Теми статей
Обрати теми

Узагальнююча податкова консультація щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктами господарювання — фізичними особами, які здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів

Редакція БР
Наказ від 06.07.2012 р. № 596

ПриПЄПам-золотарям

і ЮРЄПам                                          

Затверджено наказом Державної
 податкової служби України
від 06.07.2012 р. № 596

Узагальнююча податкова консультація
щодо застосування спрощеної системи
оподаткування,  обліку та звітності суб’єктами
господарювання — фізичними особами,
 які здійснюють виробництво
та продаж ювелірних виробів

У податковій консультації вживаються такі скорочення :

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 ро­ку № 2755-VI — Кодекс ;

Закон України від 4 листопада 2011 року № 4014-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування обліку та звітності» Закон № 4014 ;

Закон України від 24 травня 2012 року № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» Закон № 4834-VI.

Органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.

Верховною Радою України 24 травня 2012 року прийнято Закон № 4834-VI, який набрав чинності з 1 липня 2012 року (далі — Закон № 4834-VI).

Враховуючи норми Закону № 4834-VI з 1 липня 2012 року суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, надається право обирати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

При цьому передбачено, що такі суб’єкти господарювання відносяться виключно до третьої групи платників єдиного податку.

Для таких платників ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 5 відсотків.

Також зазначаємо, що відповідно до внесених змін, передбачених Законом № 4834-VI, з 1 липня 2012 року подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування більше одного разу протягом календарного року не є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про відмову у видачі свідоцтва платника єдиного [податку].

При цьому суб’є­к­ти господарювання — фізичні особи, якщо є платниками інших податків і зборів можуть здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Отже, з 1 липня 2012 року суб’єкт господарювання — фізична особа, яка є платником інших податків і зборів відповідно до Кодексу, може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування з видом діяльності виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, за умови дотримання платником вимог, встановлених Кодексом для платників єдиного податку, шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

У разі необхідності зміни групи фізичним особам — підприємцям, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (зокрема, діяльність яких пов’язана із здійсненням виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння), відповідно до п/п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу (у редакції Закону № 4834-VI) з 1 липня 2012 року надано право самостійно подати заяву до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Також зазначаємо, що до набрання чинності Законом № 4834-VI абзацом четвертим п/п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 глави 1 розділу XIV Кодексу (у редакції Закону № 4014) було визначено, що фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, які здійснюють видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення, не можуть бути платниками єдиного податку.

Питання 1. Фізична особа — підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування з січня 2012 року на другій групі з видом діяльності, що відповідає вимогам ст. 291 Кодексу. З якого періоду платник податку може змінити групу на спрощеній системі оподаткування з метою здійснення діяльності, що пов’язана з виробництвом, постачанням, продажем (реалізацією) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння?

Відповідь: фізична особа — підприємець, платник єдиного податку, згідно з п/п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу у редакції Закону № 4834-VI з 1 липня 2012 року має право самостійно подати заяву до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу та змінити групу на спрощеній системі оподаткування. При цьому зазначаємо, що платники, які бажають здійснювати діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, можуть обрати лише третю групу платників єдиного податку зі ставкою єдиного податку у розмірі 5 відсотків.

Тобто суб’єкт господарювання — фізична особа, платник єдиного податку, який бажає здійснювати діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, доро­гоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння на спрощеній системі оподаткування, після 1 липня 2012 року, але не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу може подати відповідну заяву та обрати 3-ю групу із ставкою 5 відсотків з 1 жовтня 2012 року.

Питання 2. Приватний підприємець не перебуває на спрощеній системі оподаткування. З січня 2012 ро­ку [він] є платником інших податків і зборів відповідно до Кодексу та здійснює діяльність, пов’язану з виробництвом, постачанням, продажем (реалізацією) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. З якого періоду платник може перейти на спрощену систему оподаткування із зазначеним видом діяльності?

Відповідь: суб’єкт господарювання — фізична особа, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм чинного законодавства, може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (п/п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Кодексу) шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Згідно з положеннями Кодексу та Закону № 4834 з 1 липня 2012 року платники, які бажають здійснювати діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, можуть обрати третю групу платників єдиного податку зі ставкою єдиного податку у розмірі 5 відсотків.

Отже, платник податку, який перебував на загальній системі оподаткування, може перейти на сплату єдиного податку із зазначеним видом діяльності з 1 жовтня 2012 року, при цьому обравши третю групу зі ставкою 5 відсотків.

Директор Департаменту
оподаткування фізичних осіб В. Бусарєв

Коментар від А. Погребняк

У цій Узагальнюючій податковій консультації ДПСУ ще раз підтвердила, що завдяки змінам, внесеним Законом № 4834-VI до п/п. 4 п/п. 291.5.1 ПКУ, з 01.07.2012 р. виробництво, постачання, продаж (реалізація) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння не належать до заборонених для єдиноподатника видів діяльності.

Нагадаємо, що ще у «Бухгалтері» № 1–2’2012 (с. 64–65), проаналізувавши норми деяких нормативно-правових актів, ми доводили, що для цілей застосування спрощеної системи оподаткування заборона працювати на ній продавців ювелірних виробів стосуватися не повинна. Із цим також погоджувалися Комітет ВР з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики і Мінфін (див. їхні листи від 27.01.2012 р. № 04-39/10-83, від 19.01.2012 р. № 31-08160-10-18/1122 відповідно у «Бухгалтері» № 6’2012 на с. 22–24 і 24–25).

Однак податківці в питанні несумісності з ЄП виготовлення і продажу ювелірних виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння стояли до кінця, як захисники Брестської фортеці, і єдиноподаткові свідоцтва ювелірникам не видавали (див., наприклад, їхній лист від 19.01.2012 р. № 1255/6/17-216 у «Бухгалтері» № 6’2012 на с. 25, а також лист від 06.02.2012 р. № 3443/7/17-1217 , надісланий до усіх місцевих ДПІ, в «Бухгалтері» № 7’2012 на с. 24–25). При цьому їх не зламав навіть Мін’юст, який вимагав відкликання листа ДПСУ від 06.02.2012 р. як такого, що містить нові норми права, які регулюють спрощену систему оподаткування всупереч ПКУ.

Незважаючи на успішне завершення піврічної боротьби ювелірників за свої єдиноподаткові права, податківцям таки вдалося обмежити ПриПЄПів: вони можуть займатися зазначеною вище діяльні­стю лише у складі групи 3 і враховувати ЄП лише за ставкою 5%. (Судячи з усього, ПриПЄПи-ювелірники не можуть бути платниками ПДВ.)

У цій Узагальнюючій податковій консультації також підтверджене право ФОПів перейти на спрощенку один раз протягом року. У зв’язку з цим нагадаємо, що до 01.07.2012 р. податківці часто-густо відмовляли у видачі ЄП-свідоцтва тим суб’єктам господарювання, які протягом року вже подавали заяву про перехід на ЄП і з якихось причин отримали відмову.

Нагадаємо, що цю проблему ми розглядали у «Бухгалтері» № 4’2012 на с. 45, де дійшли виснов­ку, що безуспішні спроби подання заяви про видачу ЄП-свідоцтва не повинні вважатися поданням другої і т. д. заяви про перехід на спрощену систему оподаткування. А тепер і ДПСУ згодна з тим, що подавати заяву про перехід на ЄП можна скільки завгодно разів. Обмежується лише кількість фактичних переходів на ЄП у календарному році.

І нарешті, у наведеній консультації ДПСУ з’ясувала ситуацію щодо періоду переходу на «ювелірну» спрощенку як фізосіб-підприємців, що перебувають у другій групі ЄП, так фізосіб-підприємців, які не перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Оскільки згідно з п/п. 298.1.5 ПКУ ПриПЄП гр. 2 може змінити групу ЄП шляхом подання заяви до органу ДПС не пізніше як за 15 календарних днів до початку наступного кварталу, то обрати «ювелірну» групу 3 після 1 липня 2012 року зі ставкою 5% він може з 1 жовтня 2012 року. Формальна відповідь, яка ще на квартал обмежує права ювелірників.

Аналогічну формальну відповідь, тобто можливість переходу на ЄП теж із 1 жовтня 2012 року, отримали й «загальні» підприємці, що кинулися на «ювелірну» спрощенку з 01.07.2012 р. Щоправда, посилання зроблене на іншу норму — п/п. 298.1.4 ПКУ, відповідно до якого суб’єкт господарювання може здійснювати перехід на спрощену систему один раз протягом календарного року.

Загалом, у «ювелірному» питанні відбулися позитивні зрушення, та все-таки ДПСУ вдалося запровадити певні спецобмеження для ПриПЄПів.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі