Яку «готівкову» квитанцію повинен видавати ПриПЄП групи 2?
Отаку
Як ПриПЄПу групи 2 захистити себе від сплати 15% ПДФО (і вибування із ЄП), якщо виявиться, що послугу в нього придбаває працівник підприємцязагальносистемника або підприємства — платника податку на прибуток, який квитанцію про розрахунок за послуги надасть своєму ФОПуроботодавцю або до бухгалтерії підприємства?
Нагадаємо, що відповідно до п/п. 2 п. 291.4 ПКУ ПриПЄПи групи 2 мають право надавати послуги, у тому числі побутові, платникам єдиного податку та/або населенню. Звертаємо увагу на те, що для платників ЄП зазначеної групи дійсно є загроза застосування спеціальної ставки ЄП 15% до доходу, отриманого від здійснення заборонених для ЄП видів діяльності (п. 293.4 ПКУ).
У «Бухгалтері» № 48’2011 на с. 44 зазначалося, що застосування цієї норми є не дуже-то законним. Проте, найімовірніше, податківці стануть стверджувати, що будь-який «послуговий» вид діяльності у разі надання таких послуг не ПриПЄПам-ЮРЄПам-населенню аж ніяк не дає прав на ЄП.
На нашу думку, ПриПЄП групи 2 може захистити себе від сплати 15% ПДФО, якщо він видаватиме покупцю (замовнику) квитанцію, у якій чітко позначено статус покупця (замовника).* Тобто у квитанції буде зазначено, що під покупцем (замовником) слід розуміти фізичну особу, в тому числі фізичну особу — платника єдиного податку, або юридичну особу — платника єдиного податку.
* Про питання, пов’язані із включенням до витрат покупця (замовника) видатків на придбання товарів (послуг і робіт) у ПриПЄПа групи 2,— див. «Бухгалтер» № 48’2011, с. 42–43.
Ще у «Бухгалтері» № 8–9’2001 на с. 56 ми пропонували увазі ПриПЄПів документ, який засвідчує передачу ним чого-небудь за готівку. Оскільки форму такого документа законодавством не регламентовано, ми запропонували свою розробку, в основу якої покладено форму розрахункової квитанції. Нагадаємо, що її типову форму № РК-1 затверджено наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614 (див. «Бухгалтер» № 1–2’2008, с. 30т).
У зв’язку з вимогами, що висуваються п. 291.4 ПКУ до ПриПЄПів групи 2, вважаємо за необхідне модернізувати квитанцію, внаслідок чого вона може мати, наприклад, такий вигляд:
Зрозуміло, що, вписавши до квитанції прізвище, ім’я, по батькові фізособи або іншого ПриПЄПа, ПриПЄП почуватиме себе досить упевнено: адже він продавав товари (послуги) фізособі. Якщо ж квитанцією скористалася юрособа, то це виходить за межі договору між ПриПЄПом і фізособою — за такий конфуз покупця невинний продавець відповідати не повинен.
Складніше убезпечити себе у відносинах із ЮРЄПом. Обережному ПриПЄПові можна рекомендувати вимагати від покупця копію свідоцтва платника ЄП. Як то кажуть, довіряй, але перевіряй...
Алла Погребняк