Теми статей
Обрати теми

Про фіксований сільськогосподарський податок

Редакція БР
Лист від 16.02.2012 р. № 4790/7/15-2217

Щоб кожна раділа корова,
 сільгоспподаток є фіксова

                                                                                                                                 ним!

Про визначення у поточному році бази оподаткування фіксованим сільськогосподарським податком

Лист Державної
податкової служби України
від 16.02.2012 р. № 4790/7/15-2217ф

Про фіксований
сільськогосподарський податок

Державним податковим адміністраціям
в Автономній Республіці Крим, областях,
м. Києві та Севастополі,
спеціалізованим державним
податковим інспекціям
по роботі з великими платниками податків

Державна податкова служба України у зв’язку із численними зверненнями щодо визначення бази оподаткування фіксованого сільськогосподарського податку повідомляє наступне.

Фіксований сільськогосподарський податок (далі — ФСП) віднесено до спеціального подат­кового режиму, що визначає особливий порядок його справляння та інші його складові й елементи і регламентується розділом XIV «Спеціальні податкові режими» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — Кодекс).

Спеціальний податковий режим — це система заходів, що визначає особливий порядок оподаткування окремих категорій господарюючих суб’єктів. Спеціальний податковий режим може передбачати особливий порядок визначення елементів податку та збору, звільнення від сплати окремих податків та зборів. Спеціальні податкові режими встановлюються та застосовуються у випадках і порядку, визначених виключно Кодексом (стаття 11 Кодексу).

Фіксований сільськогосподарський податок — це податок, який справляється з одиниці земельної площі у відсотках її нормативної грошової оцінки та сплата якого замінює сплату окремих податків і зборів (підпункт 14.1.256 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Базою оподаткування ФСП для сільськогоспо­дарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), проведена за станом на 1 липня 1995 року, для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) — нормативна грошова оцінка одного гектара ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, проведена станом на 1 липня 1995 року (пункт 303.1 статті 303 Кодексу).

Розмір ставок ФСП з одного гектара сільського­сподарських угідь та/або земель водного фонду для сільськогосподарських товаровиробників залежить від категорії (типу) земель , їх розташування і становить у відсотках бази оподаткування, тобто до їх нормативної грошової оцінки, проведеної за станом на 1 липня 1995 року, у відповідності до вимог статті 304 Кодексу.

Поняття «нормативна грошова оцінка земельних ділянок» вживається у значенні, визначеному Законом України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель», із змінами і доповненнями (далі — Закон № 1375). Статтею 1 цього Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок — це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до статті 5 Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку , державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ді­лянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Методика нормативної грошової оцінки земель сіль­ськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, із змінами і доповненнями (далі — Методика).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року № 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (далі — Постанова № 1185) внесено зміни до Методики, абзацом другим пунктом 5 розділу II якої встановлено, що в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель кладеться рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році. Для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Разом з цим показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, про­веденої станом на 1 липня 1995 року, застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пунк­ту 5 Методики (пункт 191розділу II Методики).*

* Там саме і встановлено коефіцієнт 1,756.— Ред.

Грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в Україні проведено станом на 1 липня 1995 ро­ку відповідно до Методики, а після 1995 ро­ку здійснювалася індексація показників оцінки у від­повідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», із змінами і доповненнями, та пункту 289.2 статті 289 Кодексу. Для обчислення суми ФСП індексація нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь відповідно до цієї Постанови не проводилась.

Із прийняттям Постанови № 1185, яка набрала чинності 1 січня 2012 року, залишається незмінною база оподаткування для платників ФСП, базою оподаткування для яких відповідно до статті 303 Ко­дексу є нормативна грошова оцінка гектара сіль­сь­когосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), що проведена за станом на 1 липня 1995 року, для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) — нормативна грошова оцінка одного гектара ріллі в Авто­номній Республіці Крим або в області, що проведена за станом на 1 липня 1995 року.

Роз’яснення про застосування Постанови № 1185 надано листом Державного агентства земельних ресурсів України від 13.02.2012 р. № 1979/22/4-12, копія якого додається**.

** У цьому листі, зокрема, йдеться, що,

«на думку Держземагентства України, у 20 12 році при видачі витягів (довідок) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (незалежно від місцерозташування) для справляння земельною податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 ро­ку, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.

Водночас незмінним залишається податкове навантаження для платників фіксованого сільськогосподарського податку, базою оподаткування для яких згідно із статтею 303 Податкового кодексу України залишиться нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь, що проведена за станом на 1 липня 1995 року.

При визначенні у 2012 році нормативної грошової оцінки земельної частки (паю) відповідно до сертифікатів на право на земельну частку (пай) коефіцієнт 1,756 , на нашу думку, має застосовуватись до площі ріллі, що припадає на земельну частку (пай) по конкретному сільськогосподарському підприємству відповідно до документації щодо видачі таких сертифікатів».— Ред.

Разом з тим повідомляємо, що оновлення показників нормативної грошової оцінки ріллі із застосуванням коефіцієнта 1,756 згідно з Постановою № 1185 впливає на базу оподаткування земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. При цьому надаємо інформацію про розмір нормативної грошової оцінки ріллі та перелогів в Україні станом на 1 січня 2012 року для застосування при визначенні бази оподаткування плати за землю, надану листом Державного агентства земельних ресурсів України від 03.02.2012 р. № 1370/22/4-12, копія якого додається***.

Просимо довести зазначене до підпорядкованих органів державної податкової служби для керівництва в роботі та встановити контроль за дотриманням вимог чинного законодавства України.

Додаток: вказані листи Держземагентства України на 4 арк.***

*** Не наводиться.— Ред.

Заступник Голови А. Ігнатов

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі