Нудьгувати не доводиться,
або Замало не здасться
Врешті-решт Президент таки підписав уже неодноразово анонсований нами* Закон, що прийнятий ВР у другому читанні ще 5 липня ц. р. і вносить чергові (причому знову немаленькі) зміни до Податкового кодексу. Закону присвоєно номер 5083-VI, дата його підписання — 08.08.2012 р. (нагадаємо, що це був законопроект від 16.03.2012 р. № 10224).
* Див. «Бухгалтер» № 26’2012, с. 50, і № 28’2012, с. 6.
Основна маса змін, внесених цим Законом до Податкового кодексу, стосується перерозподілу прав і обов’язків між Мінфіном і ДПСУ. У головного податкового органу відбираються певні повноваження у сфері нормативно-правового регулювання й передаються Мінфіну (та іншим держорганам). Зокрема, складати й затверджувати план-графік проведення документальних планових перевірок, визначати порядок надання під час перевірок платниками документів посадовим особам ДПС, а також установлювати порядок розстрочення податкового боргу й порядок списання податкового боргу тепер буде Мінфін.
Тепер уже на рівні ПКУ закріплюється обов’язок Мінфіну із затвердження форм податкових декларацій і низки інших податкових обліково-звітних нормативів.
Закон торкається також функцій податкової міліції.
Але крім цього в Законі є ряд норм, що змінюють податкову сферу й безпосередньо стосуються платників.
Ми вже повідомляли (у згаданому № 26’2012), що зазначеним Законом запроваджуються дві нові групи єдиноподатників: п’ята й шоста, — а також детально розглядали «технічні характеристики» цих нових груп (річний оборот — до 20 млн грн при граничних 20 найманцях для ПриПЄПів і 50 працівниках для ЮРЄПів і ставки ЄП — 7% при сплаті ПДВ і 10% — без неї).
Писали ми (у № 28’2012) і про скасування додатка ОК до декларації з податку на прибуток підприємств (судячи з усього, починаючи з декларації за 9 місяців 2012 року), а також про введення з 2013 року щомісячних авансових внесків із податку на прибуток (по 1/12 суми податку за попередній рік) для платників цього податку з річним доходом понад 10 млн грн.* Декларація з податку на прибуток із наступного року переважною більшістю платників повинна буде подаватися тільки один раз на рік.
* При цьому аванси за січень і лютий 2013 року сплачуються у розмірі 1/9 від суми податку на прибуток за 9 місяців 2012 року (зміни до п. 2 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ). До речі, з норми не зрозуміло — аванс за ці два місяці повинні сплачувати всі платники чи тільки «понаддесятимільйонники». Схоже, що всі.
Крім того, відзначимо ще ряд важливих змін, внесених Законом № 5083-VI у податкову сферу:
— з дати набрання Законом чинності при продажу імпорту з’являється необхідність зазначення ще одного обов’язкового реквізиту в податковій накладній — номера й дати ВМД, за якою ввозився імпортний товар (новий п/п. «ї» до п. 201.1 ПКУ). Як нам здається, необхідність зазначення цього реквізиту стосується тільки продавців товару, який був ними ж проімпортований в Україну, однак норму прописано так, що, можливо, податківці вимагатимуть зазначення цього реквізиту на всьому ланцюжку перепродажів імпортних товарів. Тож продавці імпортного (особливо — імпортери) і покупці повинні не проґавити цього моменту;
— із дати набрання Законом чинності почне застосовуватися нова ставка ПДФО — у розмірі 5% (замість діючих 15%) щодо доходів у вигляді дивідендів, які отримуються громадянами з іноземних джерел. (Оце так простому народу полегшення!) Ці доходи включаються до загального річного оподатковуваного доходу платника, тобто оподатковуються за річною декларацією, яку такий фізінвестор буде зобов’язаний подати;
— великі платники, що задекларували за підсумками попереднього звітного року збитки, тепер не матимуть права на автоматичне відшкодування ПДВ;
— із ПКУ виключено п. 95.23, який надавав право платникам самостійно відчужувати майно, що перебуває в податковій заставі.
Більшість норм Закону набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Кодифікований текст ПКУ із урахуванням змін, внесених Законом № 5083-VI, а також детальніші коментарі до цих змін — читайте у найближчих випусках журналу.
О. П., А. П.