— Що таке наші товари? — Та-ка-ка-ка... Та кажіть ясніше!
— Ну, «вітчизняного виробництва»?
— А, так це все некитайські*...
Що вважати товарами вітчизняного виробництва для застосування пільги з ПДВ (п/п. 197.1.25 ПКУ)
Лист Міністерства юстиції України
від 24.11.2011 р. № 711-0-2-11/8.2**
Відповідно до звернення Голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету <...> Міністерство юстиції розглянуло ваш лист <...> стосовно визначення терміна «товари вітчизняного виробництва» та повідомляє, що визначення вказаного терміна чинним законодавством України не передбачено.
Водночас при вживанні в законодавстві України терміна «товари вітчизняного виробництва» зазвичай, на нашу думку, маються на увазі товари, виготовлені на території України.
При цьому слід зазначити, що розділом XII Митного кодексу України (далі — Кодекс) врегульовано питання країни походження товару.
Згідно зі статтями 277 та 278 Кодексу визначення країни походження товару здійснюється на основі принципів міжнародної практики. Порядок визначення країни походження товару встановлюється Кабінетом Міністрів України на підставі положень Кодексу.
Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.
Товарами, повністю виробленими у країні, вважаються:
1) корисні копалини, видобуті на її території, або в її територіальних водах, або на її континентальному шельфі і в морських надрах, якщо країна має виключне право на розробку цих надр;
2) рослинна продукція, вирощена та зібрана на її території;
3) живі тварини, що народилися і вирощені в цій країні;
4) продукція, одержана від тварин, вирощених у цій країні;
5) продукція мисливського, рибальського та морського промислів;
6) продукція морського промислу, видобута та/або вироблена у Світовому океані суднами цієї країни;
7) вторинна сировина та відходи, які є результатом виробничих та інших операцій, здійснених у країні;
8) продукція високих технологій, одержана у відкритому космосі на космічних кораблях, що належать цій країні або орендуються нею;
9) товари, вироблені у цій країні виключно з продукції, зазначеної у пунктах 1–8 цієї статті.
Відповідно до частини першої статті 279 Кодексу, у разі якщо у виробництві товару беруть участь дві або більше країни, походження товару визначається згідно з критерієм достатньої переробки, а саме: країною походження товару вважається країна, в якій було здійснено повне виготовлення товару або останні операції з його переробки, достатні для того, щоб товар одержав основні характерні риси.
Заступник Міністра — керівник апарату
О. Сєдов
Від редакції
Отже, Мін’юст визнав, що на сьогодні у законодавстві відсутнє визначення терміна «товари вітчизняного виробництва».
У зв’язку з цим для застосування пільги з ПДВ для книг, зошитів, підручників і навчальних посібників вітчизняного виробництва (п/п. 197.1.5 ПКУ) Мін’юст пропонує орієнтуватися на норми Митного кодексу, який регулює питання країни походження товару.
Про пільгу з ПДВ для книг і періодичних видань — див. також листи ДПАУ від 15.07.2011 р. № 19192/7/16151705 у «Бухгалтері» № 32’2011 на с. 18 та від 29.08.2011 р. № 23177/7/15341726 у № 36’2011 на с. 10, а також лист ДМСУ від 30.08.2011 р. № 15.1/1269 у № 38’2011 на с. 8.
* Див. «Бухгалтер» № 3’2012, с. 6–7.
** Наводимо запитання, відповіддю на яке є цей лист:
«Щодо ознак товарів вітчизняного виробництва
У п/п. 197.1.25 п. 197.1 ст. 97 ПКУ застосовується термін «видання, книжки, зошити, підручники та навчальні посібники вітчизняного виробництва».
Що саме слід розуміти під терміном «видання, книжки, зошити, підручники та навчальні посібники вітчизняного виробництва»? Якими актами визначено вказані терміни?
Як саме визначається (просимо навести перелік ознак), що зазначені предмети є предметами «вітчизняного виробництва»?».— Ред.