Теми статей
Обрати теми

Банківські виписки і податкові накладні; роботи-послуги для ПриПЄПів групи 2

Редакція БР
Стаття

                                            особливі

Про специфічні послуги,

або Якщо до акта ще не домовились,

то це можна зробити й після

Банківські виписки і податкові накладні;
роботи-послуги для ПриПЄПів групи 2

Нагадаємо фрагмент відповідей ДПСУ Всеукраїнському бухконгресу при одному із укрбухвидань щодо відображення в Реєстрі податкових накладних відсутнього ПДВ за банківським розрахунково-касовим обслуговуванням («Бухгалтер» № 46’11, с. 13–14): виявляється, звільнення від ПДВ ще

«не звільняє платника ПДВ від обов’язку відобразити операції з отримання таких послуг в декларації з ПДВ та Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (далі — Реєстр), ведення якого передбачене пунктами 201.14 та 201.15 статті 201 розділу V Кодексу.

Вартість послуг з розрахунково-касового обслуговування та порядок їх нарахування зазвичай передбачається у договорі між клієнтом та банком. Якщо договором передбачено оформлення акта про надання таких послуг раз на місяць, то підприємство на підставі цього документа відображатиме такі послуги у Реєстрі раз на місяць.

Якщо ж єдиний акт не оформляється, а підприємство відображає витрати на розрахунково-касове обслуговування на підставі банківських виписок, то відображати в Реєстрі потрібно кожну з таких виписок.

Відповідно до пункту 11.4 Порядку № 1002* у графі 5 зазначається вид документа, зокрема, « НП» — документ, що засвідчує придбання товарів/послуг на митній території України в осіб, які не зареєстровані як платники податку на додану вартість [якими незареєстрованими банки бувають дуже рідко О. К.].

За порушення законів з питань оподаткування передбачена фінансова, адміністративна та кримінальна відповідальність (пункт 111.1 статті 111 розділу II Кодексу). За порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку може бути застосований адмінштраф у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні це від 85 грн до 170 грн) (стаття 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073**)».

* Йдеться про Порядок ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затверджений наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1002 (див. його у «Бухгалтері» № 29’11 на с. 7т–10т).— О. К.

** Статтю 1631 КпАП, зі змінами,— див. у «Бухгалтері» № 9’05 на с. 6.— О. К.

Із цього випливає, по-перше, бажаність єдиного акта — задля уникнення зростання тупого документообігу, а по-друге, і договору, що таке запобіжне актування передбачає і який, до речі, не пізно укласти й заднім числом.

Усе це, звісно, рекомендація, скоріше, банкам, бо без їхнього бажання ніхто складати ані договори, ані акти банки не змусить. Однак повинні ж вони дорожити інтересами клієнтів!

Адже підприємствам краще один договір і раз на місяць акти, ніж мало чи не за кожною випискою відображення в Реєстрі (наприклад, якщо банківські % рахуються з кожної операції), що вимагає, звісно, і складання самих податкових накладних. За наявності ж такого договору і актів або хоча б тільки актів ця безглузда паперотворчість стає непотрібною, причому незалежно від того, як ведеться на підприємстві внутрішній облік р/к обслуговування (утім, цей облік теж не завадить привести «у відповідність» — і щоб уникнути непотрібних пояснень, і для того самого спрощення).

 

Інша спрощувальна тема пов’язана зі спрощенням іншого роду — єдиноподатків’ям. Податковокодексний п/п. 2 п. 291.4 надає право перебувати на 2-й фіксованій») групі ЄП лише ПриПЄПам, які продають товари або надають послуги (причому тільки платникам єдиного податку та/або населенню і за умови, звісно, дотримання ними й інших установлених у цьому підпідпункті критеріїв). Так от, до послуг — згідно з 291.7 — для ПриПЄПів груп 1 і 2 (!) потрапляють й деякі роботи, зокрема:

«1) виготовлення взуття за індивідуальним замовленням;

<...>

3 ) виготовлення швейних виробів за індивідуальним замовленням ;

4 ) виготовлення виробів із шкіри за індивідуальним замовленням;

5 ) виготовлення виробів з хутра за індивідуальним замовленням ;

6 ) виготовлення спіднього одягу за індивідуальним замовленням ;

7 ) виготовлення текстильних виробів та текстильної галантереї за індивідуальним замовленням;

8 ) виготовлення головних уборів за індивідуальним замовленням ;

<...>

11 ) виготовлення та в’язання трикотажних виробів за індивідуальним замовленням;

<...>

13 ) виготовлення килимів та килимових виробів за індивідуальним замовленням;

<...>

15 ) виготовлення шкіряних галантерейних та дорожніх виробів за індивідуальним замовленням;

<...>

17 ) виготовлення меблів за індивідуальним замовленням;

<...>

19 ) виготовлення теслярських та столярних виробів за індивідуальним замовленням;

20 ) технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів за індивідуальним замовленням;

<...>

26 ) виготовлення металовиробів за індивідуальним замовленням ;

<...>

28 ) виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням;

<...>

35 ) вичинка хутрових шкур за індивідуальним замовленням;

<...>».

У преамбулі цього 291.7 йдеться, що все, у ньому перелічене, це побутові послуги населенню, при цьому слово «населення» ніякої обмежувальної ролі відігравати не повинно:

по-перше, якщо певну роботу визнано послугою, то це послуга, хто б її не спожив — людина чи ПриПЄП, який людина теж*; а коли якась робота, зроблена для ПриПЄПа,— теж послуга, то підстав вважати її не послугою при наданні її ж ЮРЄПу немає зовсім ;

по-друге ж , слід звернути увагу на фінал досліджуваної преамбули :

«розуміються такі види послуг [!!! — О. К.]:»;

але от слова «за індивідуальним замовленням» мають дійсно обмежувальний характер — не відсікаючи роботи/послуги замовникам-ЮРЄПам за їхніми індивідуальними (= одиничними) замовленнями, вони явно відсікають водночас роботи для будь-яких СПД (за другогрупниками — для ПриПЄПів та ЮРЄПів), що не мають конкретно-підзамовного (від персонального суб’єкта) характеру.

* Див. із зазначеної теми також «Бухгалтер» № 6’12, с. 49.

Олександр Кірш

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі