Теми статей
Обрати теми

На суму компенсації колишньому працівникові за несвоєчасну виплату заробітної плати слід нараховувати ЄСВ

Редакція БР
Лист від 07.09.2011 р. № 18794/03-30

— Сплативши компенсацію,

і ЄСВ сплати!

— Так, певно, маєш рацію,

та гроші де знайти?

На суму компенсації колишньому працівникові за несвоєчасну
виплату заробітної плати слід нараховувати ЄСВ

Лист Пенсійного фонду України
від 07.09.2011 р. № 18794/03-30

Пенсійний фонд України розглянув лист щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суми компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати звільненим особам і повідомляє.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»* (далі — Закон) базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п/п. 2.2.8 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713, суми компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати належать до фонду оплати праці у складі додаткової заробітної плати.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 7 Закону для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами , творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів) та інших осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

Зазначений порядок нарахування внеску поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду — середню заробітну плату за вимушений прогул.

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» набрав чинності з 01.01.2011 р. Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, якщо суми компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати нараховуються звільненим особам за періоди до 01.01.2011 р., тобто до дня набрання чинності Законом, єдиний внесок у такому випадку не нараховується.

У випадку нарахування звільненим особам сум компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати за періоди починаючи з 01.01.2011 р. єдиний внесок розраховується з урахуванням положень частини другої статті 7 Закону.

Директор департаменту надходження доходів
В. Литвиненко

Від редакції

Отже, ПФУ вимагає нараховувати ЄСВ на суми компенсації звільненим особам за несвоєчасну виплату заробітної плати звільненим особам за періоди з 01.01.2011 р. (тобто з моменту набрання чинності Законом про ЄСВ). А якщо сума компенсації виплачується за періоди до 01.01.2011 р., то вона оподатковуватися ЄСВ не повинна.

Сперечатися із цим підходом буде досить складно, оскільки згідно з п/п. 2.2.8 згаданої в листі Інструкції № 5 сума компенсації за несвоєчасно виплачену заробітну плату включається до фонду оплати праці у складі додаткової заробітної плати.

При цьому, оскільки йдеться про оплату відпрацьованого часу, то — на відміну від ситуації з компенсацією невикористаної відпустки («Бухгалтер» № 47’2011, с. 28–29) — нарахування ЄСВ не залежить від того, до чи після звільнення працівника йому виплачується ця компенсація.

 

* Див. «Бухгалтер» № 47’2010, с. 5–29.— Ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі