Теми статей
Обрати теми

Кожен ПриПЄП із групи 2, звичайно, має всі права на здавання нерухомості в суборенду

Редакція БР
Відповідь на запитання

Щоб не боліла голова

Хороші пишемо слова:

Кожен ПриПЄП із групи 2,

Звичайно, має всі права!

на здавання нерухомості в суборенду

Я як приватний підприємець займався у 2011 році здаванням нерухомості в суборенду. Хочу продовжити свою діяльність у 2012 році. У ДПІ мені сказали, що я можу подати заяву тільки на 3-ю групу. Заборона на 2-у групу була мотивована п. 291.4 ПКУ: мовляв, суборенда є посередницькою діяльністю у сфері нерухомості, а закон прямо вказує на несумісність посередництва з 2-ю групою. Чи має рацію ДПІ?

Ні, не має .

Нагадаємо, що згідно з п/п. 2 п. 291.4 ПКУ друга група доступна не дуже багатим ФОПам з невеликою кількістю працівників (тобто ФОПам, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень, а кількість осіб, які перебувають із ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб), якщо такі ФОПи:

1) надають послуги платникам єдиного податку та/або населенню; та/або

2) здійснюють виробництво та/або продаж то­варів, діяльність у сфері ресторанного господарства.

При цьому існує пряма вказівка Закону:

«Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб — підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі фізичні особи — підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для третьої групи».

Слід визнати, що законодавець повівся досить мудро: заборонивши «нерухомі» посередницькі послуги, він дав чіткий орієнтир — КВЕД ДК 009:2005. Іншими словами, для того щоб зрозуміти, чи є ваші послуги у сфері нерухомості посередницькими, слід вивчити зазначений Класифікатор. Наведемо розшифрування класу 70.31 КВЕД ДК 009:2005:

Код КВЕД

Назва

Код ISIC

розділ

група

клас

підклас

 

 

<...>

70.3

 

Операції з нерухомістю для третіх осіб

702

70.31 

70.31.0 

Діяльність агентств нерухомості

Цей підклас включає:

посередницькі послуги з купівлі , продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна

7020x

 

Ось, власне, і все, що не сумісне з 2-ю групою.

Для прояснення того, що із близьких послуг не входить до класу 70.31, буде корисним познайомитися з кодами та описом інших операцій з нерухомістю.

Приміром, під кодом 70.32 зашифровано «Управління нерухомим майном»*, а під кодом 70.20«Здавання в оренду власного нерухомого майна»**.

* Згідно з описом підклас 70.32.0 включає:

управління від імені власника житловою нерухомістю: виконання комплексу послуг із забезпечення функціонування житлового та нежитлового нерухомого майна (поточне обслуговування та ремонт, контроль систем опалення та кондиціювання, прибирання та загальний догляд за приміщеннями тощо); послуги консьєржа; управління житлом та іншим нерухомим майном у співвласності.

Цей підклас включає також :

— послуги агентств зі збору орендної платні .

** Згідно з описом підклас 70.20.0 включає:

здавання в оренду власної житлової та нежитлової нерухомості;

— здавання в оренду земельних ділянок;

— діяльність ринків;

здавання в суборенду житлової та нежитлової нерухомості, земельних ділянок;

Цей підклас не включає:

експлуатацію готелів, мебльованих кімнат, стоянок для житлових причепів, кемпінгів та інших місць, призначених для короткотермінового проживання (див. розділ 55).

Як бачимо, розглядувана суборендаторська діяльність точно потрапляє під код 70.20 — «Здавання в оренду власного нерухомого майна». Отже, вона не підпадає під код 70.31, а отже, не заборонена п/п. 2 п. 291.4 ПКУ для ПриПЄПів 2-ї групи***.

*** Звісно, треба пам’ятати про інші обмеження, установлені п/п. 2 п. 291.4 ПКУ (граничний обсяг доходу, кількість працівників, коло орендарів), а також про загальний ліміт метражу (відповідно до п/п. 291.5.3 ПКУ не можуть розраховувати на ЄП фізичні особи — підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 кв. метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 кв. метрів).

Загалом, підприємця може дещо бентежити той факт, що суборенда (тобто передача орендарем орендованого ним об’єкта в оренду третій особі) позиціонується як здавання в оренду власного нерухомого майна. Але нічого страшного в цьому немає. Слід пам’ятати, що спочатку КВЕД ДК 009:2005 не містив конкретної вказівки на суборенду****, у зв’язку з чим Держкомстат, посилаючись на методологічні засади, принципи побудови і призначення КВЕД, змушений був роз’яснити: діяльність з надання в суборенду нерухомого майна за КВЕД належить теж до підкласу 70.20.0 (див. лист Держкомстату від 26.04.2007 р. № 14/3-53/44 у «Бухгалтері» № 44’2007 на с. 32 або № 33’2008 на с. 18т). Потім наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 02.02.2009 р. № 56 було внесено зміни до КВЕД ДК 009:2005, і суборенда прямо прописалася в класі 70.20 .

**** Щодо цієї проблеми — див. також «Бухгалтер» № 41’2007, с. 42–44.

Невже після цього в когось виникнуть сумніви щодо очевидності нашої відповіді?

Станіслав Погребняк

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі