Нам дзвонили і воліли
під них більше не копати —
здогадайтесь, ЩО хотіли
ми про них тут написати
Як класифікувати різницю між ціною купівлі-продажу
та балансовою вартістю іноземної валюти
Лист Міністерства фінансів України
від 01.03.2012 р. № 31-08410-07-27/5199*
Міністерство фінансів України на запит щодо витрат на купівлю-продаж іноземної валюти повідомляє.
Згідно з Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» та 16 «Витрати», затвердженими наказами Міністерства фінансів України від 29.11.99 р. № 290 та від 31.12.99 р. № 318 відповідно, доходами та витратами не визнається сума балансової вартості валюти.
Доходами або витратами від купівлі-продажу іноземної валюти визнається різниця між ціною купівлі-продажу іноземної валюти та її балансовою вартістю відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів , капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291, додатна різниця відображається за кредитом субрахунку 711 «Дохід від купівлі-продажу іноземної валюти», а від’ємна різниця — за дебетом субрахунку 942 «Витрати на купівлю-продаж іноземної валюти».
Відповідно до Положення (стандарту) 16 «Витрати» до адміністративних витрат відносяться загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством, зокрема плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, а також витрати, пов’язані з купівлею-продажем валюти.
Таким чином, витрати , пов’язані з купівлею-продажем іноземної валюти, відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.03.99 р. № 87, включають до статті «Інші операційні витрати» (рядок 090) Звіту про фінансові результати (форма № 2).
Перший заступник Міністра
А. Мярковський
Від редакції
Треба мати неабияку фантазію, щоб побачити у витратах, пов’язаних із купівлею-продажем валюти (тобто в адміністративних витратах), різницю між ціною купівлі-продажу та балансовою вартістю валюти. Ми вважаємо, що витрати на купівлю-продаж слід усе ж таки відрізняти від витрат, пов’язаних із купівлею-продажем.
У Мінфіні просто переплутали різні значення слова «пов’язані» («усі, що стосуються» і «непрямі»).
* Наводимо запит, відповіддю на який є цей лист:
«Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1591 до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 29, внесено таку нову норму: «На субрахунку 942 «Витрати на купівлю-продаж іноземної валюти» узагальнюється інформація про витрати на купівлю-продаж іноземної валюти, зокрема від’ємна різниця між ціною купівлі-продажу іноземної валюти та її балансовою вартістю».
Субрахунок 942 належить до рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності». Водночас згаданим наказом Мінфіну було внесено зміни до П(С)БО 16, згідно з якими витрати, пов’язані з купівлею-продажем валюти, віднесені до адміністративних витрат.
У зв’язку із цим виникає таке запитання:
у якому саме рядку Звіту про фінансові результати слід зазначати витрати, пов’язані з купівлею-продажем валюти: у рядку 070 «Адміністративні витрати» чи у рядку 090 «Інші операційні витрати»?».— Ред.