Теми статей
Обрати теми

Від шеф-повара

Редакція БР
Колонка редактора

Літературні баєчки

(і варіант гімну СРСР)

Бувають генії одного твору.

У музиці таким є М. Огінський, який нічого настільки ж видатного, як його дивовижний полонез «Прощання з батьківщиною», більше не створив.

У літературі подібних прикладів більше. Мабуть, найвідоміший у нас в цьому плані О. С. Грибоєдов, чиє геніальне «Лихо з розуму» — напевно єдиний великий літтвір цього автора, все інше — поступається і дуже сильно.

Менш знаменитий, приміром, Олександр Кочетков зі своєю «Баладою про прокурений вагон» (відомою багатьом із «Іронії долі…» — саме там прозвучало на всю країну: «С любимыми не расставайтесь») — нічого на такому рівні він більше не створив.

Про Михайла Шолохова з його парою геніальних творінь («Тихий Дон» і «Піднята цілина») сперечаються досі: а чи він їх автор — аж надто відрізняється в нього ця пара від усього іншого.

А от у М. О. Некрасова визначних віршів було декілька не один і не два, але яким же при всьому при цьому він був нерівним автором: більшість його творів просто неможливо читати, але все ж є дійсно видатні: «Залізниця», «Незжата смуга», «Роздуми біля парадного під’їзду», «Селянські діти» (це там: «Однажды в студеную зимнюю пору...»), та, загалом, і «Пам’яті Добролюбова» («Какой светильник разума угас!..») — при тому, що більшість із решти практично гидотна .

Загалом, у комусь Божа іскра живе довго, а в комусь — лише якісь миті , але яким же світлом вона опромінює спадщину часом безликих авторів...

До слова, про Некрасова — ось один не дуже відомий його твір, який я свого часу (дуже давно) передав своєму другові-КВКшнику, після чого у КВК (у Маслякова!) він і зазвучав:

«Однажды в студеную зимнюю пору

сплотилась навеки Великая Русь,

гляжу поднимается медленно в гору

единый, могучий Советский Союз!

Союз нерушимый республик свободных,

как из лесу вышел, был сильный мороз,*

да здравствует созданна волей народов

лошадка, везущая хворосту воз!

Сквозь грозы сияло нам солнце свободы,

и Ленин великий нам путь озарил:

— Ну , мертвая! крикнул малюточка** басом,

на труд и на подвиги нас вдохновил.

Труд этот , Ваня, был страшно громаден:

Дружбы народов надежный оплот,

в мире есть царь , этот царь беспощаден

нас к торжеству коммунизма ведет!..»

На КВК цей безсмертний твір дуже, між іншим, не сподобався журі: сказали — не можна знущатися з гімну. Так от, до речі — про гімн.

Подейкують, що Євгеній Євтушенко сказав Сергію Михалкову, що, мовляв, гімн-то його — г ... На що Михалков (нібито) одразу відповів: «Г... не г..., а заграють — і встанете!».

І таки вставали

 

* День створення СРСР — 30 грудня (1922 р.).

** 164–165 см.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі