Теми статей
Обрати теми

Передача «чужих» акцій учаснику, який вийшов з ТОВ: постачання є — об’єкта ПДВ немає

Голенко Олександр, податковий експерт
Лист ДФСУ від 15.01.19 р. № 138/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Новий Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.18 р. № 2275-VIII переінакшив низку процедурних моментів, пов’язаних з виходом учасника з ТОВ. Проте на порядку оподаткування (зокрема, оподаткування ПДВ, якому власне присвячений лист, що коментується) операції з виплати учаснику, який вийшов, належної йому частки чистих активів ТОВ, це не відобразилося.

У листі податківці нагадують, що при «прощальній» виплаті учаснику, коли вона здійснюється шляхом передачі йому акцій (емітованих іншими товариствами), що належать ТОВ, має місце постачання товару (п.п. 14.1.191 ПКУ). Зауважимо при цьому, що «чужі» акції, які належать ТОВ, в описаній ситуації відповідають визначенню «товари» (п.п. 14.1.244 ПКУ). Це — по-перше.

А по-друге, щоб розібратися, чи повинно ТОВ (платник ПДВ) нараховувати при такому постачанні ПДВ, потрібно подивитися, а чи не пільгується постачання конкретних активів?

Податківці зазначають, що операція з виплати від ТОВ учаснику, який вийшов, зокрема «чужими» акціями, об’єктом ПДВ не є (п.п. 196.1.1 ПКУ). Зауважимо, що під цю пільгу підпадає не лише продаж цінних паперів і корпоративних прав за грошові кошти, а й обмін такими активами (що й відбувається в ситуації, що розглядається).

Навпаки, якщо виплата здійснюється в матеріальній формі — причому, незважаючи на те, чи повертає ТОВ учаснику те ж саме майно, яке він вніс до статутного капіталу раніше, або інше майно — нарахування ПДВ не уникнути. До речі, навіть у тому випадку, коли учасник як неплатник ПДВ при внесенні майна до статутного капіталу ТОВ жодного ПДВ не нараховував, тобто ТОВ відповідного права на податковий кредит не отримувало. Шкода, але факт.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі