Теми статей
Обрати теми

При відкритті рахунку банки не зобов'язані перевіряти підприємницький статус фізособи; виправлення в касових ордерах неможливі, а в касовій книзі робляться як виняток

Редакція БР
Лист від 13.10.2011 р. № 25-113/2388-12062

Де не можна, а де не можна, але можна

При відкритті рахунку банки не зобов'язані перевіряти підприємницький статус фізособи;
 виправлення в касових ордерах неможливі, а в касовій книзі робляться як виняток

Лист Національного банку України
від 1З.10.2011 р. № 25-11З/2З88-12062*

Національний банк України розглянув Ваше звернення <...>, надіслане з листом Адміністрації Президента України від 12.09.2011р. № 03-01/2721, і повідомляє.

* Наводимо запитання, відповіддю на які є цей лист:

«1. Чи необхідно банку перевіряти фізичну особу, яка відкриває рахунок не як підприємець, на відсутність реєстрації такої фізособи як підприємця (особи, яка здійснює незалежну підприємницьку діяльність)? Це питання по-різному вирішується різними банківськими установами.

2. У видатковому касовому ордері та касовій книзі підприємством самостійно виявлено помилки — неправильно зазначено прізвище отримувача коштів. Який порядок їх виправлення?».— Ред.

Щодо необхідності банку перевіряти статус
самозайнятої особи під час
відкриття рахунку фізичній особі

Порядок та перелік документів для відкриття поточних рахунків у національній та іноземних валютах суб'єктам господарювання, якими є і фізичні особи — підприємці, передбачено главою 3 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003р. № 492.

Відповідно до Закону України від 07.07.2011 р. № 3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» абзац другий пункту 69.6 статті 69 Податкового кодексу України, яким встановлювався обов'язок банку перевіряти наявність або відсутність реєстрації фізичної особи — підприємця чи особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, був виключений.

У зв'язку з цим банки не зобов'язані здійснювати перевірку наявності або відсутності у реєстрах інформації про фізичну особу, яка звернулася до банку з метою відкриття рахунку.

Разом з тим пунктом 69.7 статті 69 Податкового кодексу України на фізичних осіб — підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, покладено обов'язок повідомляти про свій статус банки, в яких такі особи відкривають рахунки.

Пунктом 69.2 статті 69 Податкового кодексу України визначено, що банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків — самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунку (включаючи день відкриття/закриття).

Датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків — самозайнятої особи в банках та інших фінансових установах є дата отримання банком або іншою фінансовою установою повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунка на облік в органах державної податкової служби (пункт 69.4 статті 69 Податкового кодексу України).

Від редакції

Таким чином, банки не зобов'язані перевіряти у держреєстрах, чи зареєстрована фізособа, яка звернулася до банку з метою відкриття рахунку, як підприємець. ФОП самостійно при відкритті рахунку повинен повідомити банк про свій підприємницький статус.

Стосовно порядку виправлення помилок у касових ордерах та касовій книзі

Відповідно до пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (далі — Положення), касовий ордер — це первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), який застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.

Пунктом 3.10 Положення визначено, що виправлення в касових ордерах забороняються.

Крім того, пунктом 3.12 Положення передбачено, що касир під час отримання касових документів зобов'язаний перевірити наявність і дійсність на документах відповідних підписів, а також правильність оформлення документів, наявність усіх реквізитів. У разі невиконання хоча б однієї із зазначених вимог касир повертає документи для відповідного оформлення.

Згідно з вимогами пункту 4.2 Положення усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

Від редакції

Виходить, що жодних виправлень у видатковому касовому ордері робити не можна, інакше його доведеться оформити заново. А от виправлення в касовій книзі допускаються. Для цього слід використовувати коректурний спосіб  виправлення помилок.

Заступник Голови В. Ричаківська

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі