (див. абзаци восьмий — десятий п. 5 Порядку № 1078).

Крім того, госпрозрахунковим підприємствам і організаціям надано право визначати умови проведення індексації в колективних договорах з урахуванням норм чинного законодавства (п. 5 Порядку № 1078).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити