Хто такі члени
керівних органів, згадані в п/п. 140.1.7 ПКУ
Лист Міністерства юстиції України
від 08.02.2012 р. № 10-0-3-12/8.1
Стосовно поняття
«члени керівних органів»,
а також щодо необхідності
укладення трудового договору *
У зв’язку з листом Адміністрації Президента України від 11 січня 2012 року № 03-01/107 Міністерство юстиції розглянуло звернення <...> стосовно поняття «члени керівних органів», а також щодо необхідності укладення трудового договору з «членами керівних органів» і повідомляє таке.
Стосовно поняття «члени керівних органів»
Аналіз норм чинного законодавства дає підстави стверджувати, що законодавчі акти не містять визначення такого поняття, як «члени керівних органів».
Разом з цим частиною першою статті 92 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов’язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Так, відповідно до частини першої статті 88 цього Кодексу у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом.
Згідно з вимогами статті 89 Господарського кодексу України управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках — учасники товариства.
Посадовими особами товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії (ревізор), а у разі створення ради товариства (спостережної ради) — голова і члени цієї ради. Обмеження щодо поєднання однією особою зазначених посад встановлюються законом.
Подібного змісту норма міститься і в статті 23 Закону України «Про господарські товариства», яка визначає органи управління товариством та їх посадових осіб. Цією статтею визначено, що управління товариством здійснюють його органи , склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства.
Посадовими особами органів управління товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, а у товариствах, де створена наглядова рада товариства,— голова та члени ради наглядової ради товариства.
З огляду на зазначені норми законодавства можна дійти висновку, що особи, обрані (призначені) до органів управління юридичної особи, є посадовими особами.
Щодо укладення трудового договору
Питання щодо укладення трудових договорів регулюється Кодексом законів про працю України.
Так, відповідно до статті 21 цього Кодексу трудовий договір — це угода, яка укладається між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії , права , обов’язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
При цьому згідно з частинами третьою та четвертою статті 65 Господарського кодексу України для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.
У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму , права , обов’язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.
Одночасно зазначаємо, що листи міністерств не встановлюють норм права і мають лише інформаційний характер.
В. о. керівника апарату, директор Департаменту
взаємодії з органами влади О. Зеркаль
Від редакції
Нагадаємо , що згідно з п/п. 140.1.7 ПКУ включаються до витрат витрати на відрядження фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах або є членами керівних органів платника.
Мін’юст справедливо звернув увагу на те, що законодавство не містить визначення терміна «члени керівних органів». При цьому сам Мін’юст прямо не відповів на жодне запитання, обмежившись лише цитатами із законодавства. Враження таке, що Мін’юст ладен визнати статус членів керівних органів за всіма: головою і членами правління, наглядової ради, головою ревізійної комісії та учасниками товариства.
Зазначимо, що на практиці виникають проблеми з віднесенням звичайних учасників товариства до категорії членів керівних органів. Приміром, в одній з консультацій в ЄБПЗ (див. розділ 110.07.14) відзначається, що членами керівних органів є тільки голова і члени правління, наглядової ради, а також голова ревізійної комісії. В інших випадках витрати на відрядження можуть включатися до витрат, тільки якщо така фізособа перебуває із товариством у трудових відносинах або є членом виконавчого органу.
На наш погляд, такий підхід неправомірно звужує поняття «члени керівних органів» до членів виконавчих органів, а тому учасники товариства теж можуть їздити у відрядження, а понесені ними витрати повинні включатися до витрат.
* Наводимо запит, відповіддю на який є цей лист:
«Щодо терміна «члени керівних органів» підприємства в п/п. 140.1.7 ПКУ
Згідно зі ст. 89 ГКУ управління господарською діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад та порядок обрання (призначення) яких визначаються залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках — учасники товариства (через загальні збори госптовариства, яке є його найвищим органом). Посадовими особами товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії (ревізор), а в разі створення ради товариства (наглядової ради) — голова та члени цієї ради.
Таким чином, всі перелічені вище особи (голова та члени правління, наглядової ради, голова ревізійної комісії, учасники) відповідно до законодавства є членами керівних органів підприємства.
І. Чи є голова та члени правління, наглядової ради, голова ревізійної комісії, учасники товариства відповідно до законодавства «членами керівних органів» підприємства?
ІІ. Чи передбачено чинним законодавством вимогу укладення трудового договору з товариством або входження особи до виконавчого органу товариства для того, щоб віднести таку особу до категорії «члени керівних органів» підприємства?».— Ред.