Що робити, якщо перевищено готівкове обмеження?..

Голенко Олександр, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2018/№ 39
В обраному У обране
Друк
Самоперевіркою в бухгалтерії підприємства виявили, що було допущено перевищення встановленого НБУ обмеження на суму готівкових розрахунків. Виправити документи неможливо, а що ж тепер робити?

Не станемо ані радити «усе переписати», ані тим більше цитувати:

• ні п. 6 Положення № 148* (який власне встановлює готівкові обмеження 10 і 50 тис. грн.);

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148.

• ні ст. 16315 КпАП (яка встановлює адміністративну відповідальність за порушення порядку проведення розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою)**;

** І навіть не чіплятимемося за слова «розрахунків за товари (послуги)»…

• ні листи: наприклад, НБУ від 13.09.16 р. № 50-0004/76522 і ДФСУ від 19.12.16 р. № 13583 /М/99-99-13-04-02-14;

• ні навіть численні консультації податківців у «профільній» підкатегорії 109.13 БЗ (в яких вони міркують, на які готівкові розрахунки згадані обмеження поширюються, а на які — ні)…

Просто констатуємо, що:

1) готівкові обмеження установлено Положенням № 148;

2) за порушення готівкових обмежень передбачено відповідний адмінштраф за ст. 16315 КпАП (від 1700 до 3400 грн. — як перше покарання, і від 8500 до 17000 грн. — як подальші протягом року);

3) за порушення готівкових обмежень Указом № 436 штрафних санкцій не передбачено (ні, так би мовити, прямих/безпосередніх, ні «спровокованих» — як це було в період дії Положення № 637 — у вигляді двократного штрафу за перевищення ліміту каси, яке виникало в результаті умовного додавання допущеної «дельти» понад готівкове обмеження до фактичного залишку каси — тепер цього правила немає!).

При цьому ст. 2342 КпАП закріплює за органами податків і зборів прерогативу розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 16315 КпАП.

Що ж стосується права податківців складати відповідний протокол про адміністративне правопорушення, то у «відомчому» абзаці п. 1 ч. 1 ст. 255 КпАП конкретно ст. 16315 КпАП не згадана. І це визнають податківці в категорії 138.03 ЗІР ДФСУ. До речі, ст. 278, 279 КпАП, що регламентують процедуру розгляду справ про адміністративні правопорушення, прямо вказують на обов’язковість оформлення саме протоколу про адміністративне правопорушення.

І такі протоколи податківці таки складають (що цікаво, чомусь зазвичай посилаючись не на ч. 2 ст. 255 КпАП, яка надає їм таке право, а на п.п. 20.1.41 ПКУ, що не має стосунку до ситуації). І рішення на підставі таких протоколів стосовно посадових осіб — порушників податкові органи приймають

Більше того, на жаль, практика така, що і деякі суди, не уповноважені ст. 221 КпАП розглядати справи за ст. 16315 КпАП, їх усе-таки іноді розглядають і порушників карають, приділяючи увагу виключно правовій оцінці самого факту адмінпорушення.

Тому ми закликаємо вас у жодному разі не порушувати готівкові обмеження!

Але якщо такий випадок усе-таки стався?..

Тоді вам корисно знати, що таке порушення — разове (якщо одне) чи так зване продовжуване*** (якщо ви помилилися кілька разів поспіль), але вже ніяк не триваюче. А отже, про правомочність застосування до порушника адмінштрафу відповідним рішенням органу податкової служби можна говорити, тільки якщо з дня здійснення адміністративного правопорушення, виявленого контролерами, не минуло два місяці (ч. 1 ст. 38 КпАП).

*** Див. листи Мін’юсту від 01.12.03 р. № 22-34-1465 і Міндоходів від 13.05.13 р. № 1101/Н/99-99-15-04-01-14.

Резюме: якщо готівкове обмеження було вами перевищено, дочекайтеся, поки минуть два місяці з дати його (останнього з них) здійснення. І спіть спокійно. Ну і, звісно ж, більше не порушуйте. Нічого. У жодному разі.

А на випадок, коли перевищити обмеження 50 тис. грн. конче потрібно, пам’ятайте про варіант, який розглянуто у наступному матеріалі («Подарункові сертифікати в обхід 50 тис. грн.»).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд