Теми статей
Обрати теми

Штрафні санкції застосовуються у розмірах, передбачених на день прийняття податкового повідомлення-рішення; штрафи до платників податку на прибуток за підсумками діяльності в II–IV кварталах 2011 року не застосовуються

Редакція БР
Лист від 24.01.2012 р. № 2275/7/15-1217

Фарт? Ша... Штраф!*

Штрафні санкції застосовуються у розмірах, передбачених
 на день прийняття податкового повідомлення-рішення;
штрафи до платників податку на прибуток за підсумками діяльності
 в II–IV кварталах 2011 року не застосовуються

Лист Державної
податкової служби України
від 24.01.2012 р. № 2275/7/15-1217

Державній податковій адміністрації
в АР Крим

Державна податкова служба України розглянула лист ДПА в АР Крим від 12.12.2011 р. № 11104/8/15-108 та повідомляє.

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, із змінами та доповненнями (надалі — Кодекс), виконанням податкового обов’язку визначається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк.

Статтею 126 Кодексу встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання,— у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання,— у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

При цьому пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 р. № 985 затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1440/18735 (надалі — Порядок)**.

Відповідно до пункту 2.2 розділу II цього Порядку у випадках, що зазначені у пункті 2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення, зокрема, за формою згідно з додатком 3 за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання (форма «Ш»).

Таким чином, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу відповідно до норм статті 126 Кодексу та з урахуванням положень розділу XX Кодексу.

При цьому «довідково» нараховані штрафні санкції в програмному забезпеченні державних податкових органів є інформацією для внутрішнього використання.

Від редакції

Нагадаємо, що п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ з’явився у ПКУ завдяки Закону № 3609, який набрав чинності 06.08.2011 р. Тепер незалежно від того, коли саме було вчинено порушення, штрафні санкції застосовуються у розмірах, передбачених на день прийняття податкового повідомлення-рішення. Але є один виняток . Якщо порушення стосується періоду з 1 січня по 30 червня 2011 року, можна відбутися одногривневим штрафом, передбаченим у п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Крім того, податківці у наведеному листі визнали, що одногривневі штрафи можуть не тільки стосуватися обчислення податкових зобов’язань , але й поширюватися на таке порушення податкового законодавства, як несплата (несвоєчасна сплата) податків.

Про практику застосування штрафу в розмірі 1 грн — див. детальніше «Бухгалтер» № 40’2011, с. 42–44.

Щодо застосування пункту 6 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу

Главою 11 розділу II Кодексу регулюється відповідальність платників податків за порушення правил оподаткування.

Зокрема, статтею 123 Кодексу встановлено штрафні (фінансові) санкції (штрафи), які застосовуються до платників податків у разі визначення контролюючим органом податкового зобов’язання.

При цьому до 1 квітня 2011 року діяли положення Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», крім пункту 1.20 статті 1 цього Закону, який діє до 1 січня 2013 року.

Підрозділом 4 розділу XX Кодексу встановлено особливості справляння податку на прибуток підприємств та зазначено, що розділ III цього Кодексу застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом. Відтак норми розділу III застосовуються платниками податку на прибуток та платниками податків, що перейшли на загальну систему оподаткування з другого кварталу цього року.

Таким чином, відповідно до пункту 6 підрозділу 10 розділу XX Кодексу до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року фінансові санкції не застосовуються.

Від редакції

Про незастосування штрафів з податку на прибуток за IIIV квартали 2011 року детальніше — див. «Бухгалтер» № 30’2011, с. 45.

Нагадаємо також п. 7 та 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ:

«7. Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

<...>

11. Штрафні ( фінансові) санкції ( штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу)».

Заступник Голови А. Ігнатов

 

* Це — паліндром (фраза, яка однаково читається зліва направо і справа наліво).

** Порядок — див. у «Бухгалтері» № 17’2011 на с. 29–33, додатки до нього — там же, у розділі «Тема».— Ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі