Теми статей
Обрати теми

Основні новації — 2012

Редакція БР
Коментар

— Дідусю Морозе,
а чому в тебе мішок такий великий?

Основні новації — 2012

Як подарунок на Новий рік законодавці припасли для платників чимало новацій.

Про найбільш резонансні з них — відновлення спрощеної системи і нову систему штрафів за нереєстрацію баз персональних даних — ми вже писали неодноразово.

У цій статті ми спробуємо в оглядовому режимі пройтися по решті новинок (див. також с. 7).

Оподаткування

Переказати всі нововведення у сфері оподаткування, які відбулися з 01.01.2012 р.,— означало б осягнути неосяжне, тому ми зупинимося на най­важливішому. Зазначимо, що багато новорічних новацій завдячують своїй появі на світ Закону від 07.07.2011 р. № 3609-VI , який ми вже аналізували у «Бухгалтері» № 30’2011 на с. 35–42.

ПДВ

Одна з найбільш клопітких новацій — законодавча вимога, щоб з 1 січня 2012 року в Єдиному реєстрі податкових накладних реєструвалися податкові накладні, сума ПДВ у яких перевищує 10 000 грн. Ну а якщо ПН виписані на підакцизні товари або на імпортні товари (ввезені на територію України), то вони повинні реєструватися в Реєстрі незалежно від суми ПДВ.

Податок на прибуток

По-перше , ставка податку на прибуток в 20 12 році становить 21% (п. 10 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ).

По-друге, згідно з п. 14 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ для включення об’єкта до складу ОЗ його вартість повинна становити не менше 2500 грн.

По-третє, за I квартал 2012 року повинна подаватися вже нова декларація з податку на прибуток (див. с. 8–33 цього випуску).

По-четверте, закінчується дія мораторію на штрафи для платників податку на прибуток за порушення податкового законодавства за результатами діяльності у другому та третьому календарних кварталах 2011 року — п. 6 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Податок на нерухоме майно

Звертаємо увагу на те, що з 01.01.2012 р. цей податок не «набирає чинності». Законом № 3609-VI введення цього податку перенесено на 01.07.2012 р.

ПДФО

Із 01.01 .2012 р. продаж/обмін успадкованої нерухомості, зазначеної в п. 172.1 ПКУ, не оподатковується ПДФО, і обов’язково дотримуватись вимоги про необхідність володіння такою нерухомістю на праві власності понад 3 роки більше не потрібно.

Також тепер обов’язки податкового агента при здійсненні операцій з інвестактивами покладаються на професійного торговця цінними паперами (у разі його залучення) — п/п. 170.2.9 ПКУ.

Електронні консультації

Із 01.01 .2012 р. платники можуть отримувати консультації в електронній формі. Настільки прогресивну новацію було заплановано Законом № 3609-VI.

Мораторій на перевірки

Із 01.01 .2012 р. припиняє свою дію мораторій на перевірки, введений Законом № 3609-VI. Детальніше про цей мораторій — див. № 43’2011, с. 50.

Бухоблік

Податкові різниці

Методика бухгалтерського обліку податкових різниць застосовуватиметься не з 01.01.2012 р., як очікувалося, а з 01.01.2013 р.

МСФЗ

Законом від 12.05.2011 р. № 3332-VI (див. «Бухгалтер» № 24’2011, с. 37) було внесено зміни до Закону про бухоблік, якими передбачено, що з 01.01.2012 р. міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) є обов’язковими для публічних акціонерних товариств, банків , страховиків та для підприємств за переліком КМУ. Всі інші підприємства можуть самостійно ви­значити доцільність застосування МСФЗ і добровільно застосовувати їх для складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності (детальніше про це — див. лист НБУ, Мінфіну, Держслужби статистики від 07.12.2011 р. № 12-208/1757-14830).

Аудитори

Із 01.01.2012 р. згідно з рішенням Аудиторської палати від 27.09.2007 р. № 182/4 аудиторські фірми та аудитори повинні отримати в Аудиторській палаті підтвердження відповідності системи контролю якості аудиторських послуг вимогам Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг 1 «Організація аудиторськими фірмами та аудиторами системи контролю якості аудиторських послуг».

Дозвільна система

Із 01.01.2012 р. набрав чинності Закон від 19.05.2011 р. № 3392-VI «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності». Отже, тепер забороняється вимагати від суб’єктів господарювання отримання документів дозвільного характеру, необхідність отримання яких не передбачена законом та які не внесені до Переліку, затвердженого цим Законом.

Винятки становлять:

— документи дозвільного характеру, необхідність видачі яких встановлюється міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України ;

— документи дозвільного характеру у сферах дер­жавного експортного контролю, державного регулювання ринків фінансових послуг, охорони державної таємниці (провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею), захисту економічної конкуренції та використання ядерної енергії (видача цих документів здійснюється згідно із законам, що регулюють відносини у цих сферах).

Нові національні класифікації

Наказом Держспоживполітики від 11.10.2010 р. № 457 затверджено новий Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності» ДК 009:2010 (КВЕД 2010), який набрав чинності з 01.01.2012 р. Також з 01.01.2012 р. набрав чинності ДК 016:2010 «Державний класифікатор продукції та послуг».

Спочатку планувалося, що КВЕД 2010 та новий Класифікатор продукції та послуг набирають чинності вже з 01.01.2011 р., але надалі набрання ними чинності було перенесено на один рік.

Зазначимо, що старі КВЕД (ДК 009:2005) і Класифікатор ДК 016-97 одночасно із введенням нових класифікаторів не втрачають чинності, а будуть застосовуватися разом із новими протягом усього 20 12 року.

Держслужба статистики (лист від 03.11.2011 р. № 13/3-20/503ПІ) уже встигла повідомити, що довідка з ЄДРПОУ із зазначенням у ній видів діяльності згідно із КВЕД 2010 видаватиметься тільки після внесення змін до ЄДРПОУ. Підставою для внесення до ЄДРПОУ або для виключення даних про суб’єктів є надходження від держреєстратора до органу статистики відомостей про вчинення реєстраційних дій.

Тобто органи статистики не мають наміру самі втручатися до видів діяльності і видаватимуть відповідні довідки з ЄДРПОУ з тими видами економічної ді­яльності, які були зазначені самими СПД. Тож якщо в 2012 році СПД хочуть бачити у своїх довідках уже нові коди із КВЕД 2010, то їм для цього треба самим іти до держреєстратора. Якщо такі зміни не внести самим — органи статистики видадуть довідку з видами діяльності із КВЕД 2005.*

* Як вирішуватиметься ця проблема у 2013 році, поки що незрозуміло. Очевидно, для тих, хто добровільно не змінить види діяльності на нові у 2012 році, — у 2013 році перекодування все-таки буде проведено примусово.

Зазначимо, що на сайті http://kved.ukrstat.gov.ua з’явився Сервіс для визначення кодів видів еко­номічної діяльності за КВЕД 2005 та КВЕД 2010.

Звертаємо також увагу на те, що в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування види діяльності потрібно зазначати згідно із КВЕД ДК 009:2005 (див. про це «Бухгалтер» № 47’2011, с. 36).

РРО

Ключовою новацією у сфері РРО, яка набрала чинності з 01.01.2012 р., є обов’язок подання звіт­ності з РРО в електронній формі.

Положення про те, що з 01.01.2012 р. треба подавати електронну звітність з РРО шляхом передачі копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків дротовими або бездротовими каналами зв’язку, закріплено в абз. 2–6 п/п. 4 п. 25 розділу I і розділі II Закону від 02.12.2010 р. № 2756-VI (див. «Бухгалтер» № 32’2011, с. 9–10).

Однак наразі реалізувати цю законодавчу вимогу неможливо через ряд причин.

Перша причина. Згідно з п. 7 ст. 3 Закону про РРО (у редакції Законів № 2756-VI і № 3609-VI)** з 01.01.2012 р. необхідно подавати до органів державної податкової служби звітність, пов’язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа, наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку.

** Закон про РРО — див. у «Бухгалтері» № 25’2011 на с. 2т–10т, зміни до нього — у № 32’2011 на с. 9–10 та № 45’2011 на с. 24.

Для передачі інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку потрібно використовувати РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, або електронні контрольно-касові реєстратори, які створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді.

Сам же порядок передачі інформації до органів державної податкової служби дротовими або бездротовими каналами зв’язку повинен встановлюватися ДПСУ на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої Державною податковою службою України.

У зв’язку з цим фахівці зазначають, що паперову звітність подаватимуть тільки ті, хто використовує автомати із продажу товарів (послуг), і ті СПД, які звільнені від використання РРО, але зобов’язані застосовувати розрахункові книжки та книги обліку розрахункових операцій відповідно до ст. 10 Закону про РРО.

Однак на сьогодні порядок подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку ДПСУ на базі технології, розробленої НБУ, не затверджено.

Друга причина. Поки що є неможливим застосування самих РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, оскільки не виконано вимогу ч. 2 ст. 12 Закону про РРО, згідно з якою реєстратор розрахункових операцій, що створює контрольну стрічку в електронній формі, повинен забезпечувати згідно з технологією, розробленою Нацбанком і погодженою ДПСУ, контроль відсутності спотворення або знищення даних про проведені розрахункові операції, копій розрахункових документів, які на ній містяться, можливість ідентифікації зазначеного реєстратора на такій стрічці.

Третя причина. У п. 8 розділу II Закону про РРО сказано, що первинна реєстрація реєстраторів розрахункових операцій, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, дозволяється з 1 грудня 2011 року після підтвердження їх відповідності за результатами перевірки щодо створення контрольної стрічки в електронній формі, здійсненої відповідно до вимог статті 13 цього Закону.

При цьому згідно з ч. 5 ст. 13 Закону про РРО вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в РРО і модемів для передачі даних установлюються ДПСУ за технологією, розробленою Нацбанком і погодженою з нею ж, але досі така технологія відсутня.

Четверта причина. Обов’язок щодо подання звітності з РРО в електронному вигляді є пшиком ще й тому, що неподання такої звітності штрафуватися не буде (принаймні, поки що). Справа в тому, що з 01.01.2012 р. у ст. 17 Закону про РРО повинен був з’явитися новий штраф (цю статтю доповнено новим пунктом 9). Штраф очікувався в розмірі 10 нмдг у разі неподання до органів державної податкової служби звітності, пов’язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв’язку, у разі обов’язковості її подання. Однак його введення, заплановане Законом № 2756-VI на 1 січня 2012 року, Законом 3609-VI відстрочено до 1 липня 2012 року*.

* Утім, навіть якби ця норма й набрала чинності, її дія пом’якшувалася б абзацом 2 того самого пункту 9, згідно з яким у разі порушення вперше протягом 2012 року норми про обов’язкове подання копій розрахункових документів в електронній формі фінансові санкції застосовуватися не повинні.

Більше того, згідно з дорученням Президента України від 12.09.2011 р. передбачається необхідність введення у 2012 році для суб’єктів, що застосовують РРО, адаптаційного періоду щодо подання визначеної законом інформації органам ДПС дротовими або

бездротовими каналами зв’язку — таке надання має здійснюватися на добровільних засадах.

Реєстрація прав власності

До останнього моменту очікувалося, що з 1 січня 2012 року буде застосовуватися новий порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно, введення якого було передбачено ще в Законі від 11.02.2010 р. № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів».

Однак зміну в системі реєстрації прав на нерухоме майно перенесено. 9 грудня 2011 року ВР прийняла Закон № 4152-VI, яким внесено відповідні зміни до «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1878-VI і визначено, що державна реєстрація прав на нерухомість згідно з цим Законом здійснюватиметься з 2013-го, а не з 2012 року. Тим самим ВР перенесла дату введення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також Державного земельного кадастру на 1 січня 2013 року. Згідно із Законом № 4152-VI протягом 2012 року Кабінет Міністрів України повинен забезпечити створення нормативної та матеріально-технічної баз ведення цього реєстру і кадастру. Тобто фактично Верховна Рада продовжила повноваження бюро технічної інвентаризації (БТІ) щодо реєстрації прав власності до 2013 року.

Також було визначено, що з 2013-го, а не з 2012 ро­ку набере чинності більшість положень Закону «Про Державний земельний кадастр».

Крім того, на 01.01.2013 р. переносяться зміни до ЦК, згідно з якими нотаріально посвідчений договір не підлягатиме обов’язковій держреєстрації, а реєструвати потрібно буде тільки право користування.

Мораторій на продаж земель сільгосппризначення

В останній тиждень своєї роботи народні депутати продовжили мораторій на продаж сільгоспземель до 01.01.2013 р. Тож вільно купувати і продавати такі зем­лі поки що не можна.

Максим Самійленко, Григорій Берченко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі