Теми статей
Обрати теми

Орендна плата, сплачена підприємством за житло працівника, оподатковується ПДФО

Редакція БР
Лист від 30.03.2012 р. № 4602/5/17-1115

— Якщо люди ви хороші,
дайте не житло, а гроші!

Орендна плата, сплачена підприємством за житло працівника, оподатковується ПДФО

Лист Державної податкової служби України
від 30.03.2012 р. № 4602/5/17-1115*

Державна податкова служба України згідно зі ст. 52 Податкового кодексу України, за дорученням Адміністрації Президента України від 01.03.2012 р. № 03-01/563 розглянула ваш лист <...> щодо оподаткування доходів у вигляді орендної плати за платника податку і повідомляє.

Відповідно до ст. 813 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (зі змінами та доповненнями) сторонами договору найму житла можуть бути фізичні та юридичні особи. Якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб.

Відповідно до абз. «є» п/п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV, зі змінами та доповненнями (далі — Кодекс), дохід із джерелом їх походження з України — будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно у вигляді, зокрема, доходів у вигляді сплати або компенсації, отриманих фізичною особою від юридичної особи за оренду нерухомого майна відповідно до умов цивільно-правового договору.

Підпунктом 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 Кодексу встановлено, що додаткові блага — це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

Згідно з п/п. «а» 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 [включається до оподатковуваного доходу] дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, наданих платнику податку у безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання або компенсація зумовлені виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачені нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах. Тобто не є об’єктом оподаткування для працівника підприємства вартість орендної плати, якщо нерухоме майно (житлове) належить цій** юридичній особі на праві власності.

Враховуючи наведене, у разі якщо підприємство наймає нерухоме майно (квартиру) для свого працівника та сплачує орендну плату за нього орендодавцю, то такий дохід для працівника є додатковим благом і підлягає оподаткуванню відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ, ставка податку становить 15,17 відсотків бази оподаткування.

Заступник Голови
А. Ігнатов

Від редакції

За формального підходу ДПСУ має рацію — у п/п. 164.2.17«а» ПКУ зазначена виплата, по суті, не вписується.

Проте можливий дещо інший (неоподатковуваний) варіант — якщо працівник сам орендує житло, а підприємство компенсує йому орендну плату. На наш погляд, така виплата до зазначеної пільги вже вписується.

 

* Наводимо запитання, відповіддю на яке є цей лист:

«Підприємство планує запросити на роботу людину, яка проживає в іншому місті, при цьому є необхідність найму квартири для цього працівника.

Чи є доходом працівника орендна плата, яку сплачуватиме підприємство за найму квартири, і чи потрібно утримувати із неї ПДФО у разі, якщо таке надання або компенсація зумовлені виконанням платником податків трудової функції згідно з трудовим договором (контрактом) та передбачені нормами колективного договору?».— Ред.

** Оскільки у п/п. 164.2.17 «а» йдеться і про компенсацію вартості, то слово «цій» як обов’язкова умова в ПКУ на увазі не мається.— Ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі