Теми статей
Обрати теми

Як оплатити листок непрацездатності, якщо робота за сумісництвом стала основною; завищення суми лікарняних і виправлення помилок; відповідальність за нездійснення повернення надміру отриманих страхових коштів

Редакція БР
Лист від 28.11.2012 р. № 04-29-3045

— Ви такий хороший,
а той такий негідник,

що я від нього пішла
й вам не сказала...

…тому що занедужала, тож дайте грошей!

Як оплатити листок непрацездатності,
якщо робота за сумісництвом стала основною;
 завищення суми лікарняних і виправлення помилок;
відповідальність за нездійснення повернення
надміру отриманих страхових коштів

Лист виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності
від 28.11.2012 р. № 04-29-3045*

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності розглянула ваше звернення та повідомляє наступне.

Відповідно до статті 50 Закону України від 18.01.2001 р. № 2240 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі — Закон) допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та надається застрахованим особам за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Обчислення середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок).

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи (частина перша статті 51 Закону).

Враховуючи зазначене для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності у випадку, наведеному у листі, роботодавець повинен переоформити належним чином трудові відносини (переоформити трудовий договір про сумісництво на основний трудовий договір), оскільки працівниця, яка працює на підприємстві за сумісництвом, звільнилася з основного місця роботи. У такому випадку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги повинно здійснюватися відповідно до Порядку, як для листків непрацездатності за основним місцем роботи.

Що стосується помилки при розрахунку суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка призвела до завищення суми матеріального забезпечення, виплаченого за рахунок коштів Фонду, то для її виправлення необхідно: по-перше, провести перерахунок суми допомоги; по-друге, повідомити про факт та зміст помилки орган Фонду за місцем обліку відповідно до вимог пунктів 7.3 та 7.4 Порядку формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду від 18.01.2011 р. № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.03.2011 р. за № 392/19130, та повернути суму надміру виплаченої допомоги на рахунок робочого органу відділення Фонду у найкоротший термін ; по-третє, відобразити суму виправленої помилки у звіті за формою Ф4-ФССзТВП.

У разі неповернення зайво виплачених сум матеріального забезпечення, виплаченого за рахунок коштів Фонду, настає відповідальність страхувальника за порушення встановленого порядку використання страхових коштів, визначена статтею 30 Закону.

Так, відповідно до частини другої статті 30 Закону за порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 30 [Закону] страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, у разі встановлення факту нездійснення страхувальником повернення коштів Фонду, надмірно нарахованих та виплачених застрахованій особі, страхувальник відшкодовує Фонду неправомірно витрачену суму страхових коштів і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Відшкодування страхових коштів та фінансових санкцій здійснюється на підставі рішення робочого органу Фонду за формою, передбаченою Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 р. № 29, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 р. за № 393/19131.

Заступник директора
Т. Нагорна

Від редакції

Отже, відповідаючи на перше запитання, «непрацездатний» Фонд повідомив, що підприємству необхідно оплачувати листок непрацездатності як за основним місцем роботи, для чого слід такого працівника відповідним чином переоформити.

Щодо відповідей на 2–4 запитання, то цілком закономірно Фонд дійшов висновку, що помилки треба виправляти. У випадку ж нездійснення повернення надміру отриманих страхових коштів накладається штраф у розмірі 50% .

 

* Наводимо запитання, відповіддю на які є цей лист:

1. Працівниця надала оригінал листка непрацездатності на підприємство, де вона працює за сумісництвом, при цьому після прохання надати довідку з основного місяця роботи працівниця повідомила, що її звільнено з підприємства, яке було для неї основним місцем роботи, кілька місяців тому (з невідомих причин вона не повідомила про це роботодавця, в якого працює за сумісництвом).

Чи має право підприємство оплатити листок непрацездатності такій працівниці?

2. Підприємство помилково визначило стаж працівника, що призвело до завищення суми лікарняних, при цьому помилку виявлено після закінчення трьох тижнів від дати виплати перерахованих Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів працівнику. Як саме (послідовність, процедура, етапи) слід виправити таку помилку?

3. Чи необхідно зробити розрахунок та здійснити сторно надміру нарахованих сум? В який строк необхідно перерахувати робочому органу Фонду, який здійснював фінансування, надміру отримані суми страхових коштів?

4. Яка відповідальність (просимо навести цифрові дані стосовно санкцій) можлива у випадку нездійснення такого повернення?».— Ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі