Щоб відчути тон і дух,
сприймайте-но оце на слух
Штрафні санкції за неподання фінансової звітності податковим органам
Лист Державної податкової служби України
від 02.11.2011 р. № 2199/5/15-1416*
Державна податкова служба України розглянула звернення <...> щодо застосування штрафних санкцій у разі неподання фінансової звітності до податкових органів і повідомляє.
Відповідно до п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі — Закон) на основі даних бухгалтерського обліку підприємства зобов’язані складати фінансову звітність.
Юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154 Податкового кодексу України, зобов’язані складати та подавати до відповідних органів фінансову звітність, передбачену для суб’єктів малого підприємництва, один раз на рік (п. 7 ст. 11 Закону).
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 Кодексу прийняття податкової декларації є обов’язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу.
Відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин , не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від’ємного значення об’єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов’язань тощо) забороняється (п. 49.10 ст. 49 Кодексу).
У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов’язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин (п. 49.11 ст. 49 Кодексу).
Відповідно до п. 120.1 ст. 120 Кодексу неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків),— тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення,— тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Заступник Голови С. Лекарь
Від редакції
Прямої відповіді на поставлені запитання ДПСУ в особі С. Лекаря не дала, обмежившись цитуванням норм законодавчих актів. Однак загальний тон відповіді дозволяє зробити висновок про те, що штрафні санкції, передбачені у п. 121.1 ПКУ, за неподання фінансової звітності застосовувати не будуть.
Чи застосовуватиметься штраф за п. 120.1 ПКУ прямо податківці не написали . А ми вважаємо, що ПКУ не передбачає відповідальності за неподання фінансової звітності податковим органам. У ПКУ прямо передбачені санкції за неподання (несвоєчасне подання) податкових декларацій і звітів (п. 120.1 ПКУ), а фінзвітність до них не належить (про це див. також «Бухгалтер» № 8’2011, с. 48–49).
* Наводимо запитання, відповіддю на які є цей лист:
«1. Чи можуть бути застосовані штрафні санкції у разі неподання фінансової звітності до податкового органу разом із декларацією з податку на прибуток?
2. Чи мають право співробітники податкових органів відмовляти у прийнятті податкової звітності з податку на прибуток у разі неподання одночасно фінансової звітності?
3. Чи можна кваліфікувати «неподання фінансової звітності податковим органам» як передбачене п. 121.1 ПКУ «неподання платником податків контролюючим органам оригіналів документів або їх копій при здійсненні податкового контролю?».— Ред.