(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 11
  • № 10
  • № 9
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/20
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Березень , 2019/№ 12

ПН не розблокована: ПДВ-облік у покупця

http://tinyurl.com/y654893e
Податкова накладна (ПН) нашого постачальника була заблокована ще минулого року, й розблокувати її так і не вдалося. Чи можемо ми зараз суму «вхідного» ПДВ віднести до витрат, оскільки навряд чи вже отримаємо від постачальника ПН?

Хоча ви сумніваєтеся в тому, що взагалі отримаєте ПН, проте зі списанням «вхідного» ПДВ до витрат не варто поспішати. Причина — граничний строк реєстрації ПН у 1095 днів.

Нагадаємо, що безпосередньо ПКУ граничний строк реєстрації ПН/РК не встановлено (а в п. 198.6 ПКУ визначено лише граничний строк відображення ПК — 1095 днів). Проте податківці, узгодивши позицію з Мінфіном (лист Мінфіну від 31.01.18 р. № 11310-09-10/2681), ввели аналогічний строк — 1095 днів — і для реєстрації ПН/РК (категорія 101.16 ЗІР ДФСУ). І налаштували під нього програмне забезпечення. Тож на реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) відведено 1095 днів з дати складання ПН.

Тому в теорії у продавця для реєстрації ПН є 1095 днів. І хоча взагалі-то ПКУ не зобов’язує продавця виписувати другу таку ж ПН, на практиці платники іноді йдуть на це, щоб допомогти своїм контрагентам, уважаючи першу заблоковану ПН помилковою. Отже, поки такий граничний 1095-денний строк не мине, у будь-який час постачальник ще може встигнути ПН зареєструвати. Тому хоча ПН не вдалося розблокувати (у відведений для цього 365-денний строк), теоретично в постачальника є ще два роки, щоб зареєструвати нову ПН.

Таким чином, поки не минуть «реєстраційні» 1095 днів, у покупця все ще залишається шанс отримати ПН. І до цього часу списувати суму «вхідного» ПДВ на витрати рано. До того ж «дострокове» відображення витрат може обернутися неприємністю для покупця. Адже контролери при перевірці можуть угледіти завищення витрат (необґрунтоване їх відображення), що, у свою чергу, може призвести до заниження податку на прибуток і недоплати цього податку до бюджету.

Та й, щоправда, цей випадок урегульовано профільною Інструкцією з бухобліку ПДВ, затвердженою наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141.

Її п. 8 передбачено, що у разі неотримання від постачальника ПН суму «вхідного» ПДВ покупець відображає за Дт субрахунку 644/«ПК непідтверджений». І на такому субрахунку враховує цю суму до моменту реєстрації ПН. І якщо, врешті-решт, постачальник ПН так і не зареєструє, наступного дня (!) після останнього дня граничного строку для реєстрації ПН в ЄРПН суму «вхідного» ПДВ покупець відносить на витрати (записом Дт 949 — Кт 644/«ПК непідтверджений»).

Тому потрібно дочекатися закінчення граничного строку реєстрації ПН в ЄРПН, і якщо протягом 1095 днів постачальник її так і не зареєструє, списати суму «вхідного» ПДВ на витрати вийде лише на 1096-й день.

Тоді в покупця облік «вхідного» ПДВ відобразиться такими записами:

Облік «вхідного» ПДВ за заблокованою ПН

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

Дт

Кт

1

Отримано товари від постачальника

28

631

10000

2

Відображено суму «вхідного» ПДВ, не підтверджену ПН

644/1

631

2000

3

Перераховано оплату постачальникові

631

311

12000

4

Якщо протягом 1095 днів ПН не зареєстрована, на 1096-й день суму «вхідного» ПДВ віднесено до витрат

949

644/1

2000

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
податкова накладна, блокування податкової накладної, ПДВ-облік, облік витрат додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті