Теми статей
Обрати теми

Чим загрожує збільшення зарплати за півроку до виходу в декретну відпустку

Редакція БР
Лист від 23.12.2011 р. № 472/18/99-11

Країні не вистачає... породілей!

Чим загрожує збільшення зарплати за півроку до виходу в декретну відпустку

Лист Міністерства
соціальної політики України
від 23.12.2011 р. № 472/18/99-11*

* Наводимо запитання, відповіддю на які є цей лист:

«Наразі поширена практика, коли працівникам, які планують йти у декретну відпустку, за півроку до цієї відпустки у 2 рази збільшується заробітна плата (при цьому всі податки та внески сплачуються у повному обсязі). Такі дії підприємства призводять до збільшення декретних виплат.

Однак на практиці органи Фонду державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, висловлюють точку зору стосовно неправомірності таких дій.

1. Чи є такі дії порушенням порядку витрачання (перевитрачанням) коштів Фонду держсоцстрахування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням?

2. Чи можуть бути застосовані санкції до підприємства за такі дії (зі збільшення зарплати за півроку до декретної відпустки)».— Ред.

У Департаменті соціального страхування та партнерства Мінсоцполітики разом з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) розглянуто ваше звернення щодо забезпечення прозорості в питаннях застосування законів та підзаконних актів, та повідомляємо наступне.

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах відповідно до статті 51 Закону України від 18.01.2001 р. № 2240 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими [народженням та] похованням» (далі — Закон № 2240) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Згідно із частиною першою статті 38 Закону № 2240 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до частини другої статті 53 Закону № 2240 порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням (далі — Порядок № 1266), який визначає правила обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими [народженням та] похованням, у разі настання страхового випадку.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Згідно з абзацом другим пункту 6 Порядку № 1266, у разі коли застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менше ніж календарний місяць, середня заробітна плата (дохід) для розрахунків допомоги по вагітності та пологах за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими [народженням та] похованням, обчислюється з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але не вище за розмір середньої заробітної плати за всіма видами економічної діяльності в місяці, що передує місяцю, в якому настав страховий випадок, відповідно в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (за даними Держкомстату) та не нижче за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.

Водночас частиною першої статті 9 Закону № 2240 передбачено, що Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.

За інформацією Фонду повідомляємо, що відповідно до п. 3.9 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. № 29 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 р. за № 393/19131 (далі — Інструкція № 29), органи Фонду здійснюють аналіз даних, зазначених у звітності, заяві-розрахунку страхувальника по коштах Фонду, статистичних даних, за результатами яких складається довідка в довільній формі, яка є підставою для прийняття рішення про проведення позапланової перевірки.

Випадки, коли працівнику встановлюється заробітна плата в розмірі, який наближений або дорівнює максимальній величині заробітної плати, з якої нараховуються внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не є порушенням чинного законодавства, але разом з тим Фондом проводиться робота по виявленню ознак зловживань при оплаті праці вагітних жінок перед настанням страхового випадку, зокрема підвищення посадових окладів з недотриманням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів), що передбачено частиною третьою статті 6 Закону України «Про оплату праці», зокрема коли працівниці перед настанням відпустки по вагітності та пологах встановлюється посадовий оклад вищий, ніж у інших працівників та в окремих випадках і [вище] окладу директора.

Виконавча дирекція Фонду щомісячно проводить моніторинг випадків зловживань з боку окремих страхувальників-роботодавців при виплаті допомоги по вагітності та пологах згідно з даними, які подаються робочими органами Фонду.

З метою уникнення необґрунтованих витрат коштів Фонду відповідно до наказу Виконавчої дирекції Фонду від 25.02.2011 р. № 39-ос «Про окремі питання, пов’язані з опрацюванням робочими органами відділень Фонду заяв-розрахунків страхувальників-роботодавців» при опрацюванні заяв-розрахунків страхувальників щодо проведення фінансування допомоги по вагітності та пологах у великих розмірах, яка значно перевищує фонд оплати праці по підприємству, робочими органами відділень Фонду проводяться тематичні перевірки, до яких у разі необхідності залучаються територіальні інспекції праці та центри зайнятості. За наслідками таких перевірок відповідні звернення направляються до правоохоронних органів для відповідного реагування.

В свою чергу правоохоронні органи виявляють факти зловживання з боку страхувальника, а судові органи визначають ступінь вини, та виносяться відповідні рішення щодо застосування санкцій до нього.*

* Зверніть увагу на те, що нічого конкретного щодо санкцій Мінсоцполітики не написало, обмежившись лише посиланням на таємничі « відповідні рішення».— Ред.

Також звертаємо увагу, що у всіх виконавчих дирекціях відділень Фонду створені оперативні робочі групи з контролю за фактами незаконної видачі та продовження листків непрацездатності, а також підробки, фальсифікації та «торгівлі» листками непрацездатності, до складу яких залучаються представники різних відомств (управлінь охорони здоров’я обласних державних адміністрацій, органів прокуратури, СБУ, Держнаглядпраці, митної служби та інших).

Заступник директора Департаменту —
начальник відділу
М. Зацерковний

Від редакції

Отже, саме по собі встановлення більшої заробітної плати за півроку до виходу в декретну відпустку порушенням законодавства не є. Інше питання — чим обґрунтоване таке різке збільшення заробітної плати.

Про те, як грамотно обґрунтувати підвищення зарплати, а також про [ не]правомірність застосування в цьому випадку санкцій до страхувальника — див. «Бухгалтер» № 29’2011, с. 43–45.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі