...І сховано конфлікт інтересів
на кінчику голки китайського шприца...
Про приклади застосування митними органами
правила про конфлікт інтересів за умов дії ПКУ
Лист Державної митної служби України
від 01.02.2012 р. № 11.1/2-15.1/843*
Державною митною службою України розглянуто Ваше звернення щодо надання інформації стосовно застосування на практиці у 2011 році положень Податкового кодексу України (далі — Кодекс) відносно вирішення конфлікту інтересів, надіслане на адресу Держмитслужби України листом Адміністрації Президента України від 20.01.2012 р. № 03-01/181.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Кодексу одним з принципів, на яких ґрунтується податкове законодавство України, є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Відповідно до пункту 56.21 статті 56 Кодексу у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Що стосується прикладів застосування митними органами вказаних вище норм законодавства, інформуємо про наступне.
Відповідно до Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 29.09.2009 р. № АД-216/2009/4402-37 «Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну шприців походженням з Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, Федеративної Республіки Німеччина** і Китайської Народної Республіки» встановлені остаточні антидемпінгові заходи, що застосовуються шляхом запровадження справляння остаточного антидемпінгового мита щодо імпорту в Україну наступних товарів:
для шприців з полімерних матеріалів з голками або без голок, двокомпонентних та трьохкомпонентних:
— об’ємом 2 мл походженням з Китайської Народної Республіки — 24,36%;
— об’ємом 5 мл походженням з Китайської Народної Республіки —54,15%;
— об’ємом 10 мл походженням з Китайської Народної Республіки —347,14%;
— об’ємом 5 мл походженням з Королівства Іспанія — 10,54%;
— об’ємом 10 мл походженням з Королівства Іспанія — 196,38%;
— об’ємом 10 мл походженням з Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії — 23%;
— об’ємом 10 мл походженням з Федеративної Республіки Німеччина** — 37%.
Відповідно до статті 31 Закону України від 16.05.91 р. № 959-ХII «Про зовнішньоекономічну діяльність» застосування податкових , митних та інших пільг, що діють при імпорті в Україну товарів, щодо яких застосовуються антидемпінгові , компенсаційні або спеціальні заходи , зупиняється на строк до закінчення застосування зазначених заходів.
Разом з цим згідно з підпунктом 197.1.27 пункту 197.1 статті 197 Кодексу операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, звільняються від оподаткуванням податком на додану вартість (аналогічна норма була передбачена й Законом України «Про податок на додану вартість», який діяв до набрання чинності Кодексом).
Тобто у відповідності до зазначених положень Кодексу операції з імпортування в Україну шприців звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Враховуючи наявність протягом одного періоду чинних норм законодавства, які встановлюють різні вимоги щодо порядку оподаткування податком на додану вартість шприців, що імпортуються в Україну, митні органи, керуючись пунктом 56.21 статті 56 Кодексу, здійснюють їх митне оформлення з наданням пільги в обкладенні ПДВ.
При цьому інформуємо, що відповідно до роз’яснень, наданих Держмитслужбі України листом Міністерства юстиції України від 22.03.2006 р/ № 20-36-46, вказана практика застосовувалась митними органами і в минулі роки, коли був чинним Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», підпункт 4.4.1 пункту 4.4 статті 4 якого містив норму, аналогічну нормі, передбаченій пунктом 56.21 статті 56 Кодексу.
Перший заступник Голови Служби
О. Дороховський
Від редакції
Спасибі шприцам — врятували ситуацію, допомогли навести приклад конфлікту інтересів, успадкованого ще з часів Закону «Про порядок погашення…».
Прикольно, але другого прикладу (просили скромно — два) у ДМСУ не знайшли.
* Наводимо запит, відповіддю на який є цей лист:
«Відомо, що ПК України закріплено правила вирішення конфлікту інтересів (п/п. 4.1.4 та п. 56.21 ПК України). Але наразі не було повідомлень про застосування зазначеної норми конфлікту інтересів органами Держмитслужби у 2011 році.
Прошу надати інформацію щодо випадків реального застосування (два приклади) вказаної норми п/п. 4.1.4 та п. 56.21 ПК України органами Держмитслужби в 2011 році (тобто як приклади навести випадки застосування правила вирішення конфлікту норм на цей час, як це зроблено у листі ДМСУ від 07.04.2010 р. № 11/410.15/2979 та листі ДПА України від 12.10.2010 р. № 12932/5/170716)».— Ред.
** Таке написання назви країни (Німеччина навіть у родовому відмінку) було офіційно встановлене ще за радянських часів — щоб ФРН у жодному разі не сприймалася як частина якоїсь єдиної (разом із НДР ) Німеччини.— Ред.