Теми статей
Обрати теми

Узагальнююча податкова консультація з питань формування витрат, понесених до 01.01.2012 р. за операціями з підприємцями — платниками єдиного податку

Редакція БР
Наказ від 05.07.2012 р. № 580

— Заднім числом — не шкода

 

Затверджено наказом Державної податкової служби України
від 05.07.2012 р. № 580

Узагальнююча податкова консультація
з питань формування витрат, понесених до 01.01.2012 р.
за операціями з підприємцями — платниками єдиного податку

Відповідно до п. 5 ст. 1 розд. I Закону України від 4 листопада 2011 року № 4014-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» з 1 січня 2012 ро­ку з Податкового кодексу України (далі — Кодексу) виключено п/п. 139.1.12 п. 139.1 ст. 139, згідно з яким до складу витрат не відносились витрати, понесені у зв’язку із придбанням товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізичної особи — підприємця, що сплачує єдиний податок (крім витрат, понесених у зв’язку із придбанням робіт, послуг у фізичної особи — платника єдиного податку, яка здійснює діяльність у сфері інформатизації).

Тобто, починаючи з 01.01.2012 р., платники податку на прибуток на загальних підставах можуть формувати витрати за операціями з підприємцями — платниками єдиного податку.

Дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Дохід від надання послуг та виконання робіт визнається за датою складення акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг (п. 137.1 ст. 137 Кодексу).

За правилами податкового обліку витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п. 138.4 ст. 138 Кодексу).

Витрати, які враховуються для визначення об’єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II Кодексу (п. 138.2 ст. 138 Кодексу).

Відповідно до вимог п. 152.3 ст. 152 Кодексу платники податку на прибуток разом з відповідною податковою декларацією подають органу державної податкової служби перелік доходів та витрат платника податку в розрізі контрагентів — платників єдиного податку.

Зазначена інформація відображається у додатку ОК до податкової декларації, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2011 р. № 1684, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.01.2012 р. за № 111/20424, який подається платником разом з податковою декларацією з податку на прибуток починаючи з I кварталу 2012 року.

Питання 1: чи має право на витрати платник податку на прибуток, що придбав товари у фізичної особи — платника єдиного податку протягом II–IV кварталів 2011-го, при їх реалізації після 31.12.2011 р.?

Відповідь: у разі продажу придбаних протягом II–IV кварталів 2011 року у платника єдиного податку — фізичної особи товарів платник податку має право на включення витрат, що формують собівартість товарів, до складу витрат у звітному періоді, в якому визнано доходи від їх реалізації.

Питання 2: чи має право платник податку на прибуток починаючи з I кварталу 2012 року амортизувати придбані у платників єдиного податку — фізичних осіб основні засоби (нематеріальні активи) протягом II–IV кварталів 2011 року?

Відповідь: у разі придбання протягом II–IV кварталів 2011 року у платника єдиного податку — фізичної особи основних засобів (нематеріальних активів), платник податку починаючи з I кварталу 2012 року має право включити до складу витрат, визначених за правилами податкового обліку, нараховану амортизацію таких засобів (активів).

Для цілей амортизації приймається первісна вартість придбаного об’єкта основного засобу (нематеріального активу) за вирахуванням сум накопиченої амортизації станом на 01.01.2012 р.

Заступник директора Департаменту оподаткування юридичних осіб — начальник Управління
адміністрування податку на прибуток  та податкових платежів Н. Хоцянівська

Коментар від А. Погребняк

Як відомо, з 01.01.2012 р. було знято заборону на включення до витрат платників податку на прибуток видатків, понесених у зв’язку із придбанням товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізосіб — платників єдиного податку.

В Узагальнюючій податковій консультації з питання формування витрат по операціях з фізичними особами — підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування, затвердженій наказом ДПСУ від 15.02.2012 р. № 121 (див. «Бухгалтер» № 8’2012, с. 30–31), податківці визнали це, а також підкреслили, що право на витрати не залежить від групи, до якої належить єдиноподатник, головне — щоб такі витрати були пов’язані з госпдіяльністю платника податку на прибуток.

Незважаючи на хороше роз’яснення, у платників податку на прибуток виникли запитання, пов’язані з можливістю обліку витрат за товарами і з амортизацією основних засобів, придбаних у ПриПЄПів протягом II–IV кварталів 2011 року.

Нашу точку зору про законність включення до витрат видатків за операціями із ПриПЄПами в зазначених періодах ми виклали у «Бухгалтері» № 20’2012 на с. 38–41. До речі, її було підкріплено й консультаціями ДПСУ, розміщеними в ЄБПЗ.

У коментованій Узагальнюючій податковій консультації ДПСУ цілком підтвердила таке право платника податку на прибуток на такі витрати, здійснені в II–IV кварталах 2011 року.

Відповідаючи на запитання 1, податківці кажуть, що якщо товари були куплені в ПриПЄПів у періоді дії заборони відповідно до п/п. 139.1.12 ПКУ і продані після його скасування, то їхня собівартість включається до складу витрат у періоді визнання доходів від їх реалізації. Тобто якщо право на збільшення витрат виникає після 01.01.2012 р., податковий статус продавця значення не має.

Що стосується амортизації ОЗ (нематеріальних активів), то з 01.01.2012 р. платники податку на прибуток також отримали право на включення нарахованої амортизації до складу своїх витрат. Сума ж накопиченої амортизації станом на 01.01.2012 р. за період експлуатації об’єкта в II–IV кварталах 2011 ро­ку до витрат не потрапить, а зменшить первісну вартість об’єкта станом на 01.01.2012 р. для цілей амортизації.

Між іншим, цікаво було б дізнатися, чому бухгалтерська амортизація (а податкової у 2011 році просто не було) зменшить вартість об’єкта для цілей оподаткування? Жодного пояснення ДПСУ щодо цього не дає.

До речі, в «Бухгалтері» № 20’2012 на с. 40 пропонувалися варіанти рятування частини амортизації згаданих об’єктів, що припадає на II–IV квартали минулого року, тож можна з ними ознайомитися.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі